Po 10 letech skončila podpora Windows 7. Symbolicky uzavírá jednu éru

Ze scény pomalu mizí operační systém, který byl oblíbený a ve své době moderní, po dekádě na trhu už ale slouží spíše jako připomínka toho, jak moc se svět chytré techniky proměnil.

32

Dne 14. ledna 2020 nastal očekávaný konec podpory Windows 7. Velké firmy mohou tak trochu podvádět a platit si až tři další roky podpory navíc, jedná se však o přechodové a ne zrovna levné období. Pro běžného člověka platí, že se Sedmičkami je amen. V rámci konce významné éry se sluší si připomenout památku všeobecně dobře přijatého systému.

Milovat Sedmičky nebylo obtížné, protože jim předcházející Windows Vista byl naopak všeobecně velice nepopulární systém. Byl to právě on, který vzal na bedra zvýšení hardwarových nároků, změny v podpoře ovladačů apod. Vlnu výbušných negativních reakcí vůči tomuto systému považuji za nepřiměřenou. (Vzpomeňte na Windows Mojave.) Byl to podobný technologický poslední skok svého druhu a ať se to někomu líbí nebo ne, Windows 7 je jen vyspělejší Vista.

Cnews FM: Loučíme se s Windows Vista

Někteří říkají, že takhle měla Vista vypadat od začátku. Vřelejšímu přijetí pomohl i vývoj hardwaru. Formálně Sedmičky nebyly náročnější na hrubý výkon, Microsoft však uznal za rozumné požadovat více paměti (1 GB při 32bitovou a 2 GB pro 64bitovou edici). Nové počítače na podzim 2009 nabízely více výkonu než v roce 2007, Windows 7 měl dost paměti a byl přece jen lépe optimalizovaný, takže dojem z něj byl díky kombinaci faktorů hned v době uvedení poněkud jinde.

Co znamená konec podpory? Především to, že Windows 7 po 14. lednu nezíská žádné další bezpečnostní aktualizace. Neopravené díry budou představovat bezpečnostní riziko nejen pro dané zařízení, ale také pro další počítače. Nepodporovaný operační systém důrazně nedoporučujeme používat, pokud je počítač připojený k internetu.

Nejdůležitější novinky ve Windows 7

Co se oproti Vistě změnilo z uživatelského pohledu? Někdy stačilo jen ubrat plyn, aby se ukázalo, že prvek, který Vista přinesla, byl vlastně dobrým nápadem, jen špatně provedeným. Platí to třeba pro Řízení uživatelských účtů (UAC), které určité akce, v rámci kterých by mohlo dojít k ohrožení systému, omezuje tak, že je musíte manuálně schválit. Vista se ptala příliš často, takže si člověk vůči dotazům vypěstoval averzi nebo otupěl. Byl to kontraproduktivní přístup.

K tématu: Končící Windows 7 stále používá 27 % počítačů

Nástupnický systém našel správnou míru. Z uživatelského hlediska pak další nejviditelnější inovaci představoval hlavní panel. Patří k prvkům, které vidíte hned po spuštění počítače, a je de facto středobodem prostředí Windows. Vista ještě nabízela klasický panel, byť velice nablýskaný (a s náhledy oken), na němž se shromažďovala otevřená okna a po levé straně hned vedle tlačítka Start zase zástupci pro rychlé spouštění aplikací. Microsoft tyto prvky zkombinoval.

Windows 7 nabídl prostředí Aero, které po Vistě jen mírně upravil

Od té doby můžeme programy k panelu připínat, takže se neaktivní zástupci přímo potkávají se zástupci spuštěných programů, aniž by došlo k jasnému rozdělení do více oblastí. Navíc programy mohou pod ikonou barevně znázornit průběh operací jako např. kopírování souborů. Hlavní panel nabyl na výšce, čímž reflektoval zvyšující se rozlišení obrazovek. Představuje typický příklad, kdy iterováním lze prvky brousit a výrazně zlepšovat. Na pohled prošel největší změnou od 90. let.

