Tip: Krajní způsob, jak Windows 10 zakázat automatický restart pro dokončení instalace aktualizací

Desítky dnes nabízí možnost, jak se vyhnout automatickému restartu, jenž je vyžadován, aby mohla být dokončena instalace některých aktualizací. Jedná se zejména o funkci Aktivní hodiny. Nestačí vám dostupné možnosti? Existuje ještě jeden způsob, jak se automatickému restartu vyhnout.

12
Předchozí
Následující

Jak zabránit automatickému restartu pro dokončení instalace aktualizace Windows 10?

Jak se tedy dnes můžeme bránit automatickým restartům? Pokud si chcete být jisti, že vám systém neudělá čáru přes rozpočet a nerestartuje se během vaší nepřítomnosti, musíte provést dvě akce. Podotýkám, že následující postup aplikujete na vlastní nebezpečí.

Za prvé je nutné vypnout naplánovanou úlohu, která donutí počítač k restartu, pakliže systém čeká na dokončení instalace aktualizací. Např. prostřednictvím nabídky Start najděte Plánovač úloh. V postranním panelu se navigujte do složky Knihovna plánovače úloh | Microsoft | Windows | UpdateOrchestrator. V seznamu úloh najděte úlohu Reboot a zakažte ji. (Pokud se na restart nečeká, bude již úloha neaktivní.)

Zakažte úlohu Reboot
Zakažte úlohu Reboot

V tuto chvíli nemůže dojít k restartu bez vašeho vědomí. Problém spočívá v tom, že systém po čase dokáže úlohu znovu aktivovat. Aby k tomu nedošlo, musíte provést ještě jednu akci. Otevřete tuto systémovou složku: C:\Windows\System32\Tasks\Microsoft\Windows\UpdateOrchestrator. V ní byste měli spatřit povědomě nazvaný soubor: Reboot.

Je otázka, nakolik zůstane tento postup funkční v budoucích verzích Desítek. Pro dnešek nicméně platí, že když soubor přejmenujete, systém si s tím neporadí, tj. úlohu nevytvoří znovu a tu původní aktivovat nedokáže. Soubor tedy přejmenujte – ideálně tak, abyste jej dokázali v budoucnu poznat v případě, že budete chtít změnu zvrátit. Dále v adresáři UpdateOrchestrator vytvořte složku s názvem Reboot.

Přejmenujte soubor a vytvořte prázdnou složku dle pokynů
Přejmenujte soubor a vytvořte prázdnou složku dle pokynů

Závěr

Teď už k automatickému restartu dojít nemůže, takže zařízení zrestartujete tehdy, až se to bude hodit vám. Kdybyste chtěli možnost automatického restartu obnovit (např. v případě potíží), jednoduše odstraňte vytvořenou prázdnou složku a dále přejmenujte dříve výše uvedený soubor opět na Reboot.

Nadále platí, že většině lidí doporučuji používat standardní metody, jak se vynucenému restartování vyhýbat, tj. primárně si nastavit aktivní hodiny a určovat ručně datum a čas instalace (kterou můžete odložit až o šest dní).

Tip: Krajní způsob, jak Windows 10 zakázat automatický restart pro dokončení instalace aktualizací
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 4 hlas/ů
Předchozí
Následující

12 KOMENTÁŘE

 1. Jedina cesta je vratit aktualizacie znovu do ruk pouzivatela. Otravovat pouzivatela, ze je potrebne restartovat system nieje cesta. Uz aj to, ze win10 si stahuje a instaluje aktualizacie ako a kedy chce je prilis.

  • Tak tohle štve tak jednoho z tisíce uživatelů – zatímco předtím snad 60% PC nebylo vůbec aktualizovaných. Víte, ono to tak v životě bývá. Tak dlouho se okrádá stát na DPH, až se zavedou kontrolní hlášení a EET. Tak dlouho se neaktualizují Windows, až s tím Microsoft něco udělá.

   • Přesně tak. Když nebyly počítače aktualizované, byl Microsoft špatný, protože jeho systém je děravý a neaktuální. Když jsou počítače aktualizované, je Microsoft špatný, protože lidem něco vnutil a zasahuje jim do života.
    Závěr je jasný: Microsoft bude vždycky špatný, ať udělá cokoli. Pak ale není chyba v Microsoftu.

    • Ale jinak rikas hlouposti. Na to, ze si muzes ridit aktualizace jako takove, si nidko normalni nestezoval. Aspon si nepamatuji, ze by si na to uzivatele stezovali. Na co se samzorejme stezovalo/stezuje je, kdyz nejaky update neco rozdrbe, V tomto, ale Win10 oproti Win7 drzi jasne vitezstvi, takze stiznosti jsou opravnene. Jinak derave jsou vsechny vidle, tady osobne nevidim taky rozdil.
     A jeste k tomu, jak obcas pises, ze je ‘moderni’ se strefovat do MS… nevim kolik ti je let, ale ja s MS produkty a na vidlich delam cca 22 let. A muzu ti s klidne rict, ze to bylo i pred temi 22 lety uplne stejny 😀 Nadavalo se na MS uplne stejne. Pamatuji si, kdyz se nam kolega v praci smal, ze pouzivame vidle, zatimco on jel na OS2 a ty vidle v emulaci mu jeli lip, jak nam bez ni :))
     Ale tohle ty nejspis uz neznas..mozna kdyby jsi znal, tak z tebe bude mensi ms fanda.

   • Hele Pety, mne by zajimalo, kde jsi vzal, ze to nikoho ‘nestve’? Uz v dobe, kdy si nechal vidle se aktualizxovat sami na sedmach, tak rvali vsichni ve firme, ze jen co prijdou a zapnou notebook, tak se jim to aktualizuje pul hodiny a nemuzou nic delat.
    A jinak komentar k EET a DPH… kdyz by nebyla tak vysoka mira korupce, ktera je vsude, tak lidi ani nenapadne neodvadet dane. Kdyby politici ‘nebrali’ ze statniho, tudiz s tvych dani, tak nikoho ani DPH kratit nenapadne. Jinymi slovy, reseni je ve vychove ne v perzekuci. Perzekuce ma byt krajni a ne zakladni nastroj. Koukam, ze ty jsi asi nikdy nezkousel delat na sebe, co?

 2. Asi tedy nejsem drtivá většina uživatelů, nebo jak se to v článku píše, ale mne automatické aktualizace Widlí 10 pijou neskutečně krev. Jsem závodní šachista a jsem zvyklý nechat počítač ať mi zanalyzuje partii, kterou jsem sehrál v soutěži, aby analýza byla dostatečná, nechám někdy počítač běžet i dva dny. Jenže ouha, pak přijdu k počítači a veškerá práce je pryč, protože Widle 10 se restartovaly. Jiný modelový příklad: Včera je pustil kompletní antivirový test, který běží x hodin. Tak jsem to nechal běžet přes noc, ráno přijdu a komp zrestartovaný a test nikde! Widle 10 jsou nejhorší OS, co Microsoft vypotil (dokonce i Visty byly lepší) a downgrady molochu jménem Microsoft tím zdaleka nekončí, co třeba teď provádí s kdysi tak skvělým programem jako je Skype, to svět neviděl. Widle 10 z počítače vykrádají uživatelská data jak na běžícím a pásu (abych jim úplně nekřivdil, Android dělá to samé), s počítačem si dělají co chtějí pod heslem: uživateli nastavuj si co chceš, nás vůbec nezajímaš. S definitivní platností přejdu na Linux a ve všem v čem to jen trochu půjde, tak Microsoft přestanu používat, mám jich plný zuby!