Windows 11 oficiálně: Microsoft po šesti letech představil nový operační systém

42
Windows 11
Windows 11
-
Zdroj: Microsoft

Microsoft ve čtvrtek oficiálně představil nový operační systém. Leak z minulého týdne byl podle všeho pravý, takže se nakonec nekoná žádné velké překvapení. Přivítejte Windows 11. Změny nejsou pouze kosmetické, ale zároveň nejde o zcela nový systém postavený na zelené louce. Z jistého úhlu pohledu jsou to jen vylepšené „desítky“.

Panos Panay z Microsoftu stačil sdělit, že Windows jsou s námi již 35 let a krátce poté se stream začal zasekávat. Microsoft s ním měl velké problémy a po pár minutách pustil raději celý stream znovu. I poté ale nebyl plynulý a první dojem tak Microsoft nezanechal příliš dobrý. Speciální novinářský stream naštěstí tak vytížený nebyl.

Jak šel čas s Windows…

 • 1985: Windows 1.0
 • 1987: Windows 2.0
 • 1992: Windows 3.0 a 3.1
 • 1995: Windows 95
 • 1998: Windows 98 a 98 SE
 • 2000: Windows Millennium Edition
 • 2000: Windows 2000
 • 2001: Windows XP
 • 2007: Windows Vista
 • 2009: Windows 7
 • 2012: Windows 8
 • 2013: Windows 8.1
 • 2015: Windows 10
 • 2021: Windows 11

Nový design oken (Sun Valley) vypadá velmi pěkně a Microsoft se chlubil i novou nabídkou Start a tmavým režimem, který by konečně mohl fungovat pro celý systém. Zcela zmizely dlaždice, které částečně nahradí uzpůsobitelné widgety (ty už kdysi Microsoft zkoušel ve Windows 98). Zcela přepracované je skládání oken na displeji (Snap Layouts), které si zřejmě vzalo inspiraci v balíčku PowerToys FancyZones.

K tomu se váže i vylepšená práce s okny, jejichž umístění by si měl počítač nyní lépe pamatovat i při používání více monitorů. Budete moci využít více ploch (vzpomínka na virtuální plochy) a každá bude mít jiné ikonky a jiné otevřené aplikace. Tedy například samostatná plocha pro práci, pro hry či třeba na školu.

Windows 11 Start Dark 1000x562 1
Nabídka Start a tmavý režim

Microsoft hodlá dále propagovat aplikaci Teams, která získala na popularitě v poslední době díky pandemii, ale tím pádem také zřejmě upozadí Skype. Windows 11 má být vytvořen pro hry, a tak se můžete těšit na režim AutoHDR a integrovanou platformu Xbox GamePass.

Velkých změn se dočkal málo využívaný obchod s aplikacemi Microsoft Store. Sice se nijak nezmínili o možnosti stahovat z obchodu i klasické aplikace (tedy nejen UWP, ale i Win32), ale nová obchodní politika znamená 0% provizi. To by mohlo vývojáře nalákat. Úspěch Storu bude pro Microsoft do budoucna zásadní.

Zřejmě to ale neplatí pro hry, kde Microsoft teprve nedávno snížil svou marži ze 30 na 12 %. K aplikacím se váže ještě jedna novinka. Bude možné spouštět i aplikace pro Android. Ne sice přímo z Google Play, ale pokud je nainstalujete přes Amazon Store, poběží vám i ve Windows.

Na závěr ještě promluvil Satya Nadella, ale z jeho dlouhé řeči jsme se už mnoho nedozvěděli.

Pro majitele Windows 10 by měl být upgrade zadarmo. Podmínkou je ale čip TPM, který má v počítači málokdo (i když může být jen vypnutý). Zda na svůj počítač můžete Windows 11 nainstalovat zjitíte snadno pomocí nástroje přímo od Microsoftu.

Windows 11 kompatibilita
Windows 11 – kompatibilita

Tip: Co váš počítač bude potřebovat pro spuštění Windows 11

Windows 11 oficiálně: Microsoft po šesti letech představil nový operační systém
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 20 hlasů

42 KOMENTÁŘE

 1. MS nic nevydal – jen oznámil. A ani neřekl, kdy vyjdou.

  Obávám se, že větší překážkou pro starší stroje, než TPM (nové procesory ho mají a stačí ho v UEFI zapnout, spousta starších noťasů ho má, běžné motherboardy mají konektor a stačí dokoupit modul), bude požadavek na UEFI.

 2. Zatím to vypadá, že většina starších PC bude mít smůlu. Kromě TPM 2.0, UEFI, je potřeba i novější CPU Intel 8 generace a výše, AMD Ryzen 2. generace a výše. Pokud má zařízení touchpad, je vyžadována podpora pro Precision Touchpad. To ani některé nejnovější NB nemají.

