Windows Mobile 6.5 nabídne hru SimCity (a další novinky)

0

Nejprve dovolte stručné představení tohoto operačního systému. Jak již název napovídá, není určen pro klasické desktopové počítače, setkáte se s ním v mobilních zařízeních, nejčastěji tedy chytrých telefonech, smartphonech. Podobně jako Symbian a Android umožňuje spouštění různých aplikací na mobilních telefonech, které se tak svými možnostmi přibližují počítačům mnohem více, než by byly schopny nabídnout telefony bez pokročilého operačního systému.

Informace o Windows Mobile 6.5

Operační systém, ať už jakýkoli, v mobilních telefonech totiž neslouží jen ke spuštění webového prohlížeče – to umí i telefony založené čistě na Javě. Můžete si do něj nahrát hry, prohlížet dokumenty, vyřizovat poštu, komunikovat po ICQ nebo MSN, vytvářet vlastní aplikace… Myslím, že kdo jednou vyzkouší smartphone, nebude chtít měnit.

Windows Mobile existuje ve dvou edicích, které si zachová i nové vydání 6.5. Řada Standard je určena pro mobilní telefony bez dotykového displeje, řada Professional je pak určena pro zařízení s dotykovým displejem. Označení verze Standard jako ořezanější asi není na místě. Faktem však je, že už z principu nemůže obsahovat některé funkce použitelné jen s dotykovým ovládáním.

Novinky a vylepšení ve Windows Mobile 6.5

V podstatě každá nová verze Windows, ať již desktopová, serverová nebo mobilní, přichází s drobnou úpravou vzhledu. Platí to i pro Windows Mobile 6.5, kde vás přivítá změněná uvítací obrazovka.

Aktivní položka je zvýrazněna barevným přechodem, na dotykovém displeji ji můžete přesouvat nahoru a dolů, čímž vyberete další položku na domovské obrazovce. Jde to i obráceně – stačí posunout okolní plochou. Na aktivní položku se ihned doplní potřebné informace. V momentě, kdy jsou k dispozici nějaké další informace o vybrané položce, uvidíte na okrajích šipky naznačující směr horizontálního pohybu. Například u informací o poště si můžete posunout na další příchozí zprávy.

Seznam aplikací byl zcela předělán. Zapomeňte na nevzhledný tabulkový seznam ve Windows Mobile 6. Při vývoji verze 6.5 se objevilo několik screenshotů ukazujících seznam aplikací umístěný na včelí plástvi. Rozložení ikonek zůstalo, nejsou však orámovány, což dodává systému trošku lepší vzhled. Zároveň je možné umístit na plochu co nejvíce ikonek při relativně použitelné velikosti. Aktivní položky jsou označeny podsvícením.

Systém nabízí jednodušší nastavování zařízení a možnost označovat části textu, například v e-mailové korespondenci nebo SMS zprávách.

Zajímavě vylepšeno je uzamykání telefonu. Připomíná mi to například iPhone, kdy pro odemčení telefonu musíte pohnout posuvníkem na dotykové obrazovce. U Windows Mobile 6.5 se vám na zamčeném displeji objeví informace o zmeškaných hovorech na samostatném posuvníku. S jeho pomocí se můžete podívat, kdo vám volal, aniž byste odemkli celý displej. Stejně tak se zde mohou objevovat například informace o naplánovaných schůzkách v kalendáři.

Nové aplikace ve Windows Mobile 6.5

Windows Mobile obsahují celou řadu programů, bohužel ne každý výrobce je z nějakého důvodu do svého telefonu umístí v kompletní podobě. Windows Mobile 6.5 v kompletní podobě budou obsahovat hned několik nových programů, se kterými jste se ve starších verzích tohoto systému nesetkali.

Jednou z nejoblíbenějších, zejména mezi mladými uživateli, bude klientská aplikace pro přístup k Facebooku. Umožní vám na tuto sociální síť psát zprávy a vkládat fotografie či videa. Pohodlné a praktické je, že fotky nebo videa můžete jednak vybrat z datového úložiště v telefonu, nebo z paměťové karty, ale také je pořídit přímo v aplikaci, která je pak ihned odešle na Facebook.

Ve Windows Mobile 6.5 nebudou chybět také vylepšené služby Windows Live a upravený webový prohlížeč.

