Microsoft vypouští do světa nový build Windows Insider s číslem 25300. Novinek není mnoho, ale vypadají nadějně

2
Ohlášené i neohlášené novinky v programu Windows Insider 25300
Ohlášené i neohlášené novinky v programu Windows Insider 25300
-
Zdroj: Depositphotos

Do programu Windows Insider dorazil nový testovací build s číslem 25300, který přináší několik zajímavých novinek a drobných vylepšení. Některé novinky vývojáři prozradili na svém blogu, zbytek je zatím skrytý a na své oficiální představení ještě čeká, byť uživatelé už několik sami našli.

Podpora více jazyků u funkce živého přepisu

Funkce přepisu mluveného slova do textové podoby je součástí Windows 11 od velké aktualizace loňského roku, doposud však živý přepis podporoval pouze anglický jazyk (pro americkou angličtinu). To se s aktuální verzi změní a živý přepis dostane podporu dalších anglických dialektů, zjednodušenou a tradiční čínštinu, francouzštinu, němčinu, italštinu, japonštinu, portugalštinu a španělštinu.

Podpora více jazyků u funkce živého přepisu
Podpora více jazyků u funkci živého přepisu (zdroj: Microsoft)

Dle slov Microsoftu má v budoucnu přibývat podpora dalších jazyků. Možná se tedy jednoho dne dočkáme i češtiny.

Vylepšené přichytávání oken

Drobných změn se dočkala funkce Snap Layout sloužící k rychlému přichytávání otevřených oken. Nově se okno s přichycením zobrazí o něco dříve a při najetí zobrazí ikonu aplikace, kterou chcete přichytit. V budoucnu se může také objevit také název aplikace.

Vylepšené přichytávání oken
Vylepšené přichytávání oken (zdroj: Microsoft)

Stejné hlasové zadávání napříč všemi zařízeními

Změny přišly i na hlasové zadávání textu, konkrétně zálohování nastavení a automatické interpunkce napříč všemi zařízeními připojenými ve vašem Microsoft účtu. Aktivovat zálohování hlasového zadávání bude možné přes cestu Nastavení → Účty → Záloha Windows → Zapamatovat moje předvolby → Usnadnění.

Přepracovaný vzhled Microsoft Store

Poslední „větší“ novinkou je přepracovaný vzhled obchodu s aplikacemi Microsoft Store, který má nyní nabídnout jednodušší design a přehlednější uživatelské rozhraní. Domovská obrazovka prošla zjednodušením a novými animacemi, u kterých Microsoft slibuje plnou podporu všech vstupů (dotyk prstem, myš, stylus, trackpad a další).

Jednotlivé karty s aplikacemi budou lépe spadat do Fluent Designu a nabídnou pozadí sladěné s barevnou paletou každé aplikace.

Pozadí aplikací bude nově barevně sladěno
Pozadí aplikací bude nově barevně sladěno (zdroj: Microsoft)

Další drobné novinky:

  • v nastavení bude u aplikacích spuštěných po startu Windows rychlejší přístup k podrobnějším informacím,
  • kliknutím pravého tlačítka na aplikaci Win32 v nabídce start nebo ve vyhledávání bude možné rychle otevřít nastavení s přímou odinstalací,
  • zlepšené možnosti aktualizace na novou aplikaci Windows Subsystem pro Linux Store,
  • u času na hlavním panelu se mohou nově zobrazovat vteřiny.

Neohlášené novinky, které už vyšly napovrch

Testovací verze Windows 11 s číslem 25300 s sebou přinesla i řadu zatím neohlášených novinek, které lze neoficiálně zapnout pomocí nástroje Vive Tool. Uživatelům se podařilo zjistit hned několik novinek.

První novinkou je ukončení aplikace přímo z hlavního panelu, čímž si ušetříte cestu do Správce úloh. Tato možnost se aktuálně po kliknutí pravým tlačítkem zobrazí, není však funkční a není jisté, jestli se do finální verze vůbec dostane.

Windows 11 End Task
Tlačítko End Task v kontextové nabídce (se svolením PhantomOcean)

Další novinky se týkají nastavení, ve kterém má přibýt zbrusu nová sekce s názvem Home. Další podrobnosti ale zatím nejsou známy. V nastavení bude možné také vybrat výchozí jazyk a ostatní přidané jazyky seřadit podle preferovaných.

zdroje: blog.windows.com, Cnews

Microsoft vypouští do světa nový build Windows Insider s číslem 25300. Novinek není mnoho, ale vypadají nadějně
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 6 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Nevím, no. Celý článek jsem si přečetl, ale připadám si tak nějak… ochuzen. A nebo mám špatnou náladu?
    Živý přepis, vylepšené přichytávání oken, stejné zadávání napříč zařízeními, když používám jedno, „přepracovaný“ vzhled MS store, drobné a neohlášené novinky… Opravdu máme ujíždět na takových, s prominutím, blbostech?