  Viz podrobněji: https://download.microsoft.com/download/7/8/8/788bf5ab-0751-4928-a22c-dffdc23c27f2/Minimum%20Hardware%20Requirements%20for%20Windows%2011.pdf

  A CPU list:
  * Intel: https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-supported-intel-processors
  * AMD: https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-supported-amd-processors

  • možná se ten support týká procesorů bez současné potřeby TPM … dle mého … to by dokazovalo i to, že jde v biosu zapnout na security kartě „PTT“ a aplikace říká – všechno OK i bez TPM modulu … jak čtu, tak pravděpodobně určitě 😀 Dell popisuje PTT jako levnější verzi TPM … takže starší procesory budou potřebovat TPM modul na desce

  • To že to lze obejít ještě neznamená, že to bude do budoucna funkční. Dokážu si představit, že TPM 2.0 může být systémem použit pro přihlašování (Windows Hello), nebo pro ukládání různých kryptovacích klíčů.

   • MS. bude opět tlačit na to aby se W11 rozšířily a požadavek na TPM je brzda…Navíc těch způsobů jak to obejít je víc a to pár dní po oznámení přičemž ani Insider zatím nemá žádné sestavení W11…

 3. Tak nejak jsem cekal, co noveho uvede MS takrikajic pod kapotou Win11 a ono nic. Osobne se mi vzhled omalovanek libi vic nez Win10. Mozna, ze budou dokonce i v necem ergonometrictejsi. Nicmene, zadokovana lista, povinne upgrady (byt teda uz ‚jen‘ 1x za rok) nemoznost rizeni updatu v ‚beznych verzich‘, atd. z toho dela jen dalsi verzi Win10.
  Skoda..

 4. Ááá, takže sliby o jedné verzi navždy vzaly za své. Evidentně indickému malému měkkému výrobci hardwaru vysvětlili, že je potřeba alespoň jednou za čas uměle vytvořit ojeb, aby si lidi museli koupit nový počítač. Protože aby lidi používali deset let starý počítač s novým systémem, komu tím prospějí, že? To zase bude vnucování, pokoutného nevyžádaného přeinstalování, to zase bude nešťastných lidí, kterým přestane v půlce pracovního týdne fungovat pracovní počítač nebo jim na novém systému nebude fungovat jejich koupený, leckdy velice drahý software, který nutně potřebují k práci. To vše jenom protože se Číňan domluvil s Indem, že si oba namastí kapsičky.
  A mimochodem, tu větu, že úspěch storu bude pro Indiansoft zásadní, to se říkalo už když vyšly osmičky, a furt nic, nula s nulou. 😀

  • Lidé, kteří to o poslední verzi tvrdili, už MS nevedou – nebo tam už ani nepracují, protože byli odejduti kvůli špatným výsledkům. Těžko můžete po novém vedení žádat, aby dodrželo řeči Steva Balmera.

   • Od toho existují firmy, aby byla v obchodním styku nějaká kontinuita, i když lidé fluktuují. Abych nemusel řešit, že záruka na koupený notebook po půlroce už neplatí, protože Franta Vopršálek, co mi jí slíbil, už to nedělá a dělá něco jiného.
    Ale mě je to celkem fuk, TPM v BIOSu / UEFI zakážu a mohou se indičtí chlapci v sandálích třeba rozkrájet. Až uplyne pár let, po sérii průšvihů, trapasů, až to po vlně nevole uživatelů šestkrát předělají, odvolají, co odvolali a slíbí, co slíbili, tak to třeba zkusím.

  • Tak, tak, Tom-one, používam macOS i Windows a vždy sa teším,
   keď môžem prepnúť monitor z toho hnusného, pomalého,
   zabugovaného Apple systému na krásny, elegantný,
   stabilný a furt čistučký Windows 10…

 5. Hoši nevím co se stalo ale pokud někomu kdo má desku od MSI novější (já mám Z390) bude nástroj od MS dělat to že vám Win 11 nepůjde zkuste následující: Měl jsem problém že PTT jsem měl zapnuté ale stejně nic tak jsem to přepl na dTPM – TPM 2.0 a k tomu aktivovat zařízení i když žádné nemám a restartoval a nástroj stejně ukazoval že to nejde (pochopitelně když ten modul nemám) tak jsem po znovu najetí do BIOSu opět nastavil zpět PTT a nechal možnost modulu zapnutou – uložil – PC se dvakrát restartoval už to jde. Nevím co se vlastně stalo jestli to BIOS měl předtím nějak divně zavedené nebo systém to neviděl ale i přes to že jsem měl PTT normálně aktivní tak to nešlo.