Windows 7 bez antiviru, ale také s některými antiviry nepřijímá aktualizace. Co s tím?

Proč se v některých případech automaticky nestahují aktualizace pro Sedmičky? Co se s tím dá dělat?

12
Výchozí tapeta z Windows 7 (Originální foto: Microsoft)
Výchozí tapeta z Windows 7 (Originální foto: Microsoft)

Microsoft byl nucen zastavit distribuci letošních lednových a únorových opravných balíčků pro Windows 7. Situace je však dočasná a týká se jen některých zařízení, nejedná se o dlouhodobou paušální změnu politiky, jak by se mohlo zdát. Aktualizace aktuálně nepřijímají stroje s některými antiviry. Ve výsledku však aktualizace nepřijímají ani zařízení bez antivirových systémů.

Proč? To si hned vysvětlíme.

Dostupnost letošních aktualizací pro Windows 7

Byl identifikován problém s kompatibilitou s některými antiviry po aplikaci lednových, ale později také únorových opravných balíčků. Konkrétní jména nepadla, takže nevíme, jakých antivirů a v jakých verzích se jich situace týká. Některé antiviry provádí nepodporovaná volání do jádra Windows – jsme opět u problematiky, kdy mnohé antiviry vzhledem ke hlubokým a možná necitelným zásahům do systému působí potíže.

Tato volání mohou způsobovat pády operačního systému. Situace může eskalovat až do stavu, kdy systém není schopný nastartovat. Microsoft to přímo neuvádí, ale podobná situace nastala také ve Windows 10, přičemž nekompatibilita vznikla po implementaci ochranných opatřeních proti dírám Spectre a Meltdown.

Bezpečnost

Také v případě Desítek proto platí, že během ledna a února vydané aktualizace nemusí být nainstalovaný na systémech s nekompatibilními antiviry. Klíčová je otázka, jak se Microsoft rozhodl ověřit kompatibilitu. Pokud je antivirus kompatibilní, musí v registru provést určitou úpravu, jež slouží jako signál. Bez tohoto signálu je distribuce aktualizací pro daný počítač pozastavena, viz např. článek Únorové záplatovací úterý nabídlo dávku oprav pro Windows.

Ačkoli se jedná jen o můj odhad, řekl bych, že to stejné platí na sestavách s Windows 7. jinými slovy Microsoft kompatibilitu systému s novými aktualizacemi zatím ověřuje kontrolou příslušné hodnoty v registru. Pokud není nastavena antivirem, do systému nejsou vpuštěny nové aktualizace – aspoň ne automatizovaně skrze Windows Update.

Windows 7 bez antiviru

Patrně jste se dovtípili, kde leží zakopaný pes. Zatímco Desítky v základní výbavě obsahují antivirus Windows Defender, Windows 7 obsahuje jen antispyware Windows Defender. Ten se proměnil v plnohodnotný antivirový nástroj až ve Windows 8, přičemž byl odvozen ze samostatně stojícího produktu Microsoft Security Essentials mj. pro Sedmičky.

Redmondští tento antivirový systém zdarma ke stažení stále nabízí, jenže stažení je volitelné – ve výsledku základní instalace Windows 7 antivir neobsahuje. Je proto možná trochu zvláštní, že Microsoft kontrolu kompatibility s posledními systémovými aktualizacemi nastavil tak, že pokud nemáte antivirus žádný, nikdo příslušnou hodnotu v registru nenastaví a zařízení nebude přijímat aktualizace.

Řešení

Situace se může změnit, do té doby ale můžete podniknout kroky k nápravě. Pakliže jste si do Sedmiček žádný antivir nepřidali, můžete si nějaký stáhnout. Jak jsem již uvedl, např. Microsoft nabízí zdarma svůj Security Essentials. Pokud antivirus používáte, ujistěte se, že máte poslední verzi. Případně se informujte u výrobce, zda je produkt kompatibilní s posledními aktualizacemi pro Windows.

Pro Sedmičky platí stejné opatření jako pro Windows 10
Pro Sedmičky platí stejné opatření jako pro Windows 10

Pakliže žádné antivirové řešení používat nechcete, je doporučeno, abyste manuálně vytvořili v registru příslušnou hodnotu, aby Windows mohl nadále automaticky přijímat aktualizace. V Editoru registru nastavte hodnotu:

 • Klíč: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\QualityCompat
 • Hodnota: cadca5fe-87d3-4b96-b7fb-a231484277cc
 • Typ: REG_DWORD
 • Data: 0x00000000 (Údaj hodnoty = 0)
Ohodnoťte tento článek!

