Tip: Krajní způsob, jak Windows 10 zakázat automatický restart pro dokončení instalace aktualizací

Desítky dnes nabízí možnost, jak se vyhnout automatickému restartu, jenž je vyžadován, aby mohla být dokončena instalace některých aktualizací. Jedná se zejména o funkci Aktivní hodiny. Nestačí vám dostupné možnosti? Existuje ještě jeden způsob, jak se automatickému restartu vyhnout.

12
Windows 10
Windows 10
-
Zdroj: logo: Microsoft / koláž: Petr Urban / Cnews
Předchozí
Následující

Komentář: Situace s automatickými restarty ve Windows 10

Za automatické restartování počítače si Microsoft vysloužil kritiku. V otázce instalace aktualizací mají dlouhodobě navrch vyšší edice – největší kontrolu Microsoft nepřekvapivě dává organizacím, kde je načasování a plánování jakékoli akce spojené s údržbou kritické. Můžeme s tím nesouhlasit, ale tak to je. Lze chápat potřebu, aby instalace aktualizací s ohledem na bezpečnost proběhla včas.

Je potřeba se ujistit, že tato akce proběhne. Instalace velké části aktualizací se ale neobejde bez restartování zařízení. K automatickému restartu ale může dojít uživatele či uživatelky v době nečinnosti, výsledkem čehož může být ztracená práce. Jen připomenu, že nejhorší v tomto ohledu bylo první vydání Desítek, postupně se však proces instalace aktualizací zlepšuje.

Sám jsem po prvním vydání zažil několikrát, že se něčí počítač automaticky restartoval, ovšem aby nainstaloval novou hlavní verzi Windows 10. (Tehdy šlo např. o vydání 1511.) Výsledkem toho bylo, že dotyčný jedinec nemohl s počítačem několik desítek minut pracovat – upgrade zkrátka trvá delší dobu než instalace běžné servisní aktualizace.

Důvěra ve spolehlivost

To platí dvojnásob pro zařízení, kde systém běží na klasickém pevném disku, nikoli na SSD. Můžeme polemizovat o tom, jak velký problém to je. K podobné aktualizaci dojde na každém zařízení dvakrát do roka, neboť Microsoft vydává nové hlavní verze Desítek v této kadenci.

Instalace většiny aktualizací se bez restartu neobejde, což platilo dávno před Windows 10
Instalace většiny aktualizací se bez restartu neobejde, což platilo dávno před Windows 10

To není sice zrovna extrémní počet upgradů, pokud ovšem restart přichází nuceně v nevhodnou dobu, bezesporu je takové chování ze strany systému nešťastné. V nepředvídatelném prostředí se vytrácí důvěra v platformu. Např. Windows 7 po ve standardní konfiguraci instalaci dával 15 minut na odložení restartu. Poté provedl restart automaticky nehledě na otevřené aplikace. Pokud jste se nenacházeli u počítače, měli jste smůlu.

Osmičky své chování zlepšily a o nutnosti restartovat informovaly dva dny dopředu. Otázkou zůstává, nakolik bylo toto upozornění viditelné. Buď jak buď, teprve Desítky přichází pravidelně dvakrát do roka s regulérními upgrady, které jsou časově nejnáročnější. V těchto případech se tedy kromě možnosti ztráty neuložené práce objevuje druhý problém, a sice časová náročnost instalace.

Možnosti odkladu restartu ve Windows 10

Jak jsem naznačil, jednotlivá vydání Desítek nabízí lepší kontrolu nad situací. Anniversary Update přidal do systému tzv. Aktivní hodiny, které představují časové okno, během něhož se kvůli instalaci aktualizací nesmí počítač restartovat. Původně toto okno mohlo být až 12 hodin dlouhé. Creators Update pak tento úsek pro nerušenou práci bez restartování prodloužil na 18 hodin.

