Windows Live Messenger 2009: jak na něj?

0

Windows Live Messenger má u nás tak trochu ztíženou pozici obrovským úspěchem ICQ. Messenger od Microsoftu přitom vůbec není špatný, nabízí všechny funkce jako jeho konkurenti, jen prostě má tu smůlu, že přišel pozdě, resp. že služby Windows Live obecně jsou u nás výrazněji propagovány kratší dobu.

Nový Windows Live Messenger, který je s ostatními aplikacemi umístěn do sady nazývané nyní Windows Live Essentials, přichází s celou řadou novinek. Mnoho z nich je svázáno se změnami ve webových aplikacích a důrazem na sociální sítě – podrobněji jste se s těmito změnami mohli seznámit v článku Windows Live 3 jde do finále: novinky na webu.

Pojďme se nyní podívat blíže na novinky týkající se přímo Windows Live Messengeru. Spolu s Fotogalerií je nejvýrazněji upravenou součástí Windows Live Essentials.

Uživatelské rozhraní

Lidé mají rádi změnu – a Windows Live Messenger jim ji nabídne. Hned po instalaci jistě zaznamenáte, že nový Messenger má upravený vzhled. Místo symbolů panáčka Buddyho je v seznamu kontaktů jejich aktuální stav vyznačen prostorově úspornějším barevným puntíkem.

Barevné ladění okna Messengeru je se automaticky mění v závislosti na použité fotografii. Motivy si můžete měnit i ručně. Stačí najet myší do pravého horního rohu okna a vybrat si některé z nabízených témat.

Seznam kontaktů

Odstranění Buddyho není jediná změna v seznamu kontaktů. Jistě si všimnete možnosti přesunout některé z uživatelů mezi oblíbené. U nich se pak zobrazí místo puntíku jejich fotografie. Stav kontaktu je pak znázorněn orámováním této fotky. Kromě toho lze kontakty sdružovat do skupin, které pak využijete i v online aplikacích Windows Live, například při nastavování oprávnění pro přístup do webového prostoru SkyDrive.

Všimněte si prostředního tlačítka v liště s vyhledávacím políčkem. Klepnutím na něj zobrazíte okno pro nastavení vzhledu seznamu kontaktů. Výchozí zobrazení fotek a puntíků můžete upravit, například lze fotografie zobrazit i ve větší podobě.

Antivirová kontrola

Bojíte se přijímat soubory přes Messenger, ale stejně to děláte? Pak využijte antivirovou kontrolu. Ve většině případů by se měla správně nastavit cesta k antivirovému programu, ale můžete ji pro jistotu zkontrolovat. V okně s nastavením Messengeru se přepněte na položku Přenos souborů, zapněte volbu Při vyhledávání virů použít a nastavte cestu k antivirovému programu.

Propojení s Hotmailem a Kalendářem

V třetí vlně služeb a aplikací Windows Live se objevila vylepšená poštovní schránka Hotmail a také Kalendář, jehož data lze úspěšně synchronizovat třeba i s Outlookem. Používáte-li zmíněné webové aplikace, pak vás Messenger upozorní na novou poštu prostřednictvím tlačítka i s případným počtem nepřečtených zpráv. Kromě toho zobrazuje i dočasný panel v rohu obrazovky hned, jakmile nějakou zprávu obdržíte.

Windows Live Messenger je však propojen i s Kalendářem. Všimněte si, že hned pod hledacím políčkem je seznam posledních událostí, na které vás kalendář skrze Messenger upozornil. I toto se zobrazuje v dočasných panelech v pravém spodním rohu obrazovky.

Upozornění na novinky

Ve výše odkazovaném článku o webových aplikacích Windows Live jsem zmiňoval možnost propojení vašeho Windows Live profilu s dalšími aplikacemi, jako je třeba Facebook, Twitter nebo RSS výstup z vašeho blogu. Tyto údaje o ostatních uživatelích jsou zobrazovány nejenom na úvodní webové stránce Windows Live, ale i přímo v Messengeru – hned pod seznamem kontaktů.

Fotka reagující na konverzaci

Máte-li webovou kameru, pak využijete asi nejzábavnější novinku Windows Live Messengeru 2009. Místo statické fotografie, která se ostatním zobrazí v seznamu kontaktů a v okně s konverzací, si můžete natočit krátký klip přímo ze své kamery. Kromě toho můžete s využitím webkamery definovat také několik dalších obrázků, které se zobrazí vždy, když v textu odesílané zprávy použijete nějaký smajlík.

V praxi tak můžete Messenger nechat, aby při odeslání usměvavého smajlíka zobrazil v okně s konverzací jinou fotku, než při odeslání smajlíka smutného.

K příslušnému nastavení se dostanete po kliknutí na poslední tlačítko v nástrojové liště (lze-li ji takto nazvat) a funkcí Nástroje|Změnit zobrazovaný obrázek. V okně, které se objeví, klepněte na tlačítko Obrázek z webové kamery. Poté už budete moci výše popsané nastavit.

Nemáte-li webkameru, nezoufejte. I pro vás přináší Messenger nějaké vylepšení. Najdete zde nové obrázky, které lze použít místo fotografie. Řadu dalších pak zobrazíte po kliknutí na odkaz Stáhnout další obrázky.

Posílání fotografií

Přenos souborů zůstal v nové verzi Windows Live Messengeru zachován, přibyla však možnost rychlého sdílení fotografií. Namísto klasického přenosu souborů můžete využít speciální režim pro přenos fotografií, kdy se snímky zobrazí ve formě slideshow/promítání přímo v okně Messengeru.

Windows Live Messenger 2009 je zajímavým vylepšením povedeného komunikačního programu. Pokud srovnáte jeho funkce, ale třeba i paměťové nároky s ostatními komunikátory (viz článek Skype, Messenger, ICQ, Google Talk: srovnání kecálků) pak mu určitě dáte přinejmenším šanci.

Ohodnoťte tento článek!