Desetiletý životní cyklus byl zahájen 22. října 2009, kdy Windows 7 vstoupil na trh.

Rozšíření Aera a další novoty

Podobným příkladem jsou miniaplikace na plochu, které původně přinesla Vista. Oproti ní už nebyly ukotvené k postrannímu panelu, takže jste je mohli rozmisťovat po pracovní ploše dle libosti. Miniaplikace nicméně nepotkal šťastný osud, neboť je sám výrobce v roce 2012 označil za nebezpečné a doporučil je vypnout. V uživatelském prostředí Windows 7 bychom našli řadu dalších menších novinek, které nám zpohodlnily práci nebo aspoň zpříjemnily pobyt u obrazovky.

Na ploše se automaticky střídaly tapety, tvář systému jsme mohli měnit díky pokročilejším motivům vzhledu, Průzkumník představil koncept knihoven. Vzdušné prostředí Aero se změnilo jen málo (záhlaví okna zůstávalo průhledné i po maximalizaci), nabídlo však nové prvky. Přetažení okna na stranu obrazovky okno např. vyplnilo polovinu obrazovky. Microsoft tomu říkal Aero Snap.

Naproti tomu Aero Shake, troufám si tvrdit, už historie zapomněla, byť je nadále dostupný i v Desítkách. Pro připomenutí – zatřesením oknem minimalizujete ostatní okna. Právě v této verzi Windows se na konci hlavního panelu objevil malý pruh, který dočasně zobrazí plochu nebo minimalizuje všechna okna podle toho, jestli nad něj jen přesunete ukazatel myši, nebo na něj klepnete. Náhled spuštěných programů nad hlavním panelem získaly aktivní prvky ovládání, navíc se v kontextové zdejších zástupců nabídce objevily příkazy pro rychlé ovládání aplikací.

Rychlejší spuštění a instalace

Z pohledu nadšence do nových technologií úžasný skok představovalo zrychlení instalace. Už na tehdejším slušně šlapajícím stoji bylo možné instalaci provést za zhruba 20 minut. To jsme ještě nebyli zvyklí na SSD. Dodnes si pamatuji, jak jsem proces nadšeně stopoval. (Myslím, že mi vyšlo 16 minut.) Sedmičky také rychleji startovaly, byť skutečnou revoluci v tomto ohledu přinesl až Windows 8.

Na některé technologické novinky si dnes z pochopitelných důvodů vzpomeneme jen těžko. Windows 7 např. podporoval vícedotekové ovládání, které ovšem nikdy pořádně nevyužil, protože na tablety se dostal až Windows 8 s tomu uzpůsobeným uživatelským prostředím. Podobně systém podporoval senzory jako akcelerometr. Oproti dřívějšku Windows nahlašoval, že je akumulátor v notebooku v natolik špatném stavu, že už by potřeboval vyměnit. Byl to přirozený pokrok.

Relikt dávných časů

Pozorovat zpětně Windows 7 je zvláštní. Pokud máte starší počítač, na kterém jste ho donedávna ještě provozovali, tenhle pocit nejspíš sdílet nebudete. Jestliže už ale pár let pracujete ve Windows 10, případně jste svého času přešli na Windows 8, sledujete operační systém z roku 2009 výrazně rozdílnou optikou. Dnešní Windows je adaptabilní a počítá s různými typy zařízení a ovládání. Současná éra je hybridní a hraje se o efektivitu, nikoli na efekt.

Úzký proužek na konci hlavního panelu zobrazil náhled plochy, ale mohl také minimalizovat všechna okna

Konec Windows 7 tak představuje konec jedné významné éry. Jsou posledním zástupcem rodiny operačních systémů Windows, který byl navržený a vhodný pouze pro klasické počítače, tj. pro klávesnici a myš. Jeho honosnost a nablýskané prostředí slouží jako připomínka časů, kdy jsme sledovali, co pěkného nám nový hardware dokáže předvést. Rozhraní softwarů od té doby nalezla umírněnější polohu a souvisí to s mobilitou, kde je výkon omezený a zařízení musí co nejdéle vydržet na akumulátor.

