Windows 8 překonala očekávání, Microsoft svůj velký okamžik zatím vyhlíží

0

Microsoft zveřejnil finanční výsledky za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2013 a z nich vyplývá, že se Windows vrátila na vrchol. Kromě toho, že společnost hlásí rekordní příjmy ve výši 21,5 miliardy dolarů, vyšlo najevo, že se divizi Windows dařilo lépe, než by leckdo očekával. Přijetí systému bylo relativně vlažné, Redmondští rozhodně předpokládali silnější prodeje. Dosud bylo prodáno přes 60 milionů licencí, Osmičky se tak vyrovnaly svému předchůdci, ale měly prodat více. Starší zprávy hovoří o tom, že interní očekávání Microsoftu nebyla naplněna.

Nepřehlédněte: Microsoft má rekordní tržby, ale snížil zisk

Situaci gigant řeší s výrobci počítačů. V podstatě čerstvě upečený operační systém narazil na zoufalý nedostatek nového hardwaru. Různé hybridní tablety a notebooky s dotekovými obrazovkami měly nalákat zákazníky. Výrobci ale jednoduše selhali a nebyli schopní na trh dodat dostatek modelů a v dostatečném počtu. Poptávka podle všeho skutečně existuje, nebyla však naplněna. Navzdory okolnostem divize Windows zaznamenala celkový příjem ve výši 5,88 miliardy dolarů. Jedná se o 24% meziroční nárůst.

Právě operační systémy se zase jednou podílely celkových příjmech společnosti největší měrou. Jejich úlohu před lety nahradila Office, která nyní pro Microsoft představují největší byznys. Ačkoli situace nevypadá špatně, firma se zřejmě chystá provést jakýsi restart Windows 8. v únory by podle posledních zvěstí mohla být zahájena další masivní kampaň na podporu prodejů. Tentokrát by ale mělo být co prodávat, o to se Microsoft aktivně stará. Přispěje do mlýna také svou troškou, v tomto případě tabletem Surface Pro.

 

Vyjednává i s výrobci počítačů, aby neváhali a na trh dodali stroje, na nichž se Windows 8 budou cítit jako ryba ve vodě. HP nedávno přispělo do diskuze s názorem, že prodeje budou silnější. Přiznalo slabší start, ale prý již pozoruje známky vzrůstajícího zájmu o zařízení s Osmičkami. Zatímco Microsoft ze slabšího startu viní výrobce, výrobci viní jeho produkt.

Pravda je taková, že o lidé o Osmičky určitý zájem mají, jen musí být dostupné na počítači nové generace, ideálně s dotekovou obrazovkou. Stávající stroje je nevyužijí. Proto spíše zastávám názor, že start operačního systému zazdili výrobci počítačů. Nedokázali zareagovat na nové možnosti, jaké Osmičky nabízí. Microsoft prozradil, že sám očekává vzestup Windows 8. Letos již na trh vstoupí dostatek nový zařízení, i s dotekovými obrazovkami. Teprve tehdy se uvidí, jaký zájem má svět o Windows 8.

Zdroj: WinBeta | Microsoft | Neowin

Windows 8 překonala očekávání, Microsoft svůj velký okamžik zatím vyhlíží
Ohodnoťte tento článek!