Windows Phone 7: Epizoda Mango – Nová naděje

0

Microsoft minulý týden pořádal vývojářskou konferenci MIX11. Na své si přišli také fanoušci mobilní techniky, neboť druhý den Softies uspořádali keynote k Windows Phone 7. I když byla zaměřena hlavně na vývojáře, těžit z ní budeme hlavně my – koncoví uživatelé. Na podzim se má objevit očekávaný update s názvem Mango, který má možnosti platformy posunout o velký kus dále.

Loni v říjnu Windows Phone 7 vykročily nesmělými krůčky proti hlavní konkurenci v podobě rostoucího Androidu a iOS. Před měsícem se WP7 dočkaly první větší aktualizace „NoDo“. Ale telefony zatím příliš netáhnou, i proto došlo k obrovským slevám. Ale s plánovaným updatem a hlavně Nokií za zády se už Microsoftu věří více. Gartner předpokládá, že každý pátý prodaný smartphone v roce 2015 ponese právě logo Windows Phone.

Ale zpět do současnosti. Na MIX11 se ukázal tradiční bavič Joe Belfiore, který téměř celou hodinu nezavřel pusu a do diváků pálil jednu novinku za druhou. Přitom jako vždy nenudil.

Kolik jazyků umíš, tolik dolarů vyděláš

Nejdřív pár čísel. Správná keynote začíná výčtem úspěchů. Microsoft jich se svou mobilní platformou nemá tolik jako konkurence. Jako odrazový můstek jej Redmondští přesto použili.

 • 1 500 000× – tolikrát byly staženy vývojářské nástroje
 • 13 000 aplikací v Marketplace
 • 38 000 registrovaných vývojářů, každý týden dalších 1 200
 • Každý uživatel si měšíčně stáhne 12 aplikací. Ty jsou zdarma, v případě placených je u 44 % k dispozici i zkušební verze.

Microsoft vypracoval strategii, jak tato čísla dále navýšit. Především rozšíří počet lokalizovaných verzí. V tuto chvíli WP7 podporují pět jazyků: angličtinu, němčinu, francouzštinu, italštinu a španělštinu. Na cestě je 16 dalších jazyků včetně češtiny („Ahoj světe“).

Windows Phone 7 Mango Windows Phone 7 Mango

Aplikace bude možné tvořit v 30 zemích