12 KOMENTÁŘE

 1. Poněkud divný popis u 7. Protože jsem nedávno „znovu instaloval“ 7 na čistý komp, mohu tvrdit že, Microsoft Security Essentials je instalován ihned.
  Zkusil jsem zadat ve START:
  1. Defender – zobrazí se v seznamu nad START, ale po odkliknutí se nic neděje, ve druhém řádku je nápověda pro Defender
  2. Essentials – otevřelo se standardní antivirové okno.
  Možná existují různé instalačky. V mém případě 64bit Profi.

  • Essentials se urcite neinstaluje, na instalackach Windows 7 vubec neni pritomno. Neplest s backup medii vyrobcu znackovych pocitacu. Je ale mozne, ze se muze nainstalovat v ramci aktualizace. To nemohu vyvratit ani potvrdit, protoze jsem pro Windows 7 prestal instalovat aktualizace s novymi funkcemi a jiz pres rok aktualizuji Windows 7 rucne pres Microsoft katalog, kde si stahuji jen only-security update.
   Jinak ale naposledy jsem aktualizoval v prosinci. Lednove a unorove zaplaty nainstalovane nemam, protoze tam neni zadna kriticka. Ani Spectra a Melta zatim nejsou hlaseny zadne hacky, ktere by ohrozovaly uzivatele.

   • Essentials se neinstaluje při instalaci operáku, ale nase*e se ti tam při první lepší příležitosti při automatických aktualizacích. Proto a to platí pro všechna Windows, je třeba tuto zhovadilost zakázat a postupovat podobně jako Ty, tedy „neautomaticky“. No a na autorovu už po milionté položenou otázku „Co s tím“ je opět milionkrát podaná odpověď, vykašlat se na antiviry, používat mozek …. funkční, prověřeno dvaceti lety praxe ….
    A pro ty co prostě jen potřebují mít pocit jistoty stačí tenhle Essentials nebo Defender, sice nic kritického nikdy nechytí, ale ani neublíží …

    • S antiviry mam zkusenost z posledni doby. Od instalovaval jsem nejakou starpu verzi myslim Avg z pocitace, ktery nebyl delsi dobu online. Pri odinstalaci to trvalo nejak dlouhou, tak jsem myslel ze se to seklo a ten proces odstrelil. To jsem nemel delat :)) pak sli vidle nabootovat uz jen v nouzaku.

     • Ano, to už jsem taky zažil. Neříkám že nějak často, ale párkrát jsem i tohle už řešil. Z toho vyplývá že antivir je program, který nemá za úkol ani tak chytit vir „u samé prd*le“ a eliminovat, ale spíše udržovat zasviněný PC v chodu asi, že? 😀

 2. Totální ochrana proti špíně z internetu:
  1) nainstalovat windows 7
  2) v services.msc zastavit a zablokovat pouštění služby defender
  3) restartovat v nouzovém režimu klávesou F8 při startu
  4) odstranit windows defender ručně ve složce C:\windows\system (nebo tam kde je nevím přesně)
  5) vypnout všechny aktualizace
  6) nainstalovat antivirus
  7) nainstalovat peerblock + aktivovat level 1 2 a 3 listy blokovaných IP adres
  8) užívat si života 🙂

 3. Tak mám pocit, že zrovna Kaspersky Internet Security 18.0.0.405(g) s aktuálními databázemi žádný problém nemá. Kontrola nainstalovaných aktualizací ukázala, že jich od ledna 2018 prošlo celé hafo, jak pro systém, tak i pro Office 2010, IE11 a .netFramework 4.7.1 . OS – Win7x64 Pro
  Kterých antivirů se problém týká, se jaksi nedovídáme …

 4. Mrkvosoftu hrabe cim dal tim vic. Temer nuceny prechod s w7 na w10, W10 menici se pod rukama a ted dokonce vynucovani antiviru. Co bude dalsi..povinny online MS ucet, moznost instalovat jen ze storu, povinna hlaseni jaky sw je pouzivany…