Windows Anytime Upgrade: je libo vyšší edice systému Windows 7?

0

Předmětem kritiky operačního systému Windows Vista, který dnes zpětně můžeme objektivně hodnotit jako nepříliš zdařený produkt (diplomaticky řečeno), bylo i zaplavení trhu vysokým počtem různě vybavených edic. Hlavní problém byl v tom, že každá vyšší edice neměla automaticky funkce jako všechny edice nižší, takže zákazník snadno koupil edici, která nesplnila kýžená očekávání.

 

Přechod mezi edicemi nebyl možný jiným způsobem než nákupem nové licence za plnou koncovou cenu. Microsoft si vzal kritiku k srdci a při vývoji Windows 7 připomínky zohlednil. Ostatně jako podstatnou část kritiky systému, na který zákazníky nereagovali zvoláním „wow“, jak si Microsoft maloval. Výsledkem jsou velmi dobře hodnocená Windows 7. Systém, který láme rekordy a může zlomit i vaz Windows 8, ale nepředbíhejme.

Možnosti přechodu mezi edicemi za zvýhodněnou cenu

Windows 7 jsou na trhu běžně k dostání jen ve třech edicích: Home Premium, Professional, Ultimate, přičemž platí zlaté pravidlo, že každá vyšší (a také dražší edice) má veškeré funkce všech edic nižších. Kromě tří zmíněných edic lze ještě narazit na cenově zvýhodněnou a ořezanou edici Starter, která se dodává výhradně předinstalovaná v některých netboocích.

Pokud si uživatel koupí nižší edici a později zjistí, že potřebuje funkce z edice vyšší, může snadno přejít na tuto vyšší edici díky technologii a službě Windows Anytime Upgrade. Stačí si dokoupit tzv. WAU licenci, která je výrazně levnější než klasická nová licence systému v dané konkrétní edici. Zohledňuje totiž, že zákazník už nějakou licenci k Windows 7 vlastní.

Přecházet lze podle tohoto klíče:

  • Z edice Starter lze přejít výhradně na edici Home Premium.
  • Z edice Home Premium lze přejít na edici Professional nebo Ultimate
  • Z edice Professional lze přejít pouze na edici Ultimate

Jak vidíte, od edice Home Premium lze přejít na libovolnou vyšší maloobchodně dostupnou edici na českém trhu. Z edice Starter je možné přejít výhradně na edici Home Premium. Je to jedno z mnoha omezení této edice, které se proto při nákupu netbooku doporučujeme vyhnout. Ostatně netbooků a mininotebooků např. s Windows 7 v edici Home Premium je na trhu celá řada. Jsou samozřejmě o něco dražší, protože nevyužívají cenového zvýhodnění edice Starter.

Windows 7 v edici Starter na výběr nedávají

Zvýhodněnou nabídkou Windows 7 v edici Starter chtěl Microsoft za největší slávy netbooků odradit jejich výrobce od nasazování bezplatných distribucí Linuxu pro sražení koncové ceny zařízení. Nakonec se situace vyvinula tak, že zájem spotřebitelů o netbooky ochladl, Linux se většího rozšíření do osobních počítačů díky netbookům nedočkal a i samotná Windows 7 v edici Starter jsou spíše okrajovým řešením.

 

Pro chytráky, kteří by chtěli licenční politiku Microsoftu obelstít, rovnou uvádíme, že řetězení upgradů není možné. Nelze tedy z edice Starter přejít na edici Home Premium a z ní pak na vyšší edice. Sice by se to stále mohlo cenově vyplatit, ale technicky to není legálně možné. Lze jedině koupit samostatné krabicové balení Windows 7 ve vyšší edici, které ale může stát skoro tolik, co celý netbook. Mnohdy se už vyplatí spíše si koupit nový netbook s požadovanou edicí systému s OEM licencí za nižší cenu.

WAU licence jsou opravdu cenově atraktivní

Jak je to s tím cenovým zvýhodněním v praxi? Podívejme se na český trh:

  • WAU licenci pro upgrade z edice Starter na edici Home Premium lze v českých e-shopech zakoupit aktuálně od cca 1500 Kč. Plná cena retail licence Windows 7 Home Premium začíná od cca 4000 Kč.
  • WAU licenci pro upgrade z edice Home Premium na edici Professional lze v českých e-shopech zakoupit aktuálně od cca 3600 Kč. Plná cena retail licence Windows 7 Professional začíná od cca 6 200 Kč.
  • WAU licenci pro upgrade z edice Home Premium na edici Ultimate lze v českých e-shopech zakoupit aktuálně od cca 3 800 Kč. Plná cena retail licence Windows 7 Ultimate přitom začíná od cca 6 400 Kč.
  • WAU licenci pro upgrade z edice Professional na edici Ultimate lze v českých e-shopech zakoupit aktuálně od cca 3 700 Kč. Plná cena retail licence Windows 7 Ultimate přitom začíná od cca 6 400 Kč.

Zdroj: Heuréka.cz (července 2012)

Z uvedeného tedy vyplývá, že u edice Home Premium a Professional víceméně doplatíte rozdíl mezi cenou retailové licence stávající edice a cenou retailové licence edice, na níž přecházíte. Nicméně platí, že nákup OEM licence k nevyhovující edici spolu s novým počítačem nebo hardwarem pro jeho sestavení je špatnou investicí.

Při nákupu WAU licence totiž, jak vidíte v přehledu, doplácíte rozdíl ceny retail licencí. Při přechodu mezi edicemi, když jste si původně koupili retail licenci (krabicové balení) systému Windows 7 vlastně tedy nic netratíte. OEM licence vázané na konkrétní počítač nebo hardware jsou však levnější než retail licence (krabicové balení) zakoupené samostatně.

 

U OEM licencí za upgrade zaplatíte výše uvedenou cenu, přestože OEM licence jako takové jsou výrazně levnější. V konečném důsledku tedy zaplatíte vyšší sumu, než kdybyste si vhodnou edici zvolili hned při nákupu OEM licence k novému počítači či hardwaru pro jeho sestavení, takže v tomto případě už při špatném výběru edice tratíte.

Jak uživatelům s OEM licencí k Windows 7 v edici Home Premium, tak uživatelům s retailovou licencí (krabicovým balením) téže edice Windows 7 doporučujeme rovnou zvolit edici Ultimate. Oproti přechodu na edici Professional si připlatíte cca 200 Kč a získáte nejvyšší edici systému podporující například špičkové šifrovací technologie BitLocker pro ochranu dat na pevném disku a BitLocker To Go pro ochranu dat na přenosném paměťovém médiu.

Upgrade v praxi: žádná reinstalace, jen odemčení funkcí

Windows Anytime Upgrade nevyžaduje novou čistou instalaci ani provedení tzv. technologického upgradu jako při přechodu mezi různými verzemi systému (např. z Windows Vista na Windows 7). Objednáte si v e-shopu licenci pro přechod ze současné edice na vybranou edici a obdržíte kód, nikoliv žádné instalační médium

Ono totiž není třeba nic instalovat. Vše potřebné je již nainstalované a dané funkce vyšší edice stačí kódem pouze odemknout. Konkrétní postup může být třeba tento: klepněte na Start Počítač. V otevřeném okně Počítač zvolte v horní liště volbu Vlastnosti systému. Otevře se okno, kde pod základními údaji o počítači je odkaz Získat více funkcí s novou edicí systému Windows 7.

Po klepnutí na tento odkaz se otevře průvodce Windows Anytime Upgrade. Pokud již máte kód pro odemčení funkcí z vyšší edice po ruce, klepnete na Zadat kód pro upgrade. Pak opíšete kód, resp. produktový klíč WAU licence, a po jeho zdárném ověření přes Internet se dosavadní edice promění na edici vyšší.

 

To je vše. Jak vidno, proces zvládne i uživatel, který si netroufá na instalaci samotného systému. Není nutné zálohovat data, provádět novou instalaci systému, znovu instalovat všechny potřebné programy, zkopírovat data zpět ze zálohy, vše si nastavit dle svých preferencí atd. Nic z toho není při přechodu mezi edicemi prostřednictvím služby Windows Anytime Upgrade nutné.

Co Windows Anytime Upgrade neumí

Služba Windows Anytime Upgrade slouží výhradně k přechodu na vyšší edici. Logicky tedy nelze přejít na nižší edici s vidinou toho, že vám snad někdo vrátí cenový rozdíl. Služba ale nenabízí ani další možnosti, které by od ní někteří uživatelé mohli očekávat (a bylo by milé, kdyby je nabízela). Řeč je o přechodu mezi 32bitovou a 64bitovou variantou nebo přechodu mezi různými jazykovými mutacemi.

Ani při pořizování vyšší edice nelze přejít z původní 32bitové varianty na 64bitovou variantu nebo naopak. To je možné opět jen při nákupu retailové licence (krabicového balení) za plnou cenu při nutnosti provést novou čistou instalaci systému. Cenové zvýhodnění výměny varianty systému či jeho bezplatné provedení není součástí obchodního modelu.

Změna lokalizace systému je možná, ovšem menší oklikou. Tedy konkrétně přechodem na edici Ultimate, která podporuje bezplatné stažení jazykového balíčku a přepnutí systému do dané lokalizace. Počítač zakoupený v zahraničí například s anglickou verzí Windows 7 v edici Home Premium tak po upgradu na edici Ultimate lze přepnout do češtiny, a to skutečně kompletně.

Jediný opravdu každodenně viditelný rozdíl je, že namísto „Vítejte“ se při přihlašování bude dál zobrazovat „Welcome“, protože užití jazykového balíčku není navázáno na celou instalaci systému, ale na jednotlivé uživatelské účty. Díky tomu tak mohou různí uživatelé používat různé jazykové lokalizace systému, byť v českých domácnostech se tato funkce zřejmě moc nevyužije.

Windows Anytime Upgrade s Windows 8 končí

Windows Anytime Upgrade je záležitost týkající se čistě Windows 7. Ve Windows 8 však bude též možné ze základní edice Windows 8 přejít na vyšší edici Windows 8 Pro. Jiné maloobchodně dostupné nebudou. Původně se spekulovalo, že Microsoft umožní nákup jen konkrétních funkcí z vyšší edice, poslední testovací verze a dostupné informace tomu nenasvědčují.

Například aplikaci Windows Media Center, která byla ze všech edic systému Windows 8 odstraněna kvůli snížení koncové ceny (Microsoft nemusí platit licenční poplatky za užité technologie), lze sice z nastavení systému dokoupit, ovšem zároveň je nutné provést upgrade na Windows 8 Pro.

Takže ani v tomto případě není možné funkci (aplikaci) zakoupit samostatně. Uvidíme, jestli to tak zůstane i ve finální verzi, ale opak by byl překvapením. Nicméně milým, protože někomu se skutečně může hodit jen jedna konkrétní funkce a technicky by nebyl problém zpoplatnit pouze její odemčení.

 

Microsoft by si tak dost možná vydělal více než nutit uživatele k upgradu na vyšší edici. Uživatel by totiž pravděpodobněji zakoupil funkci nabízenou přímo v ovládacích panelech místo, aby hledal různé alternativy v podobě programů třetích stran. Microsoft by navíc mohl nasadit u jednotlivých funkcí nižší cenu než tvůrci samotného programu přinášející tutéž funkci.

Opět nebude možné přecházet jednoduše a bez vysokých nákladů na pořízení retailové licence mezi 32bitovou a 64bitovou edicí systému. Jedinou dobrou zprávou je, že instalaci jazykových balíčků bude podporovat i základní edice, pokud si Microsoft dříve oficiálně oznámené rysy jednotlivých edic ještě na poslední chvíli nerozmyslí.

Ohodnoťte tento článek!