Windows 7 RC: změny od betaverze

0

Podle prvních ohlasů zaujala betaverze nového operačního systému Windows 7 opravdu velké množství uživatelů, a to jak těch, kteří pracují s Windows Vista, tak těch, kteří doposud zůstávali u prověřených Windows XP.

I přes řadu drobných much, kterými betaverze Windows 7 trpí, jde již o natolik stabilní systém, že je s ním možné běžně pracovat. V našem vydavatelství jsou i tací, kteří Windows 7 instalují skoro na všech svých počítačích jako hlavní nebo jediný operační systém.

Podobnosti o novinkách a rozdílech mezi betaverzí Windows 7 a Windows 7 RC, tedy verzí s ambicí stát se tou finální, najdete v článku na blogu Engineering Windows 7. Protože víme, že ne každý umí anglicky, zde si můžete přečíst český souhrn z uvedeného článku.

Plocha a ovládání

Funkce Aero Peek, která na požádání skryje obsah oken a zobrazí jen průhledné rámečky, je mezi uživateli hodnocena velmi kladně a vývojáři vyslyšeli přání těch uživatelů, kteří by rádi Aero Peek viděli v akci i při přepínání oken klávesovou zkratkou Alt-Tab.

Klávesové zkraty Win a <#> vám nyní poslouží k lepšímu ovládání zástupců na hlavním panelu. Můžete se díky nim přepínat po otevřených oknech, pokud program neběží, pak zkratky využijete k jeho spuštění.

Máte v betaverzi Windows 7 pocit, že okna, která se dožadují pozornost, na sebe upozorňují až moc nenápadně? Nyní by se to mělo zlepšit.  Upozornění bude používat sytější oranžovou barvu, jinou animaci a dosavadní tři probliknutí nahradí sedm blikaček.

Při přetahování souborů na zástupce v hlavním panelu dochází k jejich přilepení k vybrané aplikaci. Jestliže však chcete soubor s vybraným programem otevřít pouze nyní, pak během přetahování ve Windows 7 RC držte klávesu Shift. Jde o starou známou funkcionalitu v českých Windows nazývanou Otevřít v programu, nebo Otevřít čím…

Windows 7 RC přinese více místa pro ikonky na hlavním panelu. Změnu pocítíte tím více, čím máte větší rozlišení monitoru. Samozřejmě již betaverze Windows 7 přinesla v tomto směru značné vylepšení v porovnání s panelem ve Windows Vista/XP a jeho přehledností.

Měli jste při prohlížení miniatur u hlavního panelu pocit, že netušíte, ke které aplikaci se miniatury vztahují? Dobrá zpráva – drobná vizuální úprava tlačítka na hlavním panelu vám již ve Windows 7 RC napoví.

Každý nový program, který nainstalujete do počítače, je ve Windows 7 RC zobrazen na spodu nabídky Start tak, abyste si jej mohli co nejsnáze přesunout na hlavní panel. Automatika je instalátorům v tomto případě zapovězena – nemusíte se tak bát, že po instalaci X programů se hlavní panel změní k nepoznání, jako tomu bylo u Windows Vista nebo XP.

Další vylepšení už ve stručnosti: maximálně deset položek na jump listu s možností jiného nastavení, připínání souborů na jump list k programům, které nejsou s tímto typem souborů registrovány, zobrazení miniaplikací na ploše je nyní nezávislé na zobrazení ikonek.

Dotykové rozhraní

Již jednou zmíněná funkce Aero Peek umožňující rychlý pohled na plochu nyní funguje i na dotykovém displeji – stačí položit a držet prst na příslušném tlačítku. Funkce multi-touch, čili ovládání více dotyky naráz, je nově dostupná i pro klávesnici zobrazenou na ploše. Využití jistě najde nejenom u práce s klávesou Shift.

Vývojáři vylepšili zobrazování kontextové nabídky, pro kterou se běžně používá pravé tlačítko myši. Na dotykovém displeji nyní můžete jedním prstem označit položku, druhým pak ťapnout a zobrazit kontextovou nabídku. Problém, kdy ve webovém prohlížeči se svislou i vodorovnou rolovací lištou nebylo možné na dotykovém displeji označit text, je již také vyřešen.

Síť a ovládací panely

Pokud jste koukali na Windows 7, pak jste jistě zaznamenali změny v připojování k bezdrátovým sítím a upozorňování v hlavním panelu. Vývojáři odstranili hlášení týkající se několika méně častých událostí. Na základě žádostí uživatelů přidali do Windows 7 RC novou ikonku, která se objeví vždy, když místní připojení k síti nebude propojené s internetem.

Jak jsme již dříve informovali, v hotové verzi Windows 7 dojde k úpravě chování bezpečnostní funkce UAC.

Pokud jste v betaverzi Windows 7 chtěli počítač uzamknout, neobešlo se to bez spořiče obrazovky. Ve Windows 7 RC je uzamknutí již možné i v případě, kdy nemáte žádný spořič nastaven. Další změnu využijí majitelé notebooků, kteří si nyní mohou nastavit, aby se po klepnutí na symbol baterie zobrazil v nabídce dostupných režimů i Vysoký výkon.