Mobilní verze Internet Exploreru 6 totiž přijde s vestavěnou podporou Flashe nazvanou Flash Lite. Mobilní prohlížeč je tak schopen zobrazit stránku nejen v podobě velmi blízké skutečnému zobrazení na počítači, ale také včetně multimediálního obsahu. Podpora by měla být kompatibilní s Flashem do verze 8.

Nezbytné zoomování stránky zde sice najdete, ale ne v tak příjemné podobě, jako to často předvádějí upoutávky na Apple iPhone umožňujícím multitouch, čili dotykové ovládání. Internet Explorer zde zoomuje po poklepání na displej. Přiznám se, že mi toto ovládání příliš nesedlo, zřejmě kvůli nezvyku se mi na zapůjčeném telefonu stávalo, že namísto zoomování jsem spustil nějakou funkci.

Hry ve Windows Mobile 6.5

Oblíbený Bubble Breaker a Solitaire doplní dvojice dalších vestavěných her. Zatím není nic jisté, jednou z nových her však bude s největší pravděpodobností budovatelská strategie SimCity a druhou logická hříčka Sudoku.

Hlasové ovládání

Pokud jste se naučili na telefon mluvit s anglickým přízvukem, můžete využít vylepšené hlasové ovládání. To lze nyní použít nejen k vytáčení čísel, ale i k diktování SMS zpráv a e-mailů. Aplikace Tell Me umožňuje hlasem ovládat také jiné programy, které si ve Windows Mobile spustíte.

Záloha dat a tvorba témat s My Phone

Zajímavým doplňkem bude bezesporu provázanost s webovou aplikací My Phone. Tu ostatně můžete zkoušet i dnes, rozdíl je v tom, že do současných telefonů s Windows Mobile 6.1 a 6.0 musíte aplikaci doinstalovat ručně. My Phone nabízí automatickou synchronizaci dat z telefonu, jako jsou kontakty, SMS, fotografie, data z kalendáře, úkoly atd. Nastavit můžete i zálohování dat z paměťové karty.

Data jsou nahrávána na zabezpečené úložiště na internetu, ke kterému se připojíte přes účet Windows Live ID. Microsoft plánuje zprovoznění této aplikace i pro další mobilní platformy. Jednoduché nastavení zaručí, že data budou v zadaný čas automaticky synchronizována a zálohována. Pokud vám někdo odcizí mobilní telefon, budete jej moci na dálku uzamknout a pokud se nenajde, tak i trvale zablokovat. S novým telefonem se pak ke svému účtu připojíte a počkáte na přenesení dat z internetu.

Aplikace My Phone, která s vámi bude mluvit i česky, je v tuto chvíli ve stádiu betaverze, ostré spuštění se plánuje v příští polovině roku. Jednou z doplňkových funkcí zde bude možnost vytvořit si vlastní témata vzhledu pro Windows Mobile 6.5. Zapomeňte na nepohodlné a složité úpravy XML souborů pro domovskou obrazovku Windows Mobile. V grafickém návrháři si vše vytvoříte podobně, jako v grafickém editoru a přes My Phone nové téma přenesete do telefonu.

My Phone bude zdarma s kapacitou 200 MB, placená verze nabídne prostor o kapacitě 5 GB a zmíněnou možnost vzdáleného zamknutí a vymazání telefonu.

Ceny a dostupnost

Windows Mobile bude k dispozici v druhé polovině letošního roku, stejně jako aplikace My Phone. Pak bude záležet na výrobcích, jak rychle budou schopni připravit své nové telefony pro tento systém a uvést je na trh. Z Windows Mobile 6.0 a 6.1bude možné upgradovat. V současné době byla tato možnost oficiálně oznámena pro zařízení HTC Touch Diamond 2 a HTC Touch Pro 2.

Vývojáři si mohou Windows Mobile 6.5 vyzkoušet již dnes. K dispozici jsou jako Windows Mobile 6.5 Developer Tool Kit, čili jako emulátory a knihovny nezbytné pro vývoj. Nainstalovat si je můžete zdarma, k dispozici jsou ve verzích pro Windows Mobile 6.5 Professional i Standard, a to v různých rozlišeních.

Galerie screenshotů z Windows Mobile 6.5 I.

Galerie screenshotů z Windows Mobile 6.5 II.

Windows Mobile 6.5 nabídne hru SimCity (a další novinky)
Ohodnoťte tento článek!