Windows 7: tehdy, teď a v budoucnu

0

Začněme názvem nového operačního systému. Předtím, než se rozhodlo o jeho konečném pojmenování, mohli jste o něm slyšet v souvislosti s kódovými označeními Blackcomb nebo častěji Vienna. Později se nová Windows začala označovat jejich pořadovým číslem (tedy sedmičkou), ale stále nebylo jasné, zda se finální verze pojmenuje jako Windows 7 nebo Windows Seven. Výsledek rozhodování známe od minulého roku, vyhrála univerzálnější číslovka.

Windows 7 jsou osvěžením ve vývoji tohoto desktopového operačního systému od Microsoftu. Mezi vydáním jeho předchůdců, Windows XP (2001) a Windows Vista (2007) uplynula dlouhá doba. Microsoft by se rád vrátil ke kratšímu vývojovému cyklu a nastavil nové verze Windows na tříleté období.

Mluvíme-li o předchůdcích, pak Windows Vista je jakýmsi mezistupněm mezi Windows XP a připravovanými Windows 7. V době, kdy se Windows 7 ještě nazýval Blackcomb, byl plánován jako přímá náhrada Windows XP, později však bylo jeho vydání odloženo a ke slovu přišla jako mezikrok Windows Vista (kódový název Longhorn) – systém ohlašující například souborový systém WinFS, který zřejmě nebude ještě ani ve Windows 7.

Tip: Windows 7 RC je venku. Stahujte zdarma

Vyplní se očekávání?

První betaverze Windows 7 se objevily na veřejnosti minulý rok. Ještě v září jsme ale spekulovali nad tím, jak budou Windows 7 ve skutečnosti vypadat a co všechno uživateli nabídnou. Vypadalo to, že Windows 7 budou hotová letos o prázdninách, nyní se jako reálnější jeví spíše podzim nebo začátek příštího roku. Při pohledu na uniklé screenshoty řada uživatelů kroutila hlavou nad změnou vzhledu WordPadu a Malování, které dostaly ribbonový pás karet z MS Office 2007. Mimochodem, nový WordPad zvládne otevírat i soubory DOCX ze zatím posledního Wordu 2007.

Pro někoho možná šok, pro jiného žádný problém. Tak by se dalo označit rozhodnutí Microsoftu o tom, že Windows Fotogalerie, Windows Mail a Windows Movie Maker již nebudou součástí Windows 7, ale nahradí je podobné programy ze sady Windows Live, kterou je třeba dodatečně nainstalovat. S odstupem času musím říct, že mi to vůbec nevadí – jako uživateli Windows Live se mi alespoň starší aplikace objevivší se ve Vistě nepletou v nabídce Start s těmi novými. Ani méně zkušení uživatelé zřejmě nebudou muset smutnit – instalace Windows Live je snadná a Windows 7 ji nabízí na mnoha místech.

Současné Windows 7 RC by mělo obsahovat stejnou funkcionalitu, jako finální sestavení Windows 7. Nemělo by se tedy stát, že zmizí hlavní panel s náhledy všech otevřených oken aplikace nebo několik nových ovládacích panelů v čele s Action Center. Příjemně potěší také skutečnost, že Windows 7 opravdu nemá vyšší nároky na výkon počítače a na řadě strojů běhá svižněji, než Windows Vista.

Nevynechejte: Windows 7: dual boot s Vistou a první kroky v novém systému

Windows 7 v detailech

Nový hlavní panel s většími ikonkami (lze přepnout) seskupuje okna aplikací tak, že je zobrazeno pouze jejich tlačítko bez popisku (opět lze přepnout na původní podobu). Umístěním myši nad tlačítko si zobrazíte náhledy všech oken vybrané aplikace, případně záložek webového prohlížeče. Zástupce lze na panel také tzv. přišpendlit a pomocí pravého tlačítka myši si prohlížet seznam naposledy otevřených souborů v dané aplikaci.

Práci ulehčí nové funkce pracovní plochy. Aero Peek nabízí rychlý pohled na plochu – stačí najet kurzorem na minimalizační tlačítko, které je umístěno nově na pravém konci panelu. Díky Aero Shake zase můžete jednoduše minimalizovat všechna ostatní okna – stačí tím jedním otevřeným jakoby zatřepat. A konečně Aero Snap pomůže poskládat vedle sebe dvě okna – stačí jedno přetáhnout k pravému okraji a druhé k levému. Automaticky se nastaví jejich rozměry a po přetažení jinam se vrátí do původní velikosti.

Ovládací panely již neuvidíte v původní podobě. Zůstalo zjednodušené zobrazení s volitelným zobrazením všeho v podobě malých nebo velkých ikonek. Nový ovládací panel Action Center nabízí rychlý přístup k bezpečnostním hlášením a bodům obnovy.