Windows potřebuje provést restart pro dokončení instalace aktualizací
Windows potřebuje provést restart pro dokončení instalace aktualizací

Domnívám se, že běžným uživatelkám a uživatelům by již neměly automatické restarty činit potíže – ovšem za předpokladu, že si toto okno nastavíte, viz článek Určete, kdy se zařízení nesmí nebo musí kvůli aktualizacím restartovat.

Od svých kolegů se neustále dozvídám historky o tom, jak se jim sám o sobě restartuje počítač. Během aktivních hodin k restartu dojít nemůže, pokud ho ovšem nevyvoláte sami. Nedomnívám se, že člověk běžně zapíná počítač, aby běžel více než 18 hodin v kuse. Navíc systém před restarty zobrazuje upozornění a dává vám možnost si instalaci naplánovat. Díky tomu instalace opět neproběhne dříve než v určený čas.

Problematika instalace aktualizací

Dále si kladu otázku, zda je nutné se restartování vyhýbat více než jeden den. Každý z nás má (zjevně) jiné potřeby a obecně souhlasím s tím, že počítač by se měl přizpůsobit svému majiteli či majitelce, nikoli obráceně. Aktualizační cyklus je nicméně nezbytnou a nedílnou součástí softwarového vybavení. Dlouhodobé odkládání instalace aktualizací zvyšuje riziko, že bude zneužita díra v softwaru, pokud tedy aktualizace nějakou díru opravuje.

Kolega Radek Kejduš nedávno napsal skeptický komentář k automatickém aktualizacím. Nesouhlasím s ním v tom, že popsané možnosti, jak instalaci odložit a naplánovat tak, aby k ní nedošlo v nevhodnou dobu, jsou k ničemu. Jsou ale zjevně nedostačující tam, kde dochází k používání počítače, které bychom mohli označit za nemainstreamové.

Aktivní hodiny jsou časovým oknem, během něhož k vynucenému restartování počítače nedojde
Aktivní hodiny jsou časovým oknem, během něhož k vynucenému restartování počítače nedojde

Dovolím se pak ohradit proti úplnému vypínání instalaci aktualizací. Opět připomínám, že se tímto vystavujete riziku, že v děravém systému dojde ke zneužití slabého místa zabezpečení. Řekneme, že chcete, aby počítač vydržel několik dní bez toho, aniž by byl automaticky restartován kvůli dokončení instalace aktualizace.

Ve zmíněném článku kolega Kejduš popsal, jak pomocí Editoru místních zásad skupiny vypnout automatické restartování. Obávám se, že tento postup byl spolehlivý jen ve starších verzích Windows. Desítky sice zásadu stále obsahují, její nastavení nicméně ignorují. Vypínat službu pro instalaci aktualizací považuji za příliš rizikovou.

Hledání cesty

Teoretizování nám aktuální situaci neulehčí, přesto se do něj krátce pustím. Řešení by měl vyhledat Microsoft. Pokud vede automatické restartování ke špatné uživatelské zkušenosti, bylo by lepší, aby firma uvolnila pravidla. Mohlo by to být za cenu zvýšení frekvence upozorňování na nutnosti restartovat – není žádoucí, aby někdo restart odkládal např. několik měsíců.

Zřejmě nejideálnějším řešením by bylo, kdyby Microsoft dokázal přepracovat aktualizační systém tak, aby k restartu nemuselo vůbec dojít. (Nebo by byl restart vyžadován jen v případě upgradů, nikoli servisních aktualizací.) Toho se ale zřejmě jen tak nedočkáme, pokud vůbec.

Článek pokračuje v další kapitole.

Předchozí
Následující

12 KOMENTÁŘE

 1. Jedina cesta je vratit aktualizacie znovu do ruk pouzivatela. Otravovat pouzivatela, ze je potrebne restartovat system nieje cesta. Uz aj to, ze win10 si stahuje a instaluje aktualizacie ako a kedy chce je prilis.