V roce 2009 už sice na světě byly první smartphony, teprve ale hledaly pevnou půdu pod nohama. Počítačů se prodává stále méně, pokles v prodejích se stal trendem už v roce 2011. U řady běžných lidí klasický počítač nemá místo, stačí jim smartphone. PC se určitě nechystá odejít úplně, ale stahuje se. Tam, kde zůstává, je používáno pro produktivní činnosti. Fascinace zmizela, jedná se o produkt koncepčně velice starý – ovšem na poměry IT – a pro Windows to platí jakbysmet.

Závěr

Po Vistě, o které se mnozí domnívali, že je spíše protiuživatelská, Microsoft nový produkt prodával v reklamních spotech s heslem „Windows 7 byl můj nápad“. Tvrdili to lidé různých profesí z různých sociodemografických skupin. Jako lék na Vistu, kterou poznamenal problémový vývoj, nakonec Sedmičky fungovaly dobře. Když se na to díváme zpětně, Windows 7 bylo vlastně velice lehké vyrobit – aspoň papírově bylo zřejmé, co je potřeba udělat po Vistě.

Byl to konzervativní systém iterující již existující funkce se vším dobrým i špatným, co k tomu patří. Ironicky pak Microsoft opět otočil s Windows 8, který právě měl ambice změnit pravidla a reflektoval změny na trhu. Bylo to dítě především jednoho Stevena Sinofskyho, který chtěl vytvořit jeden systém pokrývající velkou škálu zařízení od tradičních počítačů až po čistokrevné tablety. Přes návaznou snahu o zlepšení se Microsoftu nikdy nepodařilo poškozenou značku opravit, a tak ji opustil. V reakci vznikl Windows 10, který připomíná situaci s Windows 7.

Je to lépe odladěný a opracovaný produkt reflektující zpětnou vazbu spotřebitelského trhu. To už je ale jiný příběh. S Windows 7 jsme zažili dobré časy. Byl to velice esteticky příjemný a spolehlivý operační systém. Další vydání Windows ale pokračovala v iteracích a navíc přidávala další novinky. Nakonec tak o Sedmičkách platí to, co o skoro každém produktu. Byl zastoupen mladší a lepší verzí, která nezapře rodinnou DNA.

článek obsahuje dva placené odkazy

Po 10 letech skončila podpora Windows 7. Symbolicky uzavírá jednu éru
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 26 hlasů

32 KOMENTÁŘE

 1. Zrovna zaříznutí miniaplikací byl hloupý nápad, naštěstí začly žít vlastním životem a dnes jsou dostupné i na W10. Rovněž styl nabídky Start je nepřekonán a asi již nebude. Je škoda že ty nejlepší prvky co se nejvíc osvědčily nedali do W10…

  • To je holt úděl softwaru, nad kterým má výhradní kontrolu jeho tvůrce. Když bych uvedl analogický případ z oboru svobodného SW, tak se mnoha uživatelům nezamlouvalo „nové“ Gnome 3 a proto tu dodnes máme MATE pokračující na Gnome 2 popř. Cinnamon snažící se z Gnome 3 udělat prostředí, kde je víceméně zachován původní vzhled a ovládání. Kdyby byl „explorer.exe“ (nebo jak se to teď ve W10 jmenuje) open-source, určitě by vznikl fork s tradičnějším vzhledem ala W9x. Zajímavé by bylo, kdyby měli např. OEM výrobci PC možnost W10 tímto prostředím obohatit a v takové podobě systém předinstalovávat.

