Windows Phone 7.8 nejsou nutně rychlejší než verze 7.5. Spíše naopak

0

Myslíte si, že když vyjde nová verze softwaru, bude automaticky rychlejší než ta první? Nebo aspoň stejně rychlá jako ta předchozí? Že tohle není pevně dáno, se přesvědčil zvídavý vlastník telefonu Nokia Lumia 800. Patří k uživatelům, kteří zažili zklamání z toho, že jejich přístroje neobdrží nejnovější povolenku k upgradu na Windows Phone 8. Místo toho byl jejich systém povýšen na verzi 7.8, která ale podle provedených zkoušek není tak rychlá jako předchozí Windows Phone 7.5.

Tip: Distribuce Windows Phone 7.8 pokračuje. Kalendáře a kontakty jsou v ohrožení

Ti, kdo upgradovali, si zpočátku stěžovali na trable s neobnovováním aktivních dlaždicí. K vedlejším efektům se zařadila rovněž zvýšená spotřeba. To nicméně nebyla posledně negativní zpráva. Ciprian Adrian Rusen na své Lumii 800 s poslední verzí Windows Phone 7.8, tedy v té, která by již měla mít dlaždice opravené, vyzkoušel, jak si telefon s čerstvým operačním systémem stojí ve srovnání s předchozí řadou 7.5.

 

Na úvod a obranu Microsoftu musíme podotknout, v seznamu změn se nepíše nic o tom, že by vývojáři zlepšili výkon. Nejnovější verze Windows Phone 7.8 pouze „zahrnuje řadu dalších vylepšení“. Občas výrazná degradace výkonu je přesto věc nemilá a pouze se připisuje na seznam věcí, které Microsoft v souvislosti s verzí 7.8 učinil špatně. Výsledky benchmarku MultiBench 2 hovoří samy za sebe. Některé hodnoty nevypadají moc hrůzně.

Přesto například efektivita využití procesoru poklesla o 3 %. Pokles, byť malý, rozhodně vítaný není. Výrazněji působí práce s interní pamětí. Telefon při přenosech dat zpomalil o 37 %. Důsledky a váhu takového zpomalení si jistě domyslíte sami. Všechna zákoutí nezůstávají v černočerné tmě. Minoritní nárůst byl zaznamenán při práci s operační pamětí, kde si Windows Phone 7.8 oproti řadě 7.5 polepšila o 2 %. Ještě lépe se předvedla při spolupráci s grafickým čipem. 5% výkonnostní nárůst oceníte zejména ve hrách.

Výsledky testu MultiBench 2
Výsledky testu MultiBench 2 | Foto: 7 Tutorials

Loajální uživatel mobilních dlaždic provedl další testy. WP Bench odhalil podobný výsledek – verze systému 7.8 využívá procesor méně efektivně, a to o 6 %. Zkouška grafického čipu a paměti pak neodhalila výrazný rozdíl. Potvrdila se však pomalá práce s úložištěm. V průměru se datové přenosy podle WP Bench zpomalily o 10 %. Celkové skóre zkoušek vykonaných jmenovaným benchmarkem hovoří ve prospěch Windows Phone 7.5. Byla rychlejší o 2 %.

Výsledky testu WP Bench
Výsledky testu WP Bench | Foto: 7 Tutorials

Zprůměrované hodnoty ale nevypovídají moc o konkrétních aspektech. Verze 7.8 je prokazatelně pomalejší při zápisu a čtení dat. Hodnoty se samozřejmě mohou lišit přístroj od přístroje. Další testy zkoušely prohlížeče a bylo zjištěno, že Windows Phone 7.8 předvádí v benchmarku o 1,39 % horší výkon. Důležitější než zanedbatelný rozdíl je ale výdrž. Ciprian Adrian Rusen zjistil, že novější vydání dlaždic výdrž prodloužilo o 13 %. Spouštění trvá přibližně stejně – 20 vteřin se spouštěla Windows Phone 7.5, o vteřinu déle startovala verze 7.8.

Celkově vzato s sebou nese upgrade na poslední verzi systému svá pro i proti. A co vy? Zjistili jste, že je telefon po upgradu pomalejší, nebo naopak rychlejší? Také pozorujete lepší výdrž?

Výsledky testu WP Bench
Výsledky testu WP Bench | Foto: 7 Tutorials

Zdroj: 7 Tutorials via Neowin

Windows Phone 7.8 nejsou nutně rychlejší než verze 7.5. Spíše naopak

Ohodnoťte tento článek!