Windows 11 začínají ukazovat vodoznak na nepodporovaném hardwaru. Předzvěst tvrdších tlaků?

18
Microsoft Windows 11 ilustrace 1600
Microsoft Windows 11
-
Zdroj: Microsoft

Nemáte podporovaný hardware? Windows 11 vám na plochu namaluje znamení hanby. Otázka je, zda to není jenom první krok před drastičtějšími omezeními, třeba ztrátou aktualizací, jejíž hrozba už technicky vzato je na stole.

Když Microsoft v roce 2021 oznámil nové Windows 11, vznikl docela velký poprask kolem nároků na hardware. Tento OS má v požadavcích modul Trusted Platform Module (respektive dokonce TPM2) a GPU relativně nové generace, ale největším překvapením bylo, že oficiálně podporuje jen vybrané novější procesory počínaje ročníky 2017 až 2018. Zatím se Windows 11 dá používat i bez nich, ale Microsoft, zdá se, utahuje šrouby. Firma chce patrně uživatele se starým hardwarem odradit, takže je otázka, zda časem nepřijdou i tvrdší opatření.

Už před delším časem se objevila zpráva, že v testovacích (insider) sestaveních Windows firma zkoušela „funkci“ kontrolující, zda hardware pod jiným nainstalovaným OS odpovídá oficiálním požadavkům. A pokud nikoliv, zobrazila na pracovní ploše vodoznak v pravé dolní části nad lištou hlavního panelu. Tento vodoznak kazící dojem ze sytému má zřejmě mít za cíl jednak uživatele upozornit, pokud o tomto problému neví (což by se mohlo stát, pokud například koupíte PC s W11 v dobré víře u ne úplně svědomitého prodejce či dodavatele repasovaných nebo bazarových počítačů). Vedle toho je pak ale asi také smyslem vodoznaku přimět uživatele, kteří nepodporovaný hardware používají záměrně, aby si pořídili nový.

Tehdy tato hrozba byla zkoušená jen v insiderovských sestaveních, ale nyní se začala objevovat hlášení od běžných uživatelů. Z toho se zdá, že Microsoft možná tuto nepříjemnost začal zavádět i do ostrých produkčních instalací Windows 11. Asi ještě ne globálně a pravděpodobně jde o postupné šíření dotyčné aktualizace v rámci testování, kdy novinku nejdřív dostane jen nějaké procento systémů a testuje se její chování, případně se mohou dělat A/B srovnání s instalacemi bez ní.

Vodoznak na Windows 11 upozornňující na nesplněné hardwarové požadavky
Vodoznak na Windows 11 upozorňující na nesplněné hardwarové požadavky v dřívějších insider buildech Windows 11 (zdroj: Windows Latest)

Vodoznak na nepodporovaných PC vám asi připomíná velký nápis vpravo dole, který se ukazuje na neaktivovaných instalacích. V tomto případě je ale o něco menší a v jednom řádku, stylem připomíná spíše nápis, který se historicky ukazoval na ploše v nouzovém režimu nebo který se zobrazoval na ploše v testovacích beta a preview verzích systému. Vypadá to ale, že se zobrazuje jenom přes pozadí pracovní plochy a neotravuje v otevřených oknech programů jako vodoznak na neaktualizovaných Windows.

Přijdou další metly na nepodporovaný hardware?

Už dříve Microsoft při instalaci a upgradech ukazoval upozornění, že na oficiálně nepodporovaném hardwaru není zaručená funkčnost. Zejména v těchto upozorněních stálo, že systém pak nemusí dostávat aktualizace z Windows Update, což by byl v podstatě fatální problém, protože bez nich se rapidně zhoršuje bezpečnost a vzdor tomu, co někdy doporučuje „lidová moudrost“, byste neaktualizovaný OS používat opravdu neměli (například epidemie ransomwaru WannaCry se šířila pomocí děr v neaktualizovaných Windows).

Zprvu však žádné takovéto odpírání aktualizací nenastalo, takže se na onu hrozbu asi už i dost zapomnělo. Když však teď Microsoft přistoupil k těmto demoralizačním opatřením s vodoznakem, je otázka, zda nenaplní i hrozbu odepřených aktualizací. Je asi možné, že firma jednoduše postupuje krůček po krůčku, aby zmírnila bolestivost této politiky (a naštvání uživatelů).

