Windows 7: upravte si nabídku Start

0

Nabídka Start se ve Windows objevila s příchodem stařičkých Windows 95 a NT. Dodnes v různých podobách slouží jako centrální místo pro spouštění různých aplikací instalovaných v systému. Postupem času se její základní podoba měnila. Ve Windows XP přibyl druhý sloupec určený pro rychlé otevírání různých složek aktuálně přihlášeného uživatele, seznam programů se přesunul do samostatné nabídky Všechny programy.

Windows Vista přinesly další změnu. Tlačítko otevírající nabídku Start přišlo o svůj popisek, což pokračuje i ve Windows 7. Přibylo fulltextové vyhledávání plně integrované do nabídky Start, seznam programů se již neotevírá v obrovském menu přes celou obrazovku, ale v rolovací podobě zůstává uvnitř základní nabídky Start. Objevila se průhlednost, mírně se upravil design a změnili se funkce pro ukončování systému.

S trochou nadsázky však stále můžeme tvrdit, že když chceme Windows vypnout, je třeba nejprve klepnout na Start.

Pokud vám nevyhovuje výchozí podoba a chování nabídky Start ve Windows 7, možná využijete některé z následujících tipů.

Jak zmenšit ikonky v nabídce Start

Pracujete na minibooku nebo vám i na běžném počítači připadá zobrazení velkých ikonek v nabídce Start jako plýtvání místem? Pak si je zmenšete.

 1. Klepněte pravým tlačítkem myši na tlačítko Start a zvolte Vlastnosti.
 2. Pokračujte tlačítkem Přizpůsobit.
 3. Vypněte volbu Používat velké ikonky a nastavení potvrďte tlačítkem OK.

Ať se nikdo nedozví, co jste spouštěli

Pokud se u jednoho počítače střídáte s dalšími uživateli, bylo by dobré, kdyby každý z vás měl vlastní uživatelský účet. Pokud jej z nějakého důvodu nemáte a zároveň nechcete, aby ostatní uživatelé sledovali, jaké programy jste spouštěli, než jste předali počítač někomu jinému, pak vypněte uchovávání této historie.

 1. Klepněte pravým tlačítkem myši na tlačítko Start a zvolte Vlastnosti.
 2. Na kartě Nabídka Start vypněte obě volby Uložit a zobrazit

Jak upravit rychlé přístupy do složek

V nabídce Start ve Windows 7 najdete tlačítka pro rychlý přístup do vašich dokumentů, obrázků, hudby nebo celého uživatelského profilu. Seznam těchto rychlých tlačítek můžete rozšířit nebo zúžit následovně:

 1. Pravé tlačítko myši na Startu, Vlastnosti a Přizpůsobit.
 2. Nastavte si zobrazení Dokumentů, Her, Hudby, Obrázků, Osobní složky a jiných.

Všimněte si volby Zobrazit jako nabídku. Kromě toho, že se vám položka v nabídce Start objeví, bude fungovat i jako rozbalovací nabídka odpovídající tomu, co máte na disku v dané složce. Nezapomeňte toto nastavení potvrdit nejen tlačítkem OK, ale i následně klepnutím na tlačítko Použít, jinak se neaktivuje.

Omezte počet naposledy použitých položek

Pokud se vám seznam naposledy použitých programů a seznam odkazů zdá příliš dlouhý, nebo naopak krátký, upravte si výchozí počet zobrazení deseti položek:

 1. Pravé tlačítko myši na Startu, Vlastnosti a Přizpůsobit.
 2. Upravte dvě číselné hodnoty v políčkách na spodu okna.

Jak zobrazit naposledy otevřené položky

Seznam naposledy otevřených souborů nebo spuštěných programů může být užitečný v případě, že často pracujete se stejnými daty a prakticky nic jiného neotevíráte. Pokud jej zobrazíte v nabídce Start, může být zajímavým doplněním seznamu naposledy otevřených dokumentů u tlačítek programů na hlavním panelu – v jumplistech.

 • Otevřete si okno pro přizpůsobení nabídky Start a zapněte v něm volbu Naposledy otevřené položky.

Jak zakázat přetahování myší

Pokud na počítači pracují méně zkušení uživatelé a vy se jim staráte o údržbu systému, můžete využít toho, že Windows 7 umožňují zakázat přetahování položek pomocí myši. Méně zkušení uživatelé často přetáhnou různé položky nevědomky a poté se diví, kam která ikonka zmizela.

 • Zákaz přetahování provedete vypnutím volby Povolit místní nabídky a přetahování myší v okně pro přizpůsobení nabídky Start.

Jak zakázat prohledávání veřejných složek

Ve Windows Vista a Windows 7 najdete políčko umožňující rychlé prohledávání nabídky Start, ale i celého počítače. Místo toho, abyste se proklikávali celou nabídkou nebo pracně hledali soubor v Průzkumníku, stačí zadat pár znaků z jejich názvu nebo obsahu do políčka prohledat v nabídce Start. Z hledání je možné vyloučit obsah veřejné složky a tak jej trochu urychlit.

 • V přizpůsobení nabídky Start v sekci Prohledávat jiné soubory a knihovny nastavte volbu Neprohledávat.

Příkaz spustit v nabídce Start

Pomocí prohledávacího políčka v nabídce Start můžete rychle spustit jakýkoli program nebo příkaz, nepotřebujete na to speciální políčko, které by odpovídalo dialogu vyvolanému klávesovou zkratkou Win+R. Pokud však po něm opravdu toužíte, doplňte jej do nabídky Start volbou Příkaz Spustit v okně pro přizpůsobení nabídky.

Jak zobrazit seznam stažených souborů

Pro stahovače dat z internetu bude zajímavé zapnutí tlačítka pro rychlý přesun do složky se staženými soubory. Standardně jsou do ní ukládána data z Internet Exploreru, doporučuji však nastavit sem ukládání souborů i z jiných stahovacích programů a webových prohlížečů.

 • Tlačítko pro zobrazení těchto souborů pak zapnete volbou Stažené souboryZobrazit jako odkaz/nabídku.

Jak rychle rozpoznat nové programy

Všimli jste si, že pokud je standardní nastavení systému Windows 7 v pořádku, pak se nově nainstalované programy zobrazí v nabídce Start s jiným podbarvením? Pokud máte pocit, že se tak neděje, zapněte v okně pro přizpůsobení volbu Zvýraznit nově nainstalované programy. Najdete ji úplně na konci. Také si všimněte, že Windows 7 zobrazuje zástupce nových programů hned po stisku tlačítka Start. Máte tak možnost je rychle připnout na hlavní panel.

Tolik tedy tipy k úpravě nabídky Start. Využít lze pro ni samozřejmě i další úpravy známé z předchozích verzí Windows. Obsah nabídky Start lze ručně upravit ve složce \Users\Uživatel\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu.

Windows 7: upravte si nabídku Start
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 1 hlas