Windows Phone 7.8 je venku. Co přináší a jak updatovat?

0

Před týdnem Microsoft uvolnil vývojářské nástroje pro Windows Phone 7.8. Sedm dní nato už aktualizaci pro smartphony uvolnil do distribuce. Loni v létě nás firma zklamala, když vydala zbrusu nový systém Windows Phone 8, který ale zamířil jen na nové telefony, zatímco staré dostanou jen drobný update (WP7.8), navíc zřejmě poslední.

 

Novinky ve Windows Phone 7.8

WP7.8 je jen mírnou evolucí WP7.5. V oficiálním seznamu změn Microsoft vyjmenoval jen pár bodů:

  • Úvodní obrazovka: Nabízí malá, střední a velká aktivní okénka s podporou změny velikosti, abyste mohli novými způsoby přizpůsobit úvodní obrazovku.
  • Barvy motivů: Rozšiřuje počet dostupných barev motivů na 20.
  • Zamykací obrazovka: Vylepšuje zamykací obrazovku pomocí funkcí ochrany před náhodným vymazáním a tapety s obrázky služby Bing na každý den.
  • Marketplace a Xbox: Rozšiřuje podporu služeb Windows Phone Marketplace a Xbox na nové země a oblasti.
  • Písma: Obsahuje širší nabídku čínských písem a vylepšení vzhledu arabštiny a dalších jazyků.
  • Další vylepšení: Zahrnuje řadu dalších vylepšení Windows Phone.

Nokia ještě u telefonů Lumia 510, 610, 710, 800 a 900 slibuje několik funkcí navíc: sdílení internetu a kontaktů, posílání souborů přes Bluetooth, vylepšený fotoaparát a aplikace Play To nebo City Lens.

Praktická změna je pouze jediná – nová úvodní obrazovka. Zmizel pravý boční proužek se šipkou a celkově došlo ke zvětšení dlaždic/ikon. Zároveň ale přibyla ještě čtvrtinová velikost dlaždic, takže můžete z plochy udělat obrovskou šachovnici, nebo tři různé velikosti dlaždic efektně kombinovat. Nové barevné motivy a tapety z Bingu jsou drobností, kterou by se snad jiní vývojáři systémů ani nechlubili.

Windows Phone 8

Ještě před updatem na WP7.8 dostanou telefony menší aktualizaci, která přináší podporu pro telefony bez hardwarové spoušťě fotoaparátu. Některá zahraniční média to překvapilo, nás ne. Už v roce 2011 se totiž fotoaparát stal pouze volitelnou (nikoliv povinnou) součástí Windows Phonu. Díky tomuto ústupku mohli výrobci dělat levnější telefony. Pořád si myslím, že na takovou změnu tlačila hlavně Nokia, která na fotoaparátech šetřila už i u posledních Symbianů.

Není ale jasné, jestli se ještě nějaké lowendové telefony s WP7.8 objeví. Update tomu napovídá, logika ne.

Vynuťte si update na Windows Phone 7.8

Microsoft si opět dává na čas. Aktualizace budou na různých trzích a u odlišných operátorů distribuovány v jiných časech po dobu přibližně jednoho měsíce. Už v minulosti jste mohli update vynutit ručně, stejný postup funguje i u WP7.8. Stačí ve vhodnou chvíli během kontroly aktualizací v aplikaci Zune vypojit počítač od internetu. Tím se načte update, ale zároveň to instalátor zarazí od oveření regionu a operátora.

Postup

1. Na mobilu vypněte Wi-Fi i mobilní síť operátora.

2. V Zune běžte do Nastavení | Telefon | Aktualizace.

3. Pokud vám program hlásí, že máte aktuální software, přejděte do jiné nabídky, třeba Propojování.

4. Klepněte zpět na Aktualizace, ale ihned potom vypojte internet vytáhnutím kabel, vypnutím Wi-Fi apod.

5. Jestli Zune stále hlásí aktuální software, zapněte net a opakujte bod čtyři.

6. Pokud se vám to povedlo, Zune nahlásí dostupnost aktualizace.

7. Zapněte síť a nechte telefon aktualizovat.

V mém případě jsem musel tento proces opakovat třikrát. Než se totiž stáhla finální verze Windows Phone 7.8 (7.10.8858.136), aplikace Zune si řekla ještě o minoritní update 7.10.8779.8 a 7.10.8783.12.

Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8 Windows Phone 7.8

Po půl hodině experimentů a několika restartech ale Titan konečně dostal do žil novou krev. Stejný postup by měl fungovat i na ostatních telefonech s Windows Phone 7.5.

Ohodnoťte tento článek!