  • Tak tohle štve tak jednoho z tisíce uživatelů – zatímco předtím snad 60% PC nebylo vůbec aktualizovaných. Víte, ono to tak v životě bývá. Tak dlouho se okrádá stát na DPH, až se zavedou kontrolní hlášení a EET. Tak dlouho se neaktualizují Windows, až s tím Microsoft něco udělá.

   • Přesně tak. Když nebyly počítače aktualizované, byl Microsoft špatný, protože jeho systém je děravý a neaktuální. Když jsou počítače aktualizované, je Microsoft špatný, protože lidem něco vnutil a zasahuje jim do života.
    Závěr je jasný: Microsoft bude vždycky špatný, ať udělá cokoli. Pak ale není chyba v Microsoftu.

    • Ale jinak rikas hlouposti. Na to, ze si muzes ridit aktualizace jako takove, si nidko normalni nestezoval. Aspon si nepamatuji, ze by si na to uzivatele stezovali. Na co se samzorejme stezovalo/stezuje je, kdyz nejaky update neco rozdrbe, V tomto, ale Win10 oproti Win7 drzi jasne vitezstvi, takze stiznosti jsou opravnene. Jinak derave jsou vsechny vidle, tady osobne nevidim taky rozdil.
     A jeste k tomu, jak obcas pises, ze je ‚moderni‘ se strefovat do MS… nevim kolik ti je let, ale ja s MS produkty a na vidlich delam cca 22 let. A muzu ti s klidne rict, ze to bylo i pred temi 22 lety uplne stejny 😀 Nadavalo se na MS uplne stejne. Pamatuji si, kdyz se nam kolega v praci smal, ze pouzivame vidle, zatimco on jel na OS2 a ty vidle v emulaci mu jeli lip, jak nam bez ni :))
     Ale tohle ty nejspis uz neznas..mozna kdyby jsi znal, tak z tebe bude mensi ms fanda.

   • Hele Pety, mne by zajimalo, kde jsi vzal, ze to nikoho ‚nestve‘? Uz v dobe, kdy si nechal vidle se aktualizxovat sami na sedmach, tak rvali vsichni ve firme, ze jen co prijdou a zapnou notebook, tak se jim to aktualizuje pul hodiny a nemuzou nic delat.
    A jinak komentar k EET a DPH… kdyz by nebyla tak vysoka mira korupce, ktera je vsude, tak lidi ani nenapadne neodvadet dane. Kdyby politici ‚nebrali‘ ze statniho, tudiz s tvych dani, tak nikoho ani DPH kratit nenapadne. Jinymi slovy, reseni je ve vychove ne v perzekuci. Perzekuce ma byt krajni a ne zakladni nastroj. Koukam, ze ty jsi asi nikdy nezkousel delat na sebe, co?

 2. Asi tedy nejsem drtivá většina uživatelů, nebo jak se to v článku píše, ale mne automatické aktualizace Widlí 10 pijou neskutečně krev. Jsem závodní šachista a jsem zvyklý nechat počítač ať mi zanalyzuje partii, kterou jsem sehrál v soutěži, aby analýza byla dostatečná, nechám někdy počítač běžet i dva dny. Jenže ouha, pak přijdu k počítači a veškerá práce je pryč, protože Widle 10 se restartovaly. Jiný modelový příklad: Včera je pustil kompletní antivirový test, který běží x hodin. Tak jsem to nechal běžet přes noc, ráno přijdu a komp zrestartovaný a test nikde! Widle 10 jsou nejhorší OS, co Microsoft vypotil (dokonce i Visty byly lepší) a downgrady molochu jménem Microsoft tím zdaleka nekončí, co třeba teď provádí s kdysi tak skvělým programem jako je Skype, to svět neviděl. Widle 10 z počítače vykrádají uživatelská data jak na běžícím a pásu (abych jim úplně nekřivdil, Android dělá to samé), s počítačem si dělají co chtějí pod heslem: uživateli nastavuj si co chceš, nás vůbec nezajímaš. S definitivní platností přejdu na Linux a ve všem v čem to jen trochu půjde, tak Microsoft přestanu používat, mám jich plný zuby!