Windows 8 pro ARM budou možná k dispozici pouze jako OEM

0

Jak jsme již zhruba milionkrát zopakovali, o Windows 8 pro platformu ARM stále mnoho nevíme. Pokud by vám současný nedostatek informací nestačil, můžete si na dlouhý seznam otázek přidat další. Velmi nás zajímá, zda osmičky pro novou architekturu náhodou nezahodí desktop a nezačnou tak další éru. To je velmi zásadní otázka, přesto ji ale překonává otázka jiná. Bude se tato verze systému vůbec dát koupit v obchodě? Protože pokud ne, mohl by mít Intel a jeho x86 navrch více, než jsme čekali.

Microsoft situaci samozřejmě nijak přínosně nekomentuje. Momentálně můžeme prohlásit, že zase nic nevíme. Seznam nejasností o Windows 8 pro ARM se nám nepříjemně nafukuje. Objevují se hlasy, podle nichž speciální osmičky skutečně budou určené pouze pro omezené spektrum hardwaru. Intel dříve řekl, že oznámení partneři (Nvidia, Qualcomm a Texas Instruments) si pro své ARM procesory staví vlastní verze Windows, které tudíž nebudou vzájemně kompatibilní. Tohle ale Microsoft popřel. Respektive uvolněnou informaci vyhodnotil jako nepřesnou, neprozradil ale, v čem konkrétně.

Podle všeho se zdá, že se Microsoft pokusí na tabletech s procesory ARM zabránit instalaci jiných operačních systémů. A svým partnerům stále zakazuje připouštět k testování kohokoliv zvenčí. ARM tak pro nás nadále zůstává velkou neznámou. V září byl na veřejnost vypuštěn Developer Preview, avšak nikoli pro ARM, pouze pro x86. Je ale dost možné, že Microsoft vyčkává a pak do nás všechny informace nasype. Současná situace nemusí nutně znamenat, že Windows 8 pro ARM nebudou žít vlastním životem, tj. mimo teritorium OEM výrobců.

Jedna firma dokonce prozradila, že se na pulty obchodů dostanou současně s běžnou verzí pro x86. Alespoň se to plánuje. Výrobcům tabletů mlčení příliš nejde, takže se objevují zprávy o tom, že svá zařízení dostanou na trh ještě letos. Místo rozuzlení se nám to celé nějak komplikuje, nemyslíte? Bylo by moudré uvést na trh pouze omezený počet modelů tabletů (později snad i počítačů) s Windows 8 a procesory ARM?

Zdroj: ZDNet

Ohodnoťte tento článek!