Další vylepšení je pro zapomnětlivé. Pokud si upravíte pozadí plochy nebo barvu dekorace oken, systém vás upozorní, že změněné téma vzhledu není uloženo a vy to budete moci napravit.

Windows Media Player

Oblíbený multimediální přehrávač doznává ve Windows 7 RC vylepšené podpory pro přehrávání médií z internetu i na slabších a nekvalitních internetových přípojkách. Zajásat mohou i majitelé videokamer. Windows Media Player bude umět vyhledávat specifické části videa v souboru zkopírovaném z kamery a objeví se nativní podpora pro formát MOV. Konečně.

Drobné úpravy vzhledu se dočkal režim Přehrávání a také knihovna, která již nebude zobrazovat soubory, které přehrávač nezvládá zpracovat, jako třeba M4A nebo .H263 MPEG-4. V betaverzi Windows 7 mohlo být po spuštění z režimu spánku obnoveno přehrávání z CD/DVD, nově si Windows Media Player poradí i s pokračováním v případě, že si přehráváte soubory uložené na pevném disku.

Vadilo vám, že Windows Media Player v betaverzi Windows 7 obtěžoval při přehrávání hlášením, že je připojeno nové zařízení a nabízel synchronizaci? Pak mám dobrou zprávu – tato vlastnost zmizela a je k dispozici jen po nastavení.

Nový Windows Media Player také nabídne rychlejší přístup k ekvalizéru, rychlosti přehrávání a dalším vlastnostem v režimu Přehrávání. Jump List přehrávače nabídne i položky, jejichž přehrávání jste spustili z Průzkumníka, místo přímo z přehrávače.

Zvuk a zařízení

Ještě před tím, než se Windows 7 dostane do prodeje, došlo ke zvýšení počtu podporovaných zařízení u funkce Device Stage. Jde o centrální místo pro administraci mobilních telefonů, přehrávačů a podobných zařízení. Vývojáři vylepšili podporu pro výrobce hardwaru, Device Stage prý nyní podporuje desítky tisíc zařízení.

Windows 7 RC dále opravuje problém se špatným přepínáním zvuku mezi výchozími reproduktory a sluchátky. Klasickým problémem, který zlobil i při uvolňování Windows Vista, je podpora zvukových karet. Microsoft pracuje na podpoře dalších zařízení a ta, která Windows 7 RC nebude umět obsloužit vestavěným ovladačem, bude možné zprovoznit po aktualizaci přes Windows Update. Alespoň u velkého počtu těchto zařízení.

Průzkumník Windows

Tradiční správce souborů z Windows, Průzkumník, zavádí ve Windows 7 novinku v podobě knihoven. Ty mohou uspořádat soubory nezávisle na tom, kde se na disku fyzicky nacházejí. Toto jistě znáte například ze správců fotografií. Ve Windows 7 RC se objeví vylepšená hlavička informující o skutečných umístěních souborů.

Průzkumník ve Windows 7 RC zaznamená i redukci podpory přetahování položek, konkrétně přetahování složek na panel knihoven. Jde o řešení, které by mělo zabránit chaosu vzniklému po smazání souborů nebo při kopírování složek do knihovny, kdy vznikaly nové položky, aniž to bylo záměrem uživatele.

Klávesová zkratka Win-E vás ve Windows Vista přepne do Průzkumníka s náhledem na obsah počítače. Nabídka Start|Vaše jméno zase do složky, odkud máte přístup ke svým dokumentům, obrázkům atd. Ve Windows 7 Beta se místo toho zobrazoval seznam knihoven. Uživatelé zvyklí na chování z Visty se mohou radovat. Windows 7 RC se opět bude chovat jako Windows Vista.

Pokus o odstranění podpory souborového systému FAT32 pro pevné disky se setkal s nevolí uživatelů a nevyšel. Ve Windows 7 RC tak podporu tohoto souborového systému opět naleznete.

Další změny se týkají skupinového zobrazení různých položek. Třídění podle měsíce a data pořízení spojuje obrázky s videem do jedné skupiny, při zobrazení umělce a žánru uvidíte náhledy tří alb místo jediného, knihovna pro zobrazení videa nově pracuje s délkou, takže jednoduše odlišíte krátká videa od dlouhých. Změny v nastavení si Průzkumník již dokáže zapamatovat.

Výkon Windows 7 RC

Poslední bod rozsáhlého seznamu, který najdete na blogu Engineering Windows 7, zmiňuje nástroj PerfTrack, který tvůrcům Windows 7 podává informace o využívání několika stovek funkcí a vlastností operačního systému. Díky němu také došlo k optimalizaci nabídky Start a dalších částí systému.

Je tedy příjemné vidět, že Microsoft reaguje na výtky a prosby uživatelů a snaží se svůj nový operační systém nastavit tak, aby vyhovoval co možná největšímu počtu uživatelů. Nezavděčí se samozřejmě každému – jaká funkce, vlastnosti nejvíce schází ve Windows 7 vám? Napište do komentářů.

Ohodnoťte tento článek!