Před 25 roky Windows 95 způsobil revoluci. Svět se od té doby změnil k nepoznání

8

Uteklo to rychle. Za poslední čtvrt století se svět díky rychlému rozvoji techniky změnil k nepoznání. Windows je tu stále s námi, představuje už ale dominantní platformu. Vládne sice osobním počítačům, jejich prodeje ale setrvale klesají a mnohem větší trh představují smartphony, jimž kralují systémy od Googlu nebo Applu.

Právě před pouhými 25 roky na trh dorazil na svou dobu pokrokový operační systém. O smartphonech si lidé tehdy mohli nechat zdát, standardem nebylo ani pohodlné a použitelné grafické rozhraní na osobních počítačích. Windows 95 sice nebyl první produkt z Redmondu, jenž se pyšnil grafickým rozhraním, od té doby se ale stalo široce uznávaným standardem. Microsoft vytvořil na svoje poměry revoluční prostředí, kde nechyběli zástupci na ploše, nabídka Start nebo hlavní panel.

Windows 95 požadoval alespoň procesor Intel 80386DX, 4 MB operační paměti a 50–55 MB místa na úložišti.

Nový standard na osobních počítačích

Osobní počítače se otevřely novým skupinám uživatelů a uživatelek, protože takové prostředí spolu s ovládáním myší bylo srozumitelnější. Navíc se zlepšila produktivita díky preemptivnímu multitaskingu. Od roku 1995 Windows rozhoduje o rozdělení procesorového času mezi potřebné úloh, což zjednodušeně řečeno vede ke spolehlivějšímu přidělování procesorového času jednotlivým úlohám běžícím ve Windows. Kromě toho se s Pětadevadesátkami začaly rozšiřovat 32bitové procesory.

Windows 95 dnes vypadá srandovně a prostince, na svou dobu ale přineslo významné inovace a základní součásti uživatelského prostředí najdeme i v dnešních verzích Windows (fotografie byly pořízeny v nadšeneckém projektu Windows 95 Felixe Rieseberga) Zdroj: Petr Urban / Cnews

Microsoft se lidem snažil usnadnit instalaci nového hardwaru, takže Windows 95 automaticky detekoval a konfiguroval nově instalované komponenty (tzv. plug and play). Jakkoli tento proces mohl selhat, byl to významný krok pro uživatelskou přívětivost. Pětadevadesátky de facto zahajovaly novou sérii operačních systémů, a proto se musely ohlížet na zpětnou kompatibilitu. Aby překlenuly přechodové období, podporovaly programy z MS-DOSu (do něj jste dokonce mohli zařízení spouštět) a dřívějších 16bitových verzí Windows.

Do dnešních dnů se dochovalo návodové video s tehdejšími celebritami Matthew Perrym a Jennifer Aniston. Pustit si můžete také spouštěcí znělku známou také jako The Microsoft Sound, již složil známý hudebník Brian Eno. Windows 95 se po mnoha letech do vydání např. neoficiálně podíval na chytré hodinky. Pokud si ale starý systém chcete pořádně připomenout, můžete si ho stáhnout jako aplikaci (vytvořenou v Electronu) pro moderní počítače díky neoficiálnímu nadšeneckému projektu.

via Windows Central

Před 25 roky Windows 95 způsobil revoluci. Svět se od té doby změnil k nepoznání
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88%) 5 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. Když to zjednoduším. 95 byly první Windowsy moderního typu. 98 byly poslední taková větší revoluce a základ, ze kterýho vycházej Windowsy až dodnes. Samozřejmě, že se od té doby mnohé změnilo, ale způsob práce je pořád stejný.

  • Všechny W9x+ME byly strašlivé bastly (spouštěče her) a rozhodně nejsou žádným základem. Jediné co přežilo, je GUI (a idea Windows registry – ty ale přišly už v 3.11), a i to se k dnešku změnilo k nepoznání. Zůstalo jen kontextové menu a tlačítko Start.

  • W95 byly první Windowsy moderního typu – ale jen vizuálně. Základem pro dnešní Win je NT řada, čili na běžném desktopu nejdřív XP (osobně jsem doma měl i W2000, ty byly taky dobré).

 2. Ehm… to si to asi pamatuju špatně 😉, ale preemptivní byla u Win9x/ME jen ta 32bitová část, takže jakákoli 16-bit (Win3.x nebo DOS) úloha dokázala celé „pětadevadesátky“ zrušit zcela bez potíží. První opravdu preemptivní Windows byly NTčka, která pro tuto úlohu měla emulátor NTVDM. A to mě vede k oné revoluci: Win95 byly opravdu revoluční v několika aspektech: jako první je nutno zmínit dlouhé názvy souborů (dnes se to jeví jako prkotina, ale tehdy to byla velká věc), s tím se pojí evoluce FAT FS (FAT16/FAT32) a poslední, byť z uživatelského hlediska asi nejviditelnější, bylo GUI (které se začalo vzdalovat svým předobrazům z Palo Alto a Cupertina – zejména kontextovou nabídkou a významným využitím pravého myšítka) a pak spíše „demo“ funkce Plug’n’Play (které v raných verzích spíše nefungovalo a dost se to všechno mydlilo s DOS ovladači v config.sys). Jinak se pamatuju na českou verzi proma k Win95 nazvanou „Vyplouváme!“ – musím říct, že tehdy marketing MS ještě opravdu fungoval.

  Osobně pak považuju za první „moderní“ Windows až NT4.0 z roku 1996 – od té doby se dá hovořit o soudobém Windows OS, byť u NT4.0 třeba PnP bylo ještě horší a prakticky neexistovalo (nefungovalo třeba USB a bylo nutno jej složitě zprovozňovat různými hacky, totéž platilo třeba pro ATX zdroje – bylo nutno vyměnit HAL za verzi od Softexu (byla v SP4) podporující ACPI, aby se PC korektně vypnulo do S5)

 3. Nejlepsi pro me byly win millenium.
  Instalacka na 1 CD. Na disku zabiraly malo mista a hlavne jak win millenium byly mensi, start pc byl dost rychly. Taky to zralo mene pameti.
  Na win milenium bych klidne jezdil dodneska.

  • No tak já to mám naprosto obráceně, MEčka byly šméčka – nevýhody obou platforem (9x a NT) zmixované dohromady:
   – nedostupný/špatně dostupný DOS (= problémy se starším HW a SW)
   – absence NT jádra (= nestabilita)

   Ale možná pokud to bylo jen na Win32 kancl, tak to asi fungovat pro svou uzavřenost mohlo.

   • Tak ja na tom provozoval vzdy aktualni hw, takze win me ok po tehle strance. A pc bylo pouze a jedine na hry, tak v takovehle kombinaci mi to vyhovovalo na hrani v te dobe nejvic.
    Linux neresim do doby, nez na nem pojedou vsechny hry.
    Dos a starsi nektere hry na win me nesly spustit. S tim jsem se smiril a pozdeji pouzival DosBox.
    Pro vas to asi byly win naprd.
    Ale pro me byly nejlepsi. Me vyhovuje na kost orezany OS aby bylo max prostredku pro hry.
    Zkousel jste nekdy win7 gamers edition? 😃