Windows 8 dostanou nový typ licence pro doma skládané počítače

0

Ed Bott ze ZDnetu se dostal k novým licenčním podmínkám Windows 8. Zjistil dvě překvapivé věci. Jednak už je EULA psaná více pro lidi (méně právničiny) a jednak přibyl nový typ licencí. A nebojte se, spíš než další nepořádek bude v prodeji Windows 8 konečně jasno. Dosud nevyjasněné pověsti a náznaky můžeme potvrdit.

Tip: Krást Windows je přežitek – je lepší plná verze, OEM, nebo upgrade?

Retail, OEM a nově PUL

Nepočítáme-li různé licence pro upgrade, Microsoft prodává dva základní druhy systémů. Krabicové (retail) Windows jsou dražší, ale zato je můžete nainstalovat na jakýkoliv počítač i v budoucnosti, ať už se si jej koupíte na Aukru, sami poskládáte nebo jej zdědíte po předcích z Německa. Najednou může být samozřejmě aktivní jen jen počítač, jde o tu přenositelnost.

Pak existují OEM verze Windows, které dostane spolu s novým počítačem. Jsou vázány na konkrétní hardware, přenositelnost není možná. Technicky ano, ale právně nikoliv. OEM si můžete také sami zakoupit, ale podle pár let starých podmínek je licence určena je pro sestavovatele systémů (system builder). Podmínkou je, že na jednom nákupním dokladu musíte mít i potřebné komponenty (základní deska, procesor, operační paměť, disk a skříň se zdrojem). Nelze si tedy koupit komponenty napříč e-shopy a později si k hotovému počítači dokoupit OEM Windows.

 

K tomu bude sloužit až nová licence pro osobní využití (Personal Use Licence). V popisu stojí, že je určena pro jakýkoliv počítač, který si sami sestavíte, případně běží na odděleném diskovém oddílu či jej virtualizujete na jiném systému. Pro tyto účely jste dosud museli zakoupit drahou krabicovku.

Cena někde mezi

Co zatím neznáme, je cena. Logicky se bude nacházet někde mezi OEM a krabicovou verzí, ale ani u nich neznáme detaily. Microsoft zatím pouze zveřejnil možnosti upgradu ze stávajících systémů. Pokud jste si od 2. června 2012 do 31. ledna 2013 koupili nový počítač, upgrade můžete mít za necelých 400 Kč. Pro všechny ostatní bude přechod z Windows XP a novějších stát asi tisícovku. Jak Microsoft ocení další licence, na to si budeme muset počkat minimálně do 26. října, tedy oficiálního zahájení prodeje.

Zdroj: ZDnet

Ohodnoťte tento článek!