Windows 7 a rozpoznávání psané češtiny

0

Rozpoznávání psaného písma, to je funkcionalita, kterou obsahuje i Windows Vista. Problém je v tom, že pro českého uživatele nebyla tato funkce dostupná – nepodporovala češtinu. To je nyní minulost, Windows 7 i s uniklým překladem do češtiny si s psanou podobou naší mateřštiny hravě poradí. Pojďme se na to podívat trošku detailněji.

Rozpoznávání psaného písma asi nevyužijí uživatelé vybavení pouze myší. Psaní s ní je nepohodlné a prakticky bez významu. Na druhou stranu nepotřebujete ani Tablet PC, čili notebook s otáčecím a dotykovým displejem. Stačí, pokud budete mít obyčejný tablet za pár set korun.

Nastavení rozpoznávaného písma

Jak jsem již zmiňoval v pondělním článku Windows 7 hezky česky: obrazový průvodce, rozpoznávání češtiny, resp. písma obecně, funguje poměrně dobře i bez jakéhokoli předcházejícího nastavení a kalibrace. Poradí si jak s psaným písmem, tak s hůlkovým nebo imitací tiskacího. Nastavení je však otázka jen pár minut, takže pro lepší pocit jej doporučuji projít.

V nabídce Start vyhledejte nástroj nazvaný Přizpůsobit rozpoznávání rukopisu. Nechcete-li používat vyhledávání, najdete jej v sekci Příslušenství|Počítač Tablet PC. Na začátku si vyberte češtinu, jako jazyk pro rozpoznávání rukopisu.

V další fázi si vyberte jednu z možností kalibrace. Buď poskytnete ukázky svého „hrabopisu” pro slova a znaky, které se systému nedaří rozpoznávat, nebo se pustíte do rozsáhlejšího úkolu, kdy poskytnete vzorky svého rukopisu pro všechny možné znaky.

První volba nabízí ukázky znaků a slov, nebo znaků podobných tvarů, druhá pak celé věty, nebo čísla, symboly a písmena. Jakmile vyplníte vzorek písma, odblokuje se tlačítko Další, kterým se dostanete na zadávání další skupiny znaků.

Vstupní panel pro češtinu

Jakmile si rozpoznávání svého rukopisu natrénujete (a naučíte se psát na tabletu nebo dotykové obrazovce), pak se můžete pustit do praktického využití rozpoznávání psaného písma. Pomocí nabídky Start (opět v sekci Tablet PC) si spusťte nástroj nazvaný Vstupní panel.

Do vstupního žlutého políčka můžete začít pomocí pera a dotykové obrazovky/tabletu psát. Standardně můžete psát celá slova a věty, pokud si panel přepnete pomocí nabídky Nástroje|Psát po znacích, bude na každý znak vyčleněno jedno políčko.

Jak panel funguje? Jak přenesete zapsaný text do nějaké aplikace? Buď po napsání textu stisknete klávesu Enter a text se přenese do aktivního okna, nebo docílíte téhož klepnutím na tlačítko Insert (u dotykového displeje praktičtější způsob). Volbou v nabídce Nástroje můžete panel ukotvit u okraje obrazovky.

Až si na psaní zvyknete (je to přeci jen trošku něco jiného, než tužka a papír), vyzkoušejte tlačítka Oprava, Odstraňování, Rozdělení a Připojování. K čemu slouží, nebudu opisovat, pojmy jsou zřejmé, program navíc nabídne malý panel s vizuální nápovědou, jak tyto nástroje používat.

Pomůcka nejen pro studenty – rozpoznávání vzorečků

Pokud vám připadá, že pořizovat si tablet proto, abyste sem tam napsali pár vět pro radost z rozpoznávání textu, je zbytečné, a nemáte zrovna po ruce Tablet PC, pak vám musím připomenout ještě jednu výbornou věc související s rozpoznáváním písma.

Na mysli mám nástroj nazvaný Panel pro matematický zápis. V anglické verzi Windows 7 jej najdete pod označením Math Input Panel. Určitě jej nepřehlédněte, radikálně totiž usnadňuje zadávání vzorečků do počítače. Každý, kdo někdy takový úkol řešil, se jistě děsil hodin strávených nad přepisem vzorců pomocí speciálních nástrojů v OpenOffice.org nebo ve Wordu. Tomu je konec.

V Panelu pro matematický zápis napíšete vzorec od ruky, podobně jako při psaní běžného textu. Má zkušenost praví, že zde už se správná kalibrace na vaše písmo projeví více, než u běžného textu. Posuďte sami z následujícího obrázku:

Program je nicméně schopen zvládat i složitější vzorečky. Nejlepší na něm je skutečnost, že takto vytvořený vzorec není do kompatibilního programu (zkoušel jsem Word 2007, měl by fungovat i OOo Writer) vložen jako obrázek, ale jako vzorec, který můžete ihned v případě potřeby začít editovat.

Panel pro matematický zápis spolupracuje také s programem Deník, ze kterého je schopen načítat dříve napsané vzorce a převádět je na formát kompatibilní s editory.

Vzroste obliba Tablet PC v Česku?

V České republice se notebooky s dotykovou obrazovkou, Tablet PC, zatím moc neprosadily. Důvod je mimo jiné i to, že chyběla podpora rozpoznávání ručně psané češtiny. Tomu je nyní konec a s příchodem Windows 7 se rýsují lepší časy v této oblasti. Uvidíme, jak to zahýbe s trhem. Ruční psaní na počítači v terénu je každopádně silně návykové.

Jako výbornou pomůcku pak hodnotím Panel pro matematický zápis, který jistě usnadní život nejenom studentům.

Ohodnoťte tento článek!