Windows 7 zbývají tři roky života. Letos však odejdou na odpočinek Vista a Office 2007

Microsoft upozorňuje, že za tři roky skončí podpora Windows 7. To je ovšem pro domácnosti ještě vzdálený milník. Pozor si dejte spíše na jiné produkty, jejichž podpora bude ukončena v tomto roce.

14
Windows Vista
Windows Vista

Za tři roky skončí podpora Windows 7. Přesněji bude 14. ledna 2020 vydána poslední várka aktualizací pro tento operační systém. Připomínám, že od ledna 2015 se tento systém nachází ve fázi rozšířené podpory, Redmondští v něm tedy již jen pouze opravují chyby a záplatují díry, nepřidávají však nové funkce. Microsoft nám toto výročí připomenul, aspoň na německé verzi svého webu.

Konec? Ještě ne

Tři roky do konce podpory nicméně dle mého názoru nejsou žádným významným výročím, abychom toto zatím ještě dost vzdálené datum řešili dnes. Aspoň ne v domácích podmínkách. Snad leda ve firmách by již přechod na novější platformu mohli opatrně začít plánovat.

Microsoft zmiňuje, že Sedmičky v dnešním světě již nedokáží držet krok s aktuálními požadavky. To je pravda napůl. Kdo má desktopový počítač nebo klasický notebook, může s tímto systémem být zatím spokojen, ačkoli bych zvládl vyjmenovat celou řadu důvodů, proč přejít. Tradičním argumentem je zabezpečení, zmínit bych mohl určitě výkon nebo nové funkce v režimu klasické pracovní plochy.

Windows 7Situace se pakuje jako mnohokrát předtím. Starší produkt nedokáže nabídnout tolik jako novější, takže co dodat? Sedmičky se přesto nachází v jiné době než např. Windows XP. Vzhledem k rozmachu hybridních zařízení a tabletů v posledních letech již můžeme Sedmičky považovat za jakýsi relikt. Jejich určení (tj. jde o striktně desktopový systém) způsobí, že v době, kdy podpora skončí, bude zastaralost tohoto konceptu ještě patrnější než dnes.

Windows 7 technologicky zastarává, kvůli čemuž oficiálně není podporován na počítačích s procesory Kaby Lake nebo Zen.

Letos končí Vista a Office 2007

Pokud máte důvody, proč se Windows 7 zatím držet, nezbývá než popřát příjemné (až) tři roky používání. Ve stínu velikáše se zapomíná, že někteří budou muset upgrade řešit dříve. V tomto roce totiž 11. dubna skončí podpora neoblíbeného systému Windows Vista. Dále pak bude 10. října ukončena podpora kancelářského balíku Microsoft Office 2007. To je z důležitých spotřebitelských softwarů všechno, kompletní přehled změn v životních cyklech produktů pro tento rok případně najdete na webu Microsoftu.

Office určitě pár lidí zabolí, méně pak Vista, jejíž odstavení se dotkne minima lidí. Podle Net Applications.com její podíl používanosti činí 1,06 %. Je ale jasné, že se Sedmičkami a jejich aktuálním skoro 50% podílem používanosti to za tři roky tak jednoduché nebude a bude se opakovat scénář s Ikspéčky, která dávno po ukončení podpory platí za třetí nejrozšířenější desktopový systém.

Windows Vista

Windows 7 zbývají tři roky života. Letos však odejdou na odpočinek Vista a Office 2007
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

14 KOMENTÁŘE

 1. Za tři roky? To myslím mohou být uživateleé Win 7 úplně vklidu. To už mořná budou dodělané Win 10 do použitelné podoby, nebo ještě lépe, budou už v propadlišti dějin (stejně jako už leta Win Vista) a bude tady jiný, funkční system, na který budou lidé přecházet snadno a rádi 🙂

    • Jen houšť takových jako vy 🙂 Realistický pohled na věc, to je to co tenhle web s Windows 10 Lover´s včele potřebuje. A přitom se stačí jen podívat na ty čísla 🙂 A nebo se třeba zymyslet jako by člověk byl nějaký hlavoun z MS:
     „Proč se do prde*e ti lidi tak brání používat náš nejnovější úžasný OS? Že by byl fakt tak tragický? Nebo že by nedejbože neměli zájem o naše on-line a cloudové úžasné služby a stačil jim sprostý operák, který si koupí, nainstalují a zapomenou na nás? To ho asi budeme muset dodělat, než zařízneme ten nejpoužívanější, dát lidem co chtějí a tupě jim přestat vnucovat co nechtějí … aha? Prostě jim dáme normálně na výběr – TO JE NÁPAD! U Linuxů vedle které už stejně vykrádáme kde se dá to tak dělají a mají klid. Ti co už jsme je zlanařili na W10 ti už se vracet nebudou … teda budou, ale jen ti labilnější. Flegmoši, průkopníci slepých uliček, věční opraváři, lenoši a političtí „desítkáři“ už zůstanou … tam je to vklidu, ale co ten zbytek? Ti používají mozek a hlavně mají vlastní konkrétní důvody, ti nám ty bláboly neuvěří tak lehce. Aby nám nezdrhli jinam :-O“ …. a prostě udělají to, co měli udělat před třemi lety, udělají operák pro lidi …

 2. Microsoft se zase snaží oblbovat lidi opravdu desítky ve stavu jako fungují sedmičky to bude ještě trvat potom co se chystají desítkám změnit vzhled který bude ještě hnusnější jak teď. No jde vidět že sedmičky se mnou ještě po budou jelikož mám hardware z roku 2014 přesněji i7 4790 K tak mě nic na desítkách neláká pokud mají být letos procesory Canon Lake i pro desktop tak mě asi bohužel přechod nemine i když vím že by na nich sedmičky jeli normálně.

 3. U 95% uživatelů vidím jediný důvod pro přechod ze 7iček na 10ítky možná jen tu bezpečnost. Žádný jiný přínos W10 není tak důležitý, aby bylo nutné to řešit. W10 však každopádně nekritizuji, spíše naopak. Mám jej na NTB, PC i tabletu a jsem veskrze spokojen.

 4. „Jejich určení (tj. jde o striktně desktopový systém)“
  Ano, presne takhle chapu W7 – a prave proto ma pro mne porad prednost. Kdy ze se dockame noveho striktne desktopoveho systemu? Nebo W7 byly poslednim striktne desktopovym systemem? 🙁
  Mily MS se prosim nediv, ze mnozi uzivatele na desktopu chceme pouzivat desktopovy system! Chapu ze to je pro tebe snazsi, ale ty pochop nas!
  Dalsi veci jsou licence ostatniho SW. Mam nekolik ne zrovna levnych licenci profesionalniho SW ve starsi verzi. S nemi jsem maximalne spokojeny, ikdyz tvurci vydali novejsi verze kompatibilni s W10. Ty novejsi verze jsou pro mne naopak uzivatelsky mene pohodlne (i mene efektivni, mnohe sw se dnes „vyvijeji“ spise k horsimu) a hlavne bych za ne musel platit nemale sumy znovu. To se mi vazne nechce o.O