Udělejte Windows 7 zdarma a open source, žádá FSF

16
Windows
Windows

Neziskovka Free Software Foundation, kterou před 35 lety založil Richard Stallman pro podporu svobodného softwaru, žádá Microsoft, aby „osvobodil“ Windows 7. Systému před dvěma týdny skončila podpora a firma v posledních letech stále tvrdí, že miluje Linux a open source. Podle Grega Farougha z FSF by tak Microsoft měl dokázat, že nejde jen o jeho reklamní kampaň, ale že to se svobodným softwarem myslí skutečně vážně. S uvolněnými zdrojovými kódy by Sedmičky mohly žít dál, o systém by se mohla starat komunita.

FSF už založila i online petici, v níž hledá alespoň 7777 signatářů, aby výzvu pro uvolnění Windows 7 jako svobodného softwaru předala Microsoftu. Ke dnešku už podpis přiložilo zhruba 5500 lidí. Od organizace, která v minulosti od používání Windows 7 odrazovala, jde o nečekaný obrat. Nebo spíš provokaci, která má ukázat, že jsou v Microsoftu pokrytci. Je totiž zcela jisté, že firma žádost nevyslyší a kódy Windows 7 neuvolní. Spousta technologií Sedmiček je ostatně dostupná i v aktuálních Desítkách, takže zveřejnění kódů a odhalování trumfů není v zájmu redmondské společnosti.

Microsoft ale pod vedením Nadelly svou politiku skutečně změnil. Linux začal brát vážně. Tento systém a jeho aplikace už můžou běžet v jeho cloudech Azure. Microsoft sám vyvíjí na Linuxu postavený software pro IoT. Na podzim 2018 slíbil, že zdarma nabídne přístup k desítkám tisíc patentům. Linuxové aplikace mohou běžet ve Windows 10. A naopak on sám vyvíjí aplikace pro Linux. Vydal Visual Studio Code, Skype a připravuje pro něj nový Edge.

PS: Windows jako open source se zřejmě nedočkáme, ale zdrojové kódy integrované kalkulačky již Microsoft uvolnil.

Měl by Microsoft uvolnit zdrojové kódy Windows 7?
Udělejte Windows 7 zdarma a open source, žádá FSF
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.75%) 16 hlasů

16 KOMENTÁŘE

 1. Je to provokace.
  Kdyby byly Windows 10 zcela jiny system, tak prosim, ale nejsou a FSF to dobre vi. Navic tristit systemy tak, aby vyvojari casem museli testovat pro komunitni Windows i pro microsofti Windows nedava smysl. Myslim, ze soucasne desktopove OS: Windows, Linux, BSD uplne staci.

  • BSD a desktopové? Jestli se o Linuxu mluví jako o marginální desktopové platformě, BSD je marginální z marginálních.

   Prostě toho na výběr moc není, Windows, Mac OS, Linux a skoro-linux Chrome OS.

   • Je ale vyber nutny a prospesny?
    Podivej na mobily: Android a iOS a nikdo dalsi uz to delat nechce. Nebo naopak mnozstvi distribuci linuxu, kdy pak uzivatele nevi, co vybrat. Existuje PC-BSD (TrueOS) a ikdyz to realne temer nikdo nepouziva, tak ta moznost tu je. Stejne tak Playstation bezi na systemu postavenem na BSD. To ze se BSD nedari vice proniknout do desktopu, vidim prave proto, ze o rozmanitost OS neni zajem. Open-source komunita ma linux a zbytek ma Windows. Chrome OS bych nazval vyklestenym linuxem spise nez skoro linuxem a do desktopu moc nepronika, spis to je na „skoro“ pocitace, co toho moc nezvladnou vyjma internetu.

 2. Na jednu stranu bych byl rád, kdyby W7 byly open-source, ale na druhou stranu by to způsobilo zvýšené bezpečnostní riziko díky nově objeveným zranitelnostem (zdrojové kódy by byly určitě hojně studovány). Tyto zranitelnosti by mohly být zneužity i v novějších verzích Windows, protože mnohý kód je stejný napříč verzemi.

  Stačilo by, kdyby z W7 udělali freeware (zadarmo, ale bez zdrojových kódů) s možností běhu ve virtualizovaném prostředí a umožnili ostatním legálně distribuovat upravené verze.

   • ten důvod může být, že oprava taky může znamenat kompletní přepsání celé knihovny, tedy že náklady na opravu by byly enormní.

    Ale tohle je samozřejmě zcela salonní diskuse. MS toto nikdy neudělá, prototože většině uživatelů by ty W7 funkčně stačily.

   • Zranitelnosti by ve Windows 10 byly postupně opravovány, ale díky množství najednou uvolněného kódu by jich bylo příliš mnoho a MS by je nejspíš nestíhal hned opravovat.

    U projektů, které jsou open-source, jsou zdrojové kódy podrobovány zkoumání průběžně a chyby jsou průběžně opravovány, což by nebyl případ najednou uvolněných zdrojových kódů W7.

  • Freeware, kde nebudou opravovany chyby? To jiste ne.

   Kdo ma licenci Windows, muze na ni bezet dal. Kdo nema, tak aktivatory taky existuji. Pokud mi ani jedno nevyhovuje, tak tu mam podporovane Windows 10. Nevidim duvod vymyslet neco dal. Je tu jedine nebezpeci, kdyby chtel Microsoft odstrelit Win32 API, ale to si minimalne zatim nedovoli. UWP je natolik spatne a polofunkcni nebo spis nefunkcni, ze by Microsoftu vsichni okamzite utekli na linux, siroka podpora Win32 aplikaci je to, co drzi Windowsy nad vodou.

  • A pročpak si můžeš pouštět audiovizuální díla, kde od smrti jejich autora uplynulo více než 70 (nebo kolik) let? Aha, musíš si uvědomit rozdíl mezi hmotným a nehmotným statkem. Nápoj, jako na potvoru, nejde zkopírovat 🙂

 3. A co ti chudáci co si zaplatili podporu pro Win7? Za 3 roky by to byl reálný požadavek. To budou Win10 zas úplně jinde. Takto to je jen výstřel do vzduchu. Ale například XP by mohli uvolnit.

  Mimo téma:
  Zkoušel jste někdo „hack“ updatů pro Win7? Koukal jsem že to jde, ale není jistý že to bude fungovat po 14.1.

 4. A co armády, průmyslové embedded systémy a podobné, které na W7 poběží ještě hodně let ? Že by MS podkopnul nohy lidem, kteří jim platí za prodloužení podpory a sám sobě tak kopal hrobeček ? Fakt úsměvné 🙂