Windows 8: vystačí si s minimem operační paměti, klidně s 64 MB

0

Za snižování paměťové náročnosti operačních systémů poděkujme především přenosným zařízením. V posledním příspěvku na blogu Building Windows 8 se Steven Sinofsky, ředitel divize Windows a Windows Live, opírá o fakt, že více paměti znamená více spotřebované elektrické energie. V případě tabletů je ale běh na baterii důležitý. Cíl Windows 8 byl tedy docela jednoznačný: nepřekročit hardwarové požadavky nastavené předchozími sedmičkami.

Snižování požadavků nakonec vyústilo ve stovky vylepšení, které nižší žravost systému zajistily. Tomuto aspektu se Microsoft věnoval opravdu důkladně. Systém kupříkladu při běžné činnosti přistupuje k paměti a odstraňuje z ní duplicitní obsah. Tím zabrání aplikacím v plýtvání. Někdy se totiž paměťové moduly zbytečně zaplní přednačítáním obsahu. Stejná data pak do nich připlují znovu.

Služby byly obohaceny o nový model spouštění. Spuštění na požádání jim dovolí nastartovat teprve ve chvíli, kdy je jich skutečně potřeba. Ruční spuštění není alternativou, stejně jako neustálý běh na pozadí. Jakmile služba vykoná vše potřebné, zase usne. Třeba Windows Update nebude zbytečně ujídat paměť, poběží pouze po omezenou dobu (zatímco v sedmičkách běží neustále).

Windows 8 dovedou načítat potřebné komponenty, zatímco ty ostatní nechají spát. Na tabletech, kde se většinu času pracuje s Metrem, tak systém povolá do služby komponenty důležité pro Metro. Desktop mezitím setrvává neaktivní. V některých případech systém využívá tak málo paměti, že si vystačí s moduly o kapacitě 64 MB, jak potvrzuje Softpedia.

Zdroj: Building Windows 8 | Softpedia

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. „První adresu, která vám bude pod adresním řádkem navržena“ to jakože už nepůjde napsat část adresy a dát Enter? To si rovnou dát mašli…. už tak že Opera má bug kdy toto v pár případech nefunguje
    Ach jo

    Major verze a bude ohledně vzhledu? V momentě kdy Opera snad jako jediná nemá (ve stable verzi) hardware akceleraci atd.?

    Místo řešení zásadních věcí se tu mrmlá jednou speed dial, pak gradient …