Windows 7 je pomalejší jak Mac OS nebo ne?

0

Jeden z redaktorů serveru CNET.com provedl jednoduchý test se svým MacBookem s 2,5GHz Intel Core 2 Duo procesorem, 4 GB RAM a grafickou kartou GeForce 9600M GT. Na tento stroj byl nainstalován nejnovější Mac OS X Snow Leopard a Windows 7 64bit pomocí technologie Boot Camp, sady ovladačů a nástrojů pro běh operačních systémů Microsoftu na produktech společnosti Apple. Oba systémy byly nastaveny na vysoký výkon v nastavení spotřeby, včetně testů výdrže baterie.

Prvním testem byl start systému, kdy Snow Leopard nastartoval za 36,4 s, kdežto Windows 7 za 42,7 s. Při opačném procesu vypínání opět Snow Leopard získal lepší skóre se 6,6 s oproti 12,6 s v případě Windows 7.

Rovněž v převod 17 MP3 souborů pomocí aplikace iTunes do AAC trval jablečnému systému méně – konkrétně 149,9 s, zatímco sedmičky skončily s výsledkem 162 s. Posledním testem byl převod videosouboru pomocí QuickTime do formátu pro iPod, zatímco iTunes na pozadí převáděl hudbu. Windows 7 tuto operaci zvládl za 723 s, kdežto Mac OS X za pouhých 444,3 s. Také ve výdrži na baterii byl zaznamenán značný rozdíl – 111 min oproti 77 min ve prospěch OS X.

Dle slov samotného autora testu však nelze tyto výsledky brát příliš vážně a posuzovat na jejich základě Windows 7 jako celek. Vše probíhalo na hardware od Apple se softwarem od stejné firmy, takže se dá očekávat, že Mac OS X bude mít značný náskok. Navíc u převodu videa s QuickTime byl použit nejnovější QuickTime X s mnoha optimalizacemi, zatímco u Windows 7 starší QuickTime 7, protože nová verze není pro platformu Microsoftu dostupná a stará verze zase nefunguje pod Snow Leopardem.

Tyto předpoklady potvrzují i další dva testy, v nichž naopak exceluje Windows 7. U počítačové hry Call of Duty 4 Modern Warfare dosáhl redmondský systém 26,3 snímků za sekundu, Mac OS X „jen“ 21,2. Stejně v 3D benchmarku Cinebench R10 získala sedmá iterace Windows 5777 bodů, nakousnuté jablko 5437 bodů. Windows 7 tedy není nutně tím méně výkonným, protože v jeho neprospěch hrála optimalizace produktů Apple pro vlastní technologie, kdežto na aplikacích třetích stran konkurenta překonal.

Zdroj: CNET (včetně grafů)

Ohodnoťte tento článek!