Zdroje: Tom’s Hardware (1, 2), Latest

Windows 11 začínají ukazovat vodoznak na nepodporovaném hardwaru. Předzvěst tvrdších tlaků?
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 21 hlasů

18 KOMENTÁŘE

 1. Rozumné rozhodnutí, když neexistuje jediný důvod instalovat nový OS na starý HW.
  Hlavní výhoda Win11 je v mnohem lepším přístupu k bezpečnosti.
  Ale na starém HW bez podpory to celé ztrácí smysl.
  Jestli teda zůstane u nenápadného upozornění.
  Umělé omezování zavání ekologickou katastrofou.

 2. problém je už samotný styl aktualizací kdy i při použití nástroje 3 strany jde buď jen volba on/off. Nic mezi že šly zbytečné aktual. prostě vyškrtnout. Typicky antimalware updaty které se stahují auto i při vlastním antiviru/spywaru.

 3. Prostě Microsoft.
  Vždycky vymyslí nějakou hovadinu a čeká, jak to uživatelé vyřeší.
  Oni to vyřeší, akorát si během toho procesu nainstalují do PC nějaký neznámý prográmek, který ne vždy bude tím za co se vydává, takže díky Microsoftu se malware zase rozšíří na více počítačů.
  Opravdu Microsofte děkujeme za všechno svinstvo, které svýma rozhodnutíma způsobuješ!

  Jinak existuje Universal Watermark Disabler, který tohle řeší.
  Dá se to vyřešit přepsáním jedné hodnoty v registru.
  A dá se to překonat pomocí zabudované funkce Ease of Access Center, akorát je pak desktop celý v černém, ale bez vodoznaku.

  Sám provozuju jedny Windows 11 na téměř novém ale už nepodporovaném hardwaru s procesorem Skylake. Počítač má všechny náležitosti, které Microsoft požaduje, akorát se prostě Microsoft rozhodnul, že tuhle řadu procesorů do Windows 11 nezařadí, aby pomohl svým soudruhům z odpadového hospodářství a na světě zase odpadu trochu přibylo. Ať žije ekologie!

  • Načo Ti na Skylake W11? W10 má podporu ešte takmer 3 roky a ešte ďalší rok to nebude s W10 nejak extra nepoužiteľné. 2026 = 10 rokov starý PC a to už vtedy ho asi vymeníš. Alebo môžeš dať Linux ak Ti ide o ekológiu.

   • Nepočítám s tím, že bych 2026 vyhazoval Haswell ani Skylake. Třeba rodiče doteď jeli na Bloomfieldu, stačilo jim to bohatě. Loni jsem jim dal Haswell a za 3 roky to zase bude třeba řešit. Zbytečné a silně neekologické!

    Na Skylake mám Windows 11 proto, že si je potřebuju někde ozkoušet, ať už na svůj domácí regulérní počítač s Ryzenem nebo do práce. A mimochodem v práci určitě budou managoři požadovat Windows 11 kvůli bezpečnosti, ale polovina počítačů je Skylake a starší, takže to bude teprve zbytečné vyhazování kompů a nákupy nových.

   • S ohledem na to, že třeba na W10 mi běhají počítače s C2Q Q6600 (zrovna z jednoho píšu, včera jsem byl u C2D E7200), tak upřímně řečeno, tohle nasere spoustu uživatelů, protože dnes (i díky haluzím intelu s Nkovými stroji a podobným smetím) se dnes dá bez potíží provozovat doslova obsoletní HW, stačí aby měl SSD a alespoň 4GB RAM. Nebude to rychlík, ale své si zastane.

    • jj, já třeba noťas Core2Duo mám na Ubuntu 22.04 a úplně v pohodě a to má jen 2GB RAM, ale disk jsem přendal na SSDečko. Ten noťas pak chytil druhý dech. Neni to už na youtube na víc než 360p, ale emaily a weby jako cnews úplně v pohodě.

     Jinak nejstarší stroj v mé správě s Windows 10 je i7-960, domácí pak ten Haswell a Skylake.