Windows 10 vyjde vstříc handicapovaným. Nabídne podporu zařízení pro sledování pohybu očí

Microsoft pokračuje v podpoře těch, kdo nemohou počítač používat běžným způsobem.

0
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Sledování pohybu očí a ovládání počítače tímto způsobem patří k disciplínám, které si již některé firmy relativně úspěšně osvojily. Např. Tobii mělo prototyp zařízení hotový v roce 2012 a rok nato se – v kombinaci s Windows 8 – začalo snažit oslovit spotřebitelstvo.

Počítačů přímo vybavených patřičnými senzory je stále jako šafránu (jeden takový letos předvedl Acer), ale mohlo by se to aspoň trochu změnit. Microsoft jde totiž ovládání pomocí očí naproti. Jak vyšlo najevo, podpora pro oční senzory bude integrována přímo do Windows. Ani nelze předpokládat, že by tímto způsobem ovládal počítač každý, je tu ale skupina handicapovaných lidí, pro které se může jednat o nejlepší a možná jediný pořádný způsob, jak s křemíkovým nástrojem pracovat.

Microsoft se ve Desítkách snaží vyjít handicapovaným vstříc a prakticky v každé verzi nalezneme řadu vylepšení cílených pro tuto skupinu uživatelek a uživatelů, např. instalační program Windows od Creators Updatu komunikuje i hlasově. Kdo používá technologie pro usnadnění, může navíc stále zdarma upgradovat na Desítky

V roce 2014 se firma začala vážně zajímat o snímání pohybu očí a jeho využití pro práci s počítačem. Implementace podpory sledovacích zařízení bychom se měli dočkat ve Fall Creators Updatu. Dnes technologii mohou testovat ti, kdo používají Windows 10 Insider Preview.

Podporováno je zařízení Tobii 4C, časem přibydou Tobii Dynavox PCEye Mini, PCEye Plus, EyeMobile Plus a přístroje rodiny I, jak prozrazuje blog Tobii. Tam také naleznete informace ke zprovoznění funkce.

autor: Tobii
autor: Tobii
Ohodnoťte tento článek!