Windows 8 nepřehrají DVD, podrobnosti o upgradu na Windows Media Center

0

Společnost Dolby oznámila, že s Microsoftem podepsala dohodu. Vzhledem k tomu, o kterou firmu jde, je jasné, že se nemůže týkat ničeho jiného než audia. Počítače s Windows 8 budou schopné používat formát Dolby Digital Plus. Zvuk ze strojů s Osmičkami by tedy měl patřit k těm kvalitnějším, jen abyste doma ještě dostatečně kvalitní reproduktory. A přirozeně i zvukový výstup v počítači. No a ještě patřičné video obsahující zvuk v Dolby Digital Plus. Smlouva o použití nového formátu prý kryje jak Windows pro platformu x86, tak pro ARM. Dolby prý od výrobců počítačů obdrží poplatek, budou si tedy muset technologii nechat tak jako tak licencovat (o nepovinnou věc zřejmě nepůjde).

Vyšší poplatek je stihne, pokud do počítače zamontují ještě optickou mechaniku. Ti jsou teď určitě nadšení, že se Microsoft s Dolby dohodl. Nicméně, s patřičnou hardwarovou výbavou bude sledování filmů patrně skvělým požitkem. Dolby Digital Plus ovšem najdete i ve Windows Vista a Windows 7. Většinou nás ale budou na Osmičkách zajímat jiné věci. Například takový Windows Media Center. O tom jsme se dozvěděli, že přímo ve Windows 8 přítomný nebude. Budete si jej však moci dokoupit. Jeho uživatelská základna je prý sice loajální, bohužel však dost malá. Nyní k novinkám.

 

Ceny oznámeny nebyly, Microsoft pouze sdělil, že si Windows Media Center snadno nainstalujete pomocí Ovládacích panelů. Pokud budete mít běžná Windows 8, čeká vás instalace Windows 8 Pro Pack. Pokud budete vlastnit lepší edici, Windows 8 Pro, doinstalujete si Windows 8 Media Center Pack. V obou případech skončíte s Windows 8 Pro s Media Centerem. Abyste si tudíž nainstalovali multimediální centrum, musíte nejprve vlastně upgradovat na Windows 8 Pro. Zvláštní, že? Chápeme, že když nebude WMC přímo v systému, ušetří se na licencích za použité technologie k přehrávání.

Proč bychom ale měli z obyčejných Windows 8 upgradovat na Windows 8 Pro? Ceny zatím neznáme, ale pokud je tok našich myšlenek správný, upgrade ve formě Windows 8 Pro Pack bude jistě dražší než balíček Windows 8 Media Center Pack. Po zakoupení doplňku nicméně budete mít v čem přehrávat DVD a jiná média. Microsoft totiž souběžně oznámil, že Windows 8 nebudou obsahovat podporu pro přehrávání filmů na DVD. Windows Media Player prý tuto schopnost nezíská ani po dokoupení balíčku s WMC. Redmondští se v oblasti přehrávání optických disků chtějí „spolehnout na jedno z kvalitních řešení od třetích stran, jež jsou na trhu“.

Tento krok si patrně vyslouží velkou kritiku, pravdou však zůstává, že většina zhlédnutých videí pochází se streamovacích internetových služeb. Tak praví telemetrická data přijatá od uživatelů Windows 7. Konzumace filmů online má letos ve Spojených státech překonat fyzické nosiče. Osmičky budou systémem, který se snaží zavděčit co nejširšímu publiku. S trochou odvahy lze tvrdit, že to v důsledku o nic nepřijde, zatímco minorita zájemců se už bude umět s absencí nativního přehrávání DVD vypořádat po svém. Co si myslíte vy? Nastal čas vyjmout ze systému podporu pro přehrávání filmů na fyzických médiích?

Zdroj: Neowin 1 | 2

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář