Windows 8: jak vypnout Metro, Ribbon a vrátit starý Start

0

Konzervativci určitě nejsou příliš nadšeni z nového prostředí Metro, které jim naruší zažité zvyky a představy. Už barvičkový přechod z Windows XP jim dělal problémy. Stejně tak se najdou lidé, kteří nemohou vystát pás karet Ribbon, který okupuje Office 2007 a 2010. Teď je totiž součástí Průzkumníku Windows 8. Pokud si hrajete s testovací verzí Windows 8 Developer Preview, můžete tyto špatnosti vypnout.

Metro místo Startu ve Windows 8

Najetím myši na levý kraj tlačítka Windows zobrazíte jednoduchou nabídku

Upozornění: Veškeré úpravy provedené v tomto článku jsou na vlastní nebezpečí. Stejně jako samotná instalace nefinální verze Windows 8.

Ač manuální zrušení těchto funkcí nepodporuji, stejně jsem si úpravy vyzkoušel na vlastní kůži. Ve finální verzi možná Metro budeme moci sami vypnout a nastavit si starou nabídku Start. U Ribbonu si už tak jistý nejsem. Každopádně těmito úpravami uděláte z Windows 8 v podstatě Windows 7+. Bez těch funkcí navíc (zatím potvrzených) bude možné žít a stejně tak, jako mnozí kvůli minimu inovací zůstavají u Windows XP, ani k Windows 8 je nebude nic táhnout. Změna rozhraní a filozofie systému je pro osmičky klíčová, bez toho nemá smysl systém ani vydávat.

Ribbon v Průzkumníku

Ale dost varování a nejapného plkání, pusťme se do návodu.

1. Spustit Regedit

Zkratkou Win+R otevřete tradiční spouštěč aplikací. Napište regedit a potvrďte Enterem.

2. Úprava registru

V editoru registrů projděte cestou Computer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer. Na Explorer je třeba klepnout a v pravém panelu najít položku RPEnabled. Na ni poklepejte a změňte hexadecimální hodnotu na 0 (místo 1). Editor můžete zavřít.

3. Hotovo!

Už jen klepněte na ikonku Windows/Start nebo stiskněte klávesu Windows. Vrátila se standardní nabídka Start z Windows Vista/7 a Průzkumník také vypadá jako dříve.

4. Jak Metro a Ribbon vrátit?

V druhém kroku jen opět zapíšete v položce RPEnabled hodnotu 1.

5. Zapnutí a vypnutí na pár klepnutí myši

Všechno kroky si můžete zjednodušit našimi soubory .REG, které úpravy provedou za vás. Stačí si rozbalit tento ZIP, ve kterém najdete soubory on.reg a off.reg. První z nich Metro a Ribbon zapne, druhý vypne. Není třeba ani restart systému. Jen musíte po spuštění souborů potvrdit, že úpravy opravdu chcete provést.

Tento postup ale raději použijte jen na čerstvě nainstalovaný systém. Oba soubory přepisují celou větev Explorer v registru Windows. Na už nějak upravovaném systému to může způsobit problémy. V takovém případě použijte ruční úpravu registru.

Za tip díky našemu čtenáři, jež ale neuvedl své jméno. Jeho škoda.

Ohodnoťte tento článek!