Windows 8: požadavky na hardware (tabletu)

0

Aby mohl být váš kousek hardwaru označen logem Windows (8), které zaručuje kompatibilitu s tímto systémem, musí splňovat jisté požadavky a kvality. Dokument z minulého měsíce prozrazuje, co Microsoft vyžaduje od tabletů, a to především z hlediska technologického, nikoli výkonnostního. Tablety jsou pro Windows dosud neprobádané teritorium. Víme, co musí mít počítač, aby fungoval, nyní se dozvídáme, co musí obsahovat vnitřek (vlastně i vnějšek) tabletu.

Windows 7 například požadují procesor architektury x84, případně variantu s 64bitovým rozšířením. A měl by běhat na frekvenci alespoň 1 GHz. K tomu byste měli paměťové sloty obsadit moduly o celkové kapacitě minimálně 1 GB. Bez pevného disku s dostatkem volného místa byste systém nemohli ani nainstalovat. Jenže takový počítač si můžete sestavit doma, zatímco v případě tabletů je to trochu jiné. Ten si musíte koupit vcelku, sady „udělej si sám“ se neprodávají.

ARM & OEM

Tablet si tedy koupíte celý, funguje tudíž ihned po vybalení z krabice. Z podstaty věci se pak nelze divit zvěstem o tom, že se Windows 8 pro ARM, s nímž se v segmentu tabletů počítá (patrně více než s Intelem), na pulty obchodů nedostanou. OEM distribuce se zdá jako naprosto logická volba. Cílové zařízení musí splňovat jisté požadavky, takže proč by výrobce tabletů nemohl do svých produktů sám osmičky předinstalovat. Těžko si budete chtít Windows koupit a pokoušet se je instalovat na úplně jiný tablet, který požadavky Microsoftu třeba ani nesplňuje. Ani s iOS se to nedělá.

Tip: Windows 8 pro ARM budou možná k dispozici pouze jako OEM

Tablet si koupíte rovnou s operačním systémem, protože především operační systém rozhoduje o tom, který tablet si v důsledku vyberete. To dává smysl, ne? Svět počítačů se v tomhle hodně odlišuje. Tam totiž Windows dominují, takže ve většině případů vůbec nepřemýšlíte nad tím, zda zvolí ten či onen systém. S Windows se tak nějak automaticky počítá, zato si stroj volíte podle výkonnosti. Do kanceláře strčíte pomalejší stroj, protože textový editor by pravděpodobně rozběhal i váš kalkulátor.

Jenže tablet je zařízení, kde obvykle jako první nezkoumáte, kolik operační paměti se v něm ukrývá, případně, jak na jaké frekvenci moduly běhají. Prostě sáhnete po tabletu, který vyhlíží atraktivně. (Paměť případně prozkoumáte později.) Tím můžeme myslet jak šasi, tak operační systém. Apple doteď nemá pořádnou konkurenci, ta se teprve rodí. Jakmile budou na trhu Windows 8 a začnou soupeřit s iOS, tehdy ve velkém uvidíte předchozí tvrzení v praxi. Opět, nebude vás zajímat procesor, ale systém. Jeden totiž bude mít lištu s ikonkami a vůbec plochu plnou ikonek, jak to odpradávna známe.

Druhý naproti tomu oslní neokoukaným dlaždicovým prostředím. A rozdílnost obou prostředí bude faktorem, který ve vás vyvolá diskuzi. Co si zvolíte za produkt? Patrně se přikloníte k tomu, který vám bude na první pohled sympatičtější. Dlaždice versus ikonky. Tenhle souboj převýší podružné války o rychlosti a parametrech použitého hardwaru. Držet si nějaký standard je důležité.

Microsoft se musí ujistit, že jeho operační systém bude na tabletech fungovat naprosto spolehlivě a plnohodnotně, jak to plánoval. Neexistuje pro něj žádná možnost, že by zařízení třeba neobsahovalo nějakou technologii. Když budou mít výrobci předepsaný pro bezdrátovou komunikaci Bluetooth, bude ho mít každý takový tablet. Kdyby neměl a zákazník to později zjistil, omlátil by Microsoftu (nikoli výrobci hardwaru, který situaci skutečně způsobil) takový výrobek o hlavu. Díky předpisům budou zákazníci spokojení, protože si pokaždé koupí kvalitní produkt.

A poněvadž je Microsoft firma, čili nic fyzicky hmatatelného, přes hlavu by dostal nejspíš Steve Ballmer, který je v redmondském podniku hlavou nejvyšší. Podívejte se tedy důležité části z dokumentu, který předepisuje, co všechno musí tablet obsahovat, aby v něm Windows 8 mohla fungovat (lépe řečeno, aby takové zařízení vůbec mohli OEM výrobci prodávat).

Minimální požadavky na tablet

Seznam požadavků je o dost širší než v případě počítačů. Tam třeba nepotřebujete reproduktory. Pokud je chcete, koupíte si je. Tablety je ovšem budou mít (naprosto logicky, samozřejmě) povinně.

