Windows Defender ve Windows 8: koho uspokojí nenáročný antivirus?

0

Volné prostředí jako internet se rozvíjí do velké míry zcela samovolně a z principu poskytuje podhoubí pro řadu jak pěkných, tak negativních věcí. Přes prohlížeč navštěvujeme zpravodajské servery, sociální sítě, e­‑mailové schránky, dozvídáme se, jak mají otevřeno v ordinacích a na úřadech, nakupujeme široké spektrum výrobků a objednáváme různé služby. Web nám šetří zbytečné pochůzky nejen do banky, včetně drahých telefonátů. Stejně tak ale brouzdáme po na pohled pochybných sajtách, vyhledáváme obsah pro dospělé nebo stahujeme warezový obsah.

Škodlivý kód se může skrývat k naší smůle kdekoli. Stalo se vícekrát, že se útočníci zaměřili na legitimní stránku, jejíž nevědomí návštěvníci svůj počítač nakazili malwarem. Neplatí proto stoprocentně, že se musíte pohybovat jen v temných zákoutích internetu. Ta platí nadále za zdaleka nejnebezpečnější, ale hrozby mohou číhat prakticky kdekoli. O to důležitější je mít zabezpečený počítač. Windows Update se automaticky a značně efektivně postará o instalaci záplat pro Windows, Internet Explorer a jiné produkty od Microsoftu. Oblast vydávání záplat má Microsoft velmi dobře zvládnutou.

 

V době, kdy byla na trhu Windows XP, jej začal pálit jiný problém. Tehdejší verze klientského operačního systému na tom nebyla příliš dobře se zabezpečením. Firewall obsahovala, ale byl jen obtížně konfigurovatelný. Z uživatelského hlediska obrovsky významný druhý Servisní balíček do Ikspéček přinesl Centrum zabezpečení. Od té doby nás Windows informují o tom, že náš antivir obsahuje zastaralé virové definice, případně rudou výstrahou varují před úplně vypnutým antivirem. Stejně tak si systém hlídá firewall. Je nicméně až k nevíře, jak dlouho Microsoft neměl ve svém portfoliu pro koncové uživatele obyčejný antivirus.

Když odeberete antivir, Windows 8 vám pohotově nabídnou Defender
Když odeberete antivir, Windows 8 vám pohotově nabídnou Defender

Vzestup Security Essentials

Viry přitom nejsou žádným výmyslem posledních let. Naopak, na rodině operačních systémů z Redmondu parazitují snad tak dlouho, co Windows existují. Přesto antivirová řešení poskytovaly tradičně třetí strany. Microsoft měl systém a webový prohlížeč, sám však uživatele nedokázal pořádně chránit před útoky zvenčí. Situace se změnila, ale až v relativně nedávné době. Až v roce 2008 firma oznámila, že připravuje bezplatné řešení pro koncové uživatele, tehdy ještě pod kódovým označením Morro. Placený Windows Live OneCare byl ukončen, v roce 2009 ho nahradily nám dobře známé Security Essentials.

Podobnost Defenderu se Security Essentials není náhodná
Podobnost Defenderu se Security Essentials není náhodná

Na podzim oslaví čtvrté narozeniny. Za dobu své existence se vlastně navenek proměňovaly překvapivě málo. Chvíli se ladil vzhled, ale s tím současným je Microsoft zřejmě natolik spokojen, že do něj nezasahuje. Ostatně, nechce uživatel mást zbytečnými novotami, o tom jeho produkt opravdu není. Security Essentials nabízí dost možná nejméně rušivý zážitek vůbec. Aplikace je jednoduchost sama. Do její filosofie spadá požadavek na to, aby s ní dokázal zacházet každý uživatel, i ten technicky méně zdatný. Záměr se Microsoftu vydařil, odměnou mu budiž rychle se rozšiřující základna fanoušků.

Dvakrát za sebou nezískaly Security Essentials (tudíž vlastně i Windows Defender) certifikaci serveru AV­‑Test.org. Podzimní hodnocení velké skupiny antivirů pro Microsoft dopadlo překvapivě neslavně, a to hned dvakrát po sobě. Dříve k podobnému debaklu nedošlo. Antivir pohořel v zachytávání čerstvých a mnohdy ještě neznámých hrozeb. Se staršími breberkami neměl problém. Microsoft k výsledkům zaujal obranný postoj. S čerstvým malwarem, jenž byl součástí testu, se prý 94 % počítačů chráněných Security Essentials nikdy nesetkalo. Firma se soustředí se na hrozby, které napadají vyšší počty strojů.

Podle firmy OPSWAT platí jeho dítko za druhý nejpoužívanější antivir na celém světě. K tomu, aby Redmondští předběhli jedničku na trhu, a sice tuzemský Avast, již vskutku neschází mnoho. Avšak teprve ve Windows 8 nalezneme integrovaný antivirus. Ten se sice nazývá Windows Defender, oproti svým předchůdcům nicméně není odborníkem pouze na slídivý spyware. Detekuje rovněž viry, a pokud jste před sebou někdy Security Essentials měli, podstatu Windows Defenderu rychle odhalíte.

Vlastní test aplikace obsahuje, skenování z kontextové nabídky nenabízí
Vlastní test aplikace obsahuje, skenování z kontextové nabídky nenabízí

Pokrevní linie pokračuje

Aplikace Windows Defender, jež patří do základní výbavy Windows 8, je vlastně jen velmi málo maskovanými Security Essentials. To je rozdíl, ještě ve Windows Vista šlo o integrovaný antispywarový nástroj. Proto se ani nepokoušejte v novém systému instalovat antivir, který jste dost možná používali dříve. Instalace Security Essentials by stejně neproběhla. Ačkoli se na pohled jedná prakticky o identické produkty, integrované řešení, bohužel, ve srovnání se samostatně dostupným kolegou lehce strádá.