Rozporuplné UAC ve Windows 7 již tolik neobtěžuje – Microsoft přidal několik nových nastavení, kterými můžete bezpečnostní funkci UAC ovlivnit.

Kromě výše uvedených aplikací zmizel z Windows 7 také postranní panel. Miniaplikace však zůstaly zachovány. Zobrazit je můžete klepnutím pravého tlačítka na plochu, které zobrazí oproti předchozím systémům konečně vylepšenou kontextovou nabídku. Jednou z jejích položek je i otevření seznamu miniaplikací, které si můžete umístit kamkoli na plochu.

Pokud zůstaneme u vzhledu a plochy, pak je třeba zmínit nové seskupování tapet, zvuků a dekorací oken do témat vzhledu. Zajímavé je automatické střídání tapet na ploše, takže si již nemusíte kvůli této funkci instalovat doplňkový software. Stačí si v nastavení tématu vybrat více obrázků na pozadí a nastavit časovač pro jejich výměnu. Tu pak můžete provést i ručně z kontextové nabídky na ploše.

Zajímavé novinky čekají i správce souborů a vypalování. To již podporuje zápis souboru ISO, takže pro příští stažené betaverze a jiná data nebudete teoreticky muset instalovat další software pro jejich vypálení. Zajímavější je však nový prvek – Libraries. V českém překladu Knihovny nabídnou seskupování jednotlivých umístění na disku do virtuálních složek. Pokud si budete chtít naráz zobrazit obsah složek s dokumenty uloženými jak ve standardní složce, tak třeba na druhém disku, stačí si pro ně vytvořit knihovnu. Do ní pak přistupujete jako do jediné složky a nepoznáte rozdílu. Trochu to připomíná práci s alby ve správcích fotografií.

Nemyslím si, že se úplně vyhneme instalaci kodeků, na druhou stranu vás jistě potěší, že Windows 7 bude umět přehrávat video H.264, MPEG-2 a MPEG-4, soubory MP4, MOV (QuickTime), 3GP z mobilních telefonů, DivX, XviD, M4A, AAC a některé další.

Pro české uživatele je zajímavou novinkou rozpoznávání psaného textu, které bude podporovat konečně i češtinu.

Novinek je mnohem více (Windows Media Player 12, rychlejší procházení sítě, práce s multimediálními přehrávači…), doporučuji vám proto pravidelně sledovat naši sekci zaměřenou speciálně na Windows 7.

Podrobněji: 11× proč je Windows 7 lepší než Vista

Zpětná kompatibilita

Zvláštní pozornost se u každého systému věnuje zpětné kompatibilitě. U Windows 7 se předpokládá plnohodnotné použití programů, které fungovaly ve Windows Vista. Co se týče ovladačů, zde je situace mírně horší, na druhou stranu Windows 7 obsahuje množství ovladačů jako svou součást a pokud vám nepůjde nainstalovat driver z Visty je pravděpodobné, že bude fungovat některý z těch výchozích. Významní výrobci již také oznámili první oficiální ovladače určené pro Windows 7.

Aktualizační mechanismus Windows Update pravidelně sleduje dostupnost těchto ovladačů a v případě potřeby je hned nabízí ke stažení.

Otázku zpětné kompatibility pro desktopové programy vyřešil Microsoft v podstatě tím nejelegantnějším možným způsobem. Windows 7 budou obsahovat speciální režim Virtual Windows XP, kde poběží vizualizovaná plocha Windows XP. To můžete teoreticky mít i s využitím freewarového Virtual PC. Nový nástroj však umožňuje otevírat okna vizualizovaných aplikací přímo v hostitelském systému. Na jedné ploše tak můžete mít třeba dvě různé verze Wordu nebo Internet Exploreru, a to včetně dekorací oken (Aero vs. Luna).

K tématu: Virtuální Windows XP ve Windows 7

Co bude dál?

V tuto chvíli máme k dispozici pro veřejnost uvolněné sestavení 7100 označené jako Windows 7 RC. V polovině roku by se měl objevit RC2 a poté bude následovat vydání finální verze Windows 7. Kdy se tak stane, zatím s jistotou nevíme, současné Windows 7 RC budou funkční až do 1. 6. 2010. Na více než rok tak můžete mít operační systém Windows zadarmo.

Přestože potvrzené datum vydání Windows 7 RTM (tedy finální verze určené k výrobě) nebylo oznámeno, objevují se spekulace, že se tak stane už 23. října 2009. Alespoň dle zpráv hardwarové společnosti Acer (zde).

A Windows Vista? Ta se bude nějakou dobu nabízet souběžně s Windows 7. Dle vyjádření Microsoftu by to mělo být minimálně do ledna roku 2011.

Doporučujeme:

Ohodnoťte tento článek!