  • Píšu to i jinde a určitě jsem to psal i na tomto serveru: Když si člověk dá tu práci a s desítkovým Startem se naučí (a vybere a srovná si dlaždice podle své potřeby), připadá mu ten sedmičkový jako slabota. Domnívám se, že chyba většiny těch, kdo nostalgicky milují sedmičkový Start je v tom, že se ten desítkový snaží používat stejně jako v sedmičkách a dlaždice ignorují nebo dokonce vypínají.

   • Jednoducha otazka? Proc menit neco co funguje dobre a nutit se pouzivat neco, co ne?
    Od Vas necekam rozumnou odpoved, co se tyce W10, ale psat, ze nabidka, ve ktere chybi veci jako treba „Recent items“, nezobrazuji se u programu napr. posledne vyuzivane „data“ ala adresa pro Remote desktop, atd., opravdu neni lepsi a hlavne neni duvod se ji ani „ucit“. Na nabidku W10 mi staci „ikony na plose“.
    Kdyz srovnam treba CLassic Start menu, ktere u W10 pouzivam a obcas si kliknu na „Start Menu (Windows), abych se ze srandy podival na „kachle“, tak asi nejlepsi primer je..ze je to neskutecne tupe.
    Kazdymu se libi neco jineho, jen mi prijde trochu mimo psat, ze nabidka W10 je „lepsi“ a ze jediny problem je v tom se ji „naucit“ 🙂

     • S dlazdicovou nabidkou se nedela lip. Pozadej kamarada, at ti zmeri stopkama cas najeti na rychly panel Windows 7 a na dlazdice Windows 10. Efektivnejsi je ve skutecnosti Windows 7.

      Pouzivam dal Classic Shell, vyvoj je ukoncen, ale funguje i nadale.

      • Proto vznikl projekt Open Shell, který pokračuje ve vývoji původního Classic Shellu 🙂 .

     • Tak prislo presne co jsem cekal..nerozumna odpoved ve stylu „ja to tak delam je to lepsi“ a vsichni kdo to tak nevidi, je chyba u nich. Lenosi nevidici svetle zitrky novodobych skvelych designeru MS :))
      Tak aspon jste svuj a zbytecne jste neprekvapil 🙂

 2. Visty byly hezké na pohled. Kromě, na tehdejší dobu, nepřiměřenou hardwarovou náročnost měly i jiné problémy. Například mi nefungovaly některé aplikace z XP (tuším Corel 8 a ještě něco), které pak v „sedmičkách“ začaly zázračně opět fungovat. Těch problémů s Vistami bylo tolik, že Microsoft nabízel bezplatnou telefonickou podporu i pro OEM verze, kterou jsem dokonce jednou využil. Jednoho dne přestaly fungovat aktualizace, odmítaly se nainstalovat. Ne že by se MS nesnažil, poslali mi i nějaký skript do MSIE, kterým se pokoušeli zjistit problém. Nakonec zjistili, že za to může firewall třetí strany a že problém lze vyřešit pouze – přeinstalací systému :-/ Nejradši jsem měl Windows XP SP2 a Windows 7. Desítky beru jako nutné zlo.

 3. Windows 10 jsou totéž co Windows Vista tehdy ….S tím rozdílem , že na stížnosti nereaguje .Kromě Windows 7 Microsoft zarputile trvá na „vylepšeních“ typu Metro , telemetrika, torrent pro šíření sebe sama … Rozdíl je v tom , že další Windows odmítá vydat a lepí betu kterou Windows 10 nepřestaly být .

 4. U Win10 mi chybí odtučněné verze Windows jako to bylo na Win7 i Vista. Takové Windows 10 Home na ultra úsporném Intel Celeron CPU Braswel 1,6GHz s HT v kombinaci s HDD to je teda výzva pro člověčí trpělivost. Ani jsem si nějak nevšiml o kolik méně jsou náročné oproti verzi pro.

   • Ideální OS zabírá po startu minimum RAM, ve výchozím nastavení má spuštěno minimum služeb a ty, co už běží, nehrabou na disk, nevytěžují síť a nebudí procesor ze spánku. Desktopový systém, který si nevystačí s HDD a 5GB prostoru na disku, je jasným příkladem jak se to dělat nemá. Co za operace potřebuje OS provádět, že musí být na SSD???

    • Tipnu si, shromažďuje data pro Mrkvosoft, zařizuje pro uživatele maximální kmfort? Tyhle nadbytečné přístupy do jednotky se děly i u Vist. Ale vážně u notebooku jehož procesor jsem popsal víše (4GB RAM DDR3-HDD 1TB) cena cca 7000,-Kč. Má smysl na takovém železe provozovat Windows 10 Home 64bit? A přesto se s takovým hardwarem setkávám nejčastěji.

     • Problém je v tom, že desítky vytěžují hardware neustále. Z ničeho nic se začne točit kurzor myši a ve správci je vytížení CPU a HDD na 100%. Proto zatím zůstávám u Windows 7 a čekám na nějaký zázrak. Teď už pro mě není východisko přechodu na novější Windows :-/ .
      Z XP na W7 jsem také přecházel nerad, ale po chvilce úprav mi sedmičky přirostly k srdci více než XP.
      Po fiasku s W8 a nahrazení nabídky Start fullscreenovým Metrem jsem o další verze Windows přestal mít zájem. Jsem konzervativní uživatel a mám rád své soukromí. Tohle mi příliš otevřené desítky nedokážou již nabídnout.

      • také jsem to pozoroval ale kupodivu jen u cca Creators update 1 a výš a pouze na starším hw typu C2Q a Phenom/Athlon. Kupodivu na dobově srovnatelném hrubým výkonem FX to náhle není problém. Typl bych že starším čipům schází nějaké instrukce které se pak vykonávají v jakémsi modu kompatibility. Napřiklad chování pouze Phenom X3 3,4Ghz vs FX 4300 je citelně odlišné i v základním použití systému a internetového prohlížeče ve prospěch toho FX.

      • siddhi: Ten článek je z 9. srpna 2015 . Tzn. pro desítky té doby. Dnes už se ten systém určitě chová zcela jinak a většina těch příkazů bude k ničemu.
       A samozřejmě o tomto článku vím. Na poradně zive.cz ho postoval každej druhej.

 5. Lide se ptaji, co maji ted delat a migruji na Windows 10. Duvod je zrejmy, staremu systemu skoncila podpora a prestava fungovat!
  Ve firmach se jede vesele dal na Windows 7. Zadna pridavna podpora se neplati a IT to maji tvrde u zadele. Vim to, v jedne takove firme pracuji a na pocitacich je prevazne Windows 7. Doma mam samozrejme uz Desitky. 🙂

  • Na win7 se jelo vesele dál, protože měli podporu. Bez bezpečnostních aktualizacích, po té co se událo v jedné české nemocnici a těžebním dole věř, že nikdo soudný nebude ve firmě provozovat PC připojené na internet s operačním systémem bez bezpečnostních aktualizací. Jen blbec bude riskovat namísto toho, aby zaučil zaměstnance na nový systém.
   Stačí se podívat jaký byl podíl XPček před a po ukončením podpory.

   • Ale jsme opět u toho, v těch nemocnicích běžely očividně už Windows 10. Chápu, že za otevření zavirovaného .exe souboru stále může sám uživatel, ale tak proč pořád každej vehementně říká, že jsou desítky bezpečnější? V čem?
    Tak když už dělám něco bezpečnějšího, tak ihned dávám do firewallu věci, které jsou škodlivé ne? Microsoft se na bezpečnost podle mě moc nesoustředí.

    • SGvagon souhlas.
     Bezpečnost byla povýšena z XP na Vista a tím to skončilo.
     Jádro stále NT.
     Desítky jsou kulhající z důvodu šíleného pokusu sjednotit desktop a mobilitu. MS na mobilitě potom skončil, ale břímě mobility táhne dál (např. patlací rozhraní).
     U nás dále MS Vista už dlouho bez podpory a spokojenost.

 6. To je to, co mě na tom štve. Ta univerzálnost, která roky nefunguje, takže je z toho stejně jen desktopovej systém. Takže celé to překopání je k ničemu.
  Další věc, W10 evolucí nejsou, systém co rozbije sám sebe (a že se to W10 dařilo pravidelně s každým větším patchem), je prostě špatná vizitka. W7 je systém, kde si každý mohl zvolit, jestli updatovat nebo ne, které nainstalovat, které nikdy a podobně. Tím se dalo vyhnout problematickým patchům, ve W10 si myslím, lze jen odložit, skrýt, ale i ta skrytá se časem povolí a nabídne.

  Zkrátka, desktop s W7 mám vyladěný, vím které updaty smrdí a ty mám zabanované, stejně jako vím, jakej SW se jak chová a co dělá problém. U W10 toto neplatí, není to jeden systém, ale v podstatě několik zcela odlišných systémů a něco takového prakticky nelze provést. W7 jsem donutil fungovat celkem snadno, bez velkých zásahů. Tohle u W10 nefunguje.

  Neřeším vzhled, nekonzistenci UI a podobné „ptákoviny“, ale co mě neskutečně se… kaká je, když musím řešit, proč mi nefunguje zvukovka, kterej ovladač v novém buildu funguje a při jaké poloze měsíce, pračky a úhlu natočení koštěte v rohu začne zvukovka vyluzovat zvuky. A když se tohle stane na 3 z 5 strojů pod jednou střechou a u každého z nich vám to sežere minimálně 4h člověkohodiny, tak je to dostatečně velký impulz, proč se tomuto produktu vyhnout. Bohužel.

  O tom násilném odklonu od předchozí filozofie ani nemluvě. Nikdy jsem se nepovažoval za konzervu, nové směry a technologie jsem vítal, když přínašely jednoznačné pozitiva. Problém je, že poslední roky je těch negativ pomalu stejně, né li více, než těch přínosů.

  • Ano, ano. Microsoft to asi o problémech ví, ale neřeší. Kšeft se mu točí.
   – sjednotit správu systému (ví o její zoufalosti – slíbili s příchodem 10 nápravu – nic se dosud nezměnilo)
   – zcela předělat udpate systému – Vzor může být například Ubuntu. Nepovede se update? Restart na předchozí dobrou verzi se stejnou rychlostí jako běžný start. Stará verze se jen dilítne. Těch předchozích verzí si můžete ponechat více.

  • Nedávno se mi dostal do rukou jeden notebook Dell, kterému nefungoval zvuk každý lichý start Windows 10. Takže se systém muset po startu hned znova restartovat. Na vině byly generické ovladače zvukové karty vnucené s upgradem Windows 10. Takže to natočení koštěte v rohu chápu 🙂

 7. Nevím jestli si toho nikdo všiml u Win10. Mě se už několikrát u notebooků s Win10 stalo a jednalo se vždy o upgrade ze starší verze Windows že maskovaly nefunkčnost ovladačů. Respektive se ve správci hardwaru všechen hardware tvářil ok včetně ovladačů. Jenže opak byl pravdou. Speciálně bluetooth, WIFI, Zvukovky a speciální hardware aka Asus. Ve většině případů se po dohledání správných ovladačů a reinstalu podařilo daný hardware rozfungovat. Ale proč takovým způsobem Win10 lhaly to jsem do teď nepochopil. Další problém se týka přímo upgradu. Po upgradu na Win10 jsem ve správci služeb objevoval duplicitně běžící procesy z toho jeden patřil Win10 a druhý totožný např. Win7, tyto dva procesy vždy vytěžovaly procesor na 100%. Těch duplicitních procesů bylo v dané instalaci někdy i více. A z pravidla procesy Win7 nešli vypnout. Systém tvrdil že se pokouším vypnout důležitou systémovou funkci. Po této zkušenosti jsem dospěl k závěru že jediná smysluplná instalace je ta načisto.