Oranžová barva vám dá najevo, že je třeba vykonat nějakou akci
Oranžová barva vám dá najevo, že je třeba vykonat nějakou akci

Antivir momentálně na Security Essentials ve verzování ztrácí jednu desetinu (4.0 versus 4.1), v každém případě dostává nové virové definice. A to je hlavní, ne? K distribuci aktualizací slouží rovněž Windows Update a v tomto případě si nemáme nač stěžovat. Bavíme se totiž o velice spolehlivém kanálu, jež dokáže pracovat na pozadí.

Antivir s vámi komunikuje skrze standardní dialogy Windows
Antivir s vámi komunikuje skrze standardní dialogy Windows

Pokud jste si koupili levný upgrade a nyní přecházíte z Windows 7, případně starších, na Windows 8, upozorní vás průvodce kompatibilitou na to, že z počítače nejdříve musí být odebrán antivir Security Essentials. Je to logické, protože jeho duchovní nástupce je v Osmičkách přímo obsažen. Než starší systém povýšíte na novější, nejprve se postarejte o to, abyste původní bezpečnostní řešení z Redmondu odebrali.

Osmičky z našeho pohledu vlastně představují první ideální Windows, aspoň pokud se budeme bavit o bezpečnosti. Integrovaný antivir, i kdyby nevyhrával zlaté medaile v různých bezpečnostních testech, představuje velký krok vpřed. Nestane se, že by byl nějaký počítač úplně ponechán napospas virům. Microsoft tímto naplnil, co si předsevzal.

Málokdo si to bude pamatovat, ale v době před odhalením Security Essentials se firma nechala slyšet, že nechce přímo konkurovat zavedeným značkám v oboru. Naopak chtěla nabídnout nenáročné řešení všem, kdo se o zabezpečení a správu počítače přímo nezajímají, nebo jí jednoduše nerozumí.

Velmi tichý hlídač

Teprve Osmičky jsou okamžitě od instalace imunní vůči virovým nákazám. Windows Defender funguje velice spolehlivě a neruší. Od práce vás vytrhne jedině v případě, že nalezne škodlivý kód. Do té doby o něm nebudete vůbec vědět, což je pro řadu uživatelů ideální. Nevšimnete si ani žádných přehnaných nároků na výkon stroje. Protože Defender slouží jako základní obranný mechanismus, nemáte šanci vyzkoušet, jak počítač běží bez něj.

Prohledávání počítače je svižné
Prohledávání počítače je svižné

Snad i díky dodatečným optimalizacím samotných Windows ale celá sestava i s antivirem běží jako namydlený blesk. Aplikace se vyznačuje svižností. Kompletní test počítače dokončila zhruba za stejně dlouhou dobu jako Avast. V našem malém srovnání tyto dva antiviry odvedly stejný kus práce za stejnou dobu, tj. za nějaké tři hodiny, se zanedbatelným rozdílem několika minut. Nízké nároky přitom nepřichází na úkor bezpečnosti.

Protože se aplikace stala jakousi transparentní vrstvou, kterou skutečně uvidíte jen ve chvíli, kdy vám hrozí bezpečí, je poměrně obtížné ji dohledat. Ani v nejmenším se nevydávejte do oznamovací oblasti, vedle hodin žádná ikona se známou šedou hradbou nesídlí. Windows Defender přivoláte až hledáním v Úvodní obrazovce. Budiž, nestane se tak, že by jej někdo nepovolaný při hrátkách s počítačem omylem umrtvil.

Hrozbu snadno odstraníte
Hrozbu snadno odstraníte

Mise splněna

Počet předvoleb v sekci Nastavení snad s každou další verzí antiviru chudne. Zjednodušování o moc dál zajít nemůže. Aplikace váš počítač kontroluje automaticky na pozadí, na výběr nemáte ani ruční testování, viz dále. Rychlé kontrole sekunduje kompletní prohledání počítače. Dobrá, za třetí si lze vybrat libovolné adresáře ke skenování, jiné možnosti aplikace nenabízí. Oproti Security Essentials ale Windows Defender postrádá také jednu ze základních vlastností každého antiviru. V kontextové nabídce nenajdete spuštění testu na vyžádání.

Možnosti nastavení jsou poměrně omezené
Možnosti nastavení jsou poměrně omezené

Pakliže jste zvyklí, že občas nějakou skupinu dat necháte ručně ohledat antivirem, budete z Defenderu šílet. Není příliš jasné, proč byla tato možnost odstraněna. Snad ji Microsoft považoval za zbytečnou (data antivir na pozadí stejně kontroluje v reálném čase), v důsledku čehož přistoupil k další redukci. Bezpečnostní nástroj tím ještě více odsunul do pozadí. Jestli je to v tomto konkrétním případě dobře či špatně, si rozhodněte sami za sebe.

Z globálního hlediska ale rozhodnutí zapadá do celkové strategie vyrobit antivir pro běžné uživatele, který vás nebude zasypávat desítkami dotazů. Mise byla splněna. Za základní ochranu každého počítače zvedáme palec nahoru, svůj účel Defender naplnil měrou vrchovatou. Náročnější jedinci si mohou jednoduše nainstalovat pokročilejší antivir, Windows Defender se sám vypne (a v případě potřeby opět zapne). Všichni vyhráli.

Když nainstalujete jiný antivir, Defender se příhodně vypne
Když nainstalujete jiný antivir, Defender se příhodně vypne

Windows Defender ve Windows 8: koho uspokojí nenáročný antivirus?
Ohodnoťte tento článek!