 • Úložiště: minimálně 10 GB volného místa po vybalení produktu z krabice
 • Základní firmware: UEFI (nikoli BIOS)
 • Síťová zařízení: WLAN a Bluetooth 4.0 + LE (Low Energy)
 • Grafický čip a podporou Direct3D 10
 • Rozlišení: 1366 × 768 px
 • Dotykový displej: minimálně pět dotykových bodů
 • Kamera: 720p
 • Detektor světla: 1 – 30 000 lx
 • Magnetometr
 • Akcelerometr (3 osy)
 • Gyroskop
 • USB 2.0: nejméně jeden ovladač a port
 • Reproduktory

Nebudeme se muset bát, že obrazovka dovede v jeden moment rozpoznat příliš málo dotyků. Bude již vždy minimálně pět, což je dostatečný počet. Microsoft si musel pojistit, že budeme moci provádět všechna ta ovládací gesta, jež si pro nás chystá. Když si nový a voňavý hardware donesete domů, mělo by v něm pokaždé být alespoň 10 GB volného prostoru pro vaše data. To by se na používání všestranného operačního systému mohlo zdát poměrně málo, byť má běžet „jen“ na vysoce přenosném zařízení. Microsoft možná mohl trochu více tlačit na pilu.

Na druhou stranu uvidíme, jak se k tomu postaví výrobci. Přece jen hovoříme o minimálních požadavcích, takže většinou bychom mohli vidět aspoň o trochu lepší konfigurace. Přítomnost UBS potěší, mít universální port pro připojení výměnných úložišť či periferií se hodí. U zbytku požadavků se asi netřeba zastavovat.

Hardwarová tlačítka

Tablet se neobejde bez následujících tlačítek:

 • napájení,
 • uzamknutí rotace,
 • Windows,
 • zvýšení hlasitosti,
 • snížení hlasitosti.

Překvapení? Možná jedině u faktu, že půjde pohodlně zamezit rotaci obrazu. Jinak samozřejmě nebude chybět ani „klávesa“ Windows, která vás přenese na základní obrazovku (nabídka Start). A musí mít průměr alespoň 10,5 mm. Její tvar si ale výrobci mohou vybrat, nejsou omezeni pouze jedním modelem, ať už kulatým, nebo naopak hranatým.

Co bude s trojhmatem?

Přirozeně nám bude chybět klávesa Ctrl, stejně jako Alt. Ani ten Del nebudeme mít. Jenže nouzovou nabídku bychom stále měli být schopní vyvolat, protože se prostě někdy zaručeně bude hodit. Když zrovna nebudete moci zmáčknout uvedené klávesy na softwarové klávesnici na displeji (což je v případě nějaké systémové chyby pravděpodobný scénář), budete mít k dispozici mnohem přístupnější variantu. Stačí stisknout tlačítko Windows plus tlačítko pro vypnutí. Z trojhmatu se tím pádem stane dvojhmat.

Grafické ovladače: aktualizace bez restartování

Již Windows Vista zavedla aktualizace grafických ovladačů WDDM (Windows Display Drive Model) bez restartování. Microsoft si však teprve nyní vyžádá, aby aktualizace ovladačů ke grafické kartě nevedla k restartu zařízení.

U Windows 8 se zbytečně restartování nebude tolerovat, viz změny v automatickém aktualizování. Dosud byly problémem ovladače typu XDDM (Windows XP Display Driver Model). Ty se s námi táhnou již dlouho a teprve osmičky upustí od jejich podpory. V důsledku to znamená, že počínaje osmičkami se konečně budou používat výhradně modernější architektura ovladačů, která už nás s restartování tolik obtěžovat nebude. Jak vás asi napadlo, tahle novinka by neměla být doménou tabletů, spíše si jí všimneme na osobních počítačích.

Tip: Windows Update: méně restartování ve Windows 8

Stroje postavené na platformě od Intelu mají další pěkný požadavek, počítač se musí probudit do dvou sekund od stisknutí tlačítka napájení. Tahle věc platí po režim standby (S3) od dob Windows 7, hodí se ji však zmínit v souvislosti s ARM. Na téhle platformě zatím dvouvteřinové probuzení není podmíněno. Pravděpodobně je to způsobené nedostatkem dat. Jakmile se systém a hardware více otestují, bude Microsoft vědět, zda je takový požadavek reálný, případně jej upraví. Vůbec nedostatek zkušeností s novou platformou může být zodpovědný za to, že nám toho firma o osmičkách pro ARM zatím nechce moc prozradit.

Tabletům by dále neměl scházet ukazatel, kde se nachází čip pro bezdrátovou komunikaci NFC. Ten bude potřeba, protože telefon je malý, tudíž jej celý přiložíte tam, kde je to potřeba. Například k dalšímu telefonu, s nímž potřebujete vyměnit data. Rozměry tabletu nicméně mobilní telefony převyšují, takže je dobré vědět, kde přesně se čip schovává, jinak byste ho museli poctivě hledat metodou pokusu a omylu a tabletem okolo sebe divoce máchat. Oficiálně by komunikace měla probíhat do maximální vzdálenosti 20 centimetrů, praxe ale mnohdy teorii strne z očí růžové brýle.

Výše uvedené požadavky musí dodržovat OEM výrobci. S telefony to gigant z Redmondu dělá velmi podobně. Musí se dodržovat minimální stanovené specifikace. A jak bezvadně a bezproblémově onen omezený svět funguje, že? A v případě tabletů by podobný přístup dával smysl. Microsoft ostatně potřebuje jako sůl skutečně funkční a kvalitní produkty, jinak se na trhu tabletů neprosadí. A z toho by se už nemusel vzpamatovat. Laťka se musí nastavit přiměřeně vysoko.

Zdroj hardwarových nároků: Within Windows

Ohodnoťte tento článek!