Windows 7 hezky česky: obrazový průvodce

0

Ať už bude přesné datum vydání finální verze Windows 7 jakékoli, můžeme téměř stoprocentně počítat s tím, že česká verze systému se opět objeví s několikaměsíčním zpožděním. To však neznamená, že Windows 7 v češtině už neexistuje. Na internet unikl lokalizační balíček MUI obsahující češtinu pro Windows 7 v 32bitové i 64bitové verzi.

Lokalizace, plocha, internet, média

Z pochopitelných důvodů nebudeme uvádět přímé odkazy ke stažení, jejich nalezení je však s použitím vyhledávače otázkou několika sekund. Instalace je poměrně jednoduchá, pomocí ovládacích panelů (Control Panel) se přepnete na nastavení jazyků a regionu (Region a Languages), odkud nainstalujete rozbalený lokalizační balíček. Viz podrobnosti k instalaci češtiny do Windows 7.

První pohled na česká Windows 7

Samotný překlad Windows 7 do češtiny samozřejmě nenabízí žádné novinky týkající se funkcionality operačního systému. Myslím, že to snad ani nikdo nečeká. Samozřejmě, pro české uživatele, kteří mají problém s anglickým rozhraním, resp. s pojmenováním některých částí systému (které se v angličtině někdy výrazně liší), je to vítané vylepšení.

Jednou z novinek pro české uživatele oproti Vistě, bude ve Windows 7 podpora rozpoznávání psané češtiny. Na začátku si nesmíte zapomenout přepnout tuto podporu na český jazyk, poté můžete systém naučit svůj rukopis a začít psát – na tabletu nebo a dotykové obrazovce. Pomůcka funguje překvapivě dobře i bez vzorků vašeho rukopisu, v nejbližší době o ní přineseme samostatný článek.

Pojďme se nyní podívat na českou verzi Windows 7 formou obrázků.

Plocha, nabídka Start, úprava vzhledu

Windows 7 a nabídka Start

Nastavení rozlišení, motivů prostředí a miniaplikací

Upravený hlavní panel a nabídka her

Aktuální verze lokalizačního balíčku, která unikla na internet, ještě na některých místech zachovává slovo gadgets, přeloženo není ani okno s nastavením her.

Průzkumník, Internet Explorer, Windows Media Player

Lokalizační balíček překládá do češtiny také Internet Explorer

Novinkou Průzkumníka budou tzv. Knihovny

Windows Media Player 12

Příprava DVD ve Windows DVD Makeru

Ovládací panely, systémové nástroje, psaná čeština

Ovládací panely, systémové nástroje, psaná čeština

Ovládací panely

Kategorie ovládacích panelů

Jiný pohled na ovládací panely

Nový ovládací panel Centrum akcí (Action Center)

Systémové nástroje

Windows Defender ve Windows 7

Upravený defragmentační program

WordPad zvládne otevírat soubory z MS Office 2007 i z OpenOffice.org

Program Malování s několika štětci, automatickými tvary a pásem karet

Vstupní panel s češtinou

Rozpoznávání češtiny

Nastavení rozpoznávané češtiny

Je škoda, že Windows 7 nebudou umět rozpoznávat i mluvenou češtinu prostřednictvím nástroje pro rozpoznávání mluvené řeči. Zatím to vypadá, že se nezmění ani zažité nastavení, kdy tento nástroj nelze v českém prostředí Windows vůbec zapnout.

Čeština do Windows 7 zatím vypadá poměrně slibně, po několika dnech jsem objevil pouze několik málo míst, kde ještě zůstaly anglické popisky. S angličtinou se setkáte také na některých místech v nápovědě. To však není žádný důvod k nějakému hodnocení, na to je skutečně ještě brzy. Navíc znovu připomínám, že čeština je k dispozici oficiálními cestami jen pro omezenou skupinu testerů.

Ohodnoťte tento článek!