Když se operační systém promění na aplikaci. Stáhněte si Windows 95 pro moderní systémy

Kdo si chce připomenout, jak vypadal legendární operační systém, má skvělou příležitost.

4
Windows 95
Windows 95
-
Zdroj: logo: Microsoft | koláž: Petr Urban / Cnews

O tom, že software obvykle časem získává funkce a roste, zřejmě mluvit nemusím. Milým příkladem toho, jak se může doba posunout za zhruba 20 let vývoje, je projekt, který si dal za cíl proměnit Windows 95 na obyčejnou aplikaci pro současné operační systémy, při jejíž provozu se váš počítač ani nezapotí. Verze 1.0 je k dispozici ke stažení na Githubu. Má něco přes 100 MB a stáhnout si ji můžete jak pro soudobé verze Windows, tak pro macOS a Linux.

Autor projektu Felix Rieseberg vystavil také zdrojový kód projektu, kdybyste si chtěli hrát. Jen podotýkám, že varianta pro Windows je určena pouze pro 64bitové systémy. Co dodat? Windows 95 je z dnešního pohledu směšně nenáročný, ačkoli ve své době neběžel na každé plečce (vydán byl 24. srpna 1995). Jednalo se o platformu s monolitickým jádrem.

Dědictví stlačené do aplikace

Od ní se Microsoft po roce 2001 odklonil i na spotřebitelském trhu. Pětadevadesátky požadovaly aspoň procesor 386/DX a 4 MB operační paměti. V posledních letech jsme viděli několik více či méně kuriózních pokusů, kde všude se dá systém z poloviny 90. let zprovoznit. Díky emulaci si našel cestu na chytré hodinky s Androidem Wear, Surface RT nebo na hodinkách Apple Watch.

Windows 95 jako aplikace vytvořená v Electronu
Windows 95 jako aplikace vytvořená v Electronu

Rieseberg, který operační systém proměnil v aplikaci, nabídl snadnou možnost, jak se nostalgicky vrátit zpátky do minulosti. Aplikace je, mimochodem, vytvořená pomocí Electronu. Funguje v ní skoro všechno až na Internet Explorer, který nenačítá stránky. V této formě si systém ukousne více paměti než kdysi originál, a to přes 200 MB.

Tip: Windows 95 slaví 20. výročí. Systém přinesl nabídku Start, hlavní panel a plochu

Otázka zní, jakou životnost bude projekt mít – Windows 95 je stále intelektuálním vlastnictvím Microsoftu, takže si se stažením možná raději pospěšte. Rieseberg uvádí, že aplikace Windows 95 vznikla primárně jako vtip, čemuž odpovídá kvalita kódu. Ze systému vyskakujete a zpátky se do něj vracíte zmáčknutím klávesy Escape.

Když se operační systém promění na aplikaci. Stáhněte si Windows 95 pro moderní systémy
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.38%) 21 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. K čemu je taková věc dobrá, když existují emulátory jako VMWare nebo dokonce možnost pustit si to v okně prohlížeče ze stránek classicreload.com? Některé projekty jsou opravdu mrháním časem a tenhle k nim bezesporu patří…