Zásah. Aplikace pro UWP nebude možné monetizovat reklamou

Microsoft oznámil, že za pár měsíců ukončí svou platformu Ad Monetization. Aplikace vytvořené pro UWP tím pádem nebude možné monetizovat reklamou.

4

Že to s budoucností Universal Windows Platform (UWP), jak si ji Microsoft původně představoval, nebude příliš růžové, už nám Redmondští v minulosti ukázali. To se teď znovu potvrzuje. Jak si všiml Brad Sams, ve Windows Dev Center se objevilo oznámení o ukončení možnosti monetizovat reklamou aplikace pro UWP, a to ke dni 1. června 2020. Dle oficiálního vyjádření není produkt životaschopný. Reklamní sítě se slabšími výkony budou ukončeny už před 1. červnem.

Moderní prostředí pro aplikace nikdy nepředvedlo nic význačného (primárně v otázce dostupných aplikací). Čekali jsme na plnohodnotný Office, pro UWP ale vznikla jen značně odlehčená varianta s přídomkem Mobile. Hitem mezi vývojáři a vývojářkami se nestal, na čemž mohl podepsat neúspěch mobilních variant Windows, ale také dlouhodobá nejistota ohledně podpory.

Dlouhodobý odklon od UWP

Na podzim 2018 bylo zřejmé, že aktivní vývoj Office Mobile skončil. Pár měsíců předtím Microsoft pragmaticky vyměnil UWP za univerzálnější technologii u Skypu. Loni na podzim pak překvapivě vyšlo najevo, že ani jedna z nejpovedenějších domácích aplikací pro UWP, a sice OneNote, nemá jistou budoucnost – Redmondští oživili OneNote 2016 pro prostředí Win32. Na loňské konferenci Build pak novináři Paulu Thurrottovi někdo ze seniorního vedení doslova řekl, že UWP je mrtvé.

Je to však spíše formální záležitost. Microsoft minimálně od loňska pracuje na tom, aby některé jednotlivé součásti UWP osamostatnil. Lze je tak využívat i v rámci technologií jako Windows Presentation Foundation nebo Win32. Stojí za tím všeobecně vlažná adopce platformy UWP.

Sám Microsoft se soustředí na vývoj multiplatformních produktů. UWP přitom není zase tak univerzální, najdeme ho jen ve Windows 10 a odvozených produktech. UWP např. platí za jedinou možnost, jak vyvíjet 2D aplikace pro prostředí Windows Mixed Reality. Zbývající možností monetizace pro aplikace vyvinuté pro UWP je přímé zpoplatnění.

Zásah. Aplikace pro UWP nebude možné monetizovat reklamou
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. Nevím, zda je článek přesný. Pokud jsem to správně pochopil z jiného textu, tak MS ruší svou monetizační platformu pro UWP, což ale neznamená, že by vývojáři nemohli do aplikace implementovat jinou. Nebo bude přímo zákaz dělat UWP aplikace s jakoukoli reklamou?

    V době, kdy byl MS Store určen výhradně pro UWP, by ta zpráva něco znamenala. Dnes ale stejně nejde poznat, co je UWP aplikace a co ne. V MS Store je spousta typů aplikací, některé UWP, některé WPF, některé Win32, některé převedené přes bridge. Ukončení jedné reklamní služby čistě pro UWP nic neznamená. Kdyby MS v podmínkách zakázal vkládání reklam do aplikací na MS Store, to by byl jiný fičák :-). I když já bych byl rád, protože mě štvou aplikace s reklamou, která nejde vypnout zakoupením verze bez reklam. Aplikace to jsou často dobré, ale ty reklamy nepřekousnu a klidně bych zaplatil.

    PS: UWP aplikace nemám rád. Na PC jsou většinou ukázkou příšerné ergonomie a anti UX rozhraní (čest výjimkám). I ty pitomé „Budíky a hodiny“ ve Windows jsou totálně zpras*né.

    • Na druhou stranu spíš snesu reklamu než každoroční dojení, jak už dnes mnoho aplikací funguje.
      Obvykle na Androidu hledám, dokud nenajdu v Obchodě placenou slušnou aplikaci, jak je to „free“ s nákupy v aplikaci, tak jde vždycky o roční licence, navíc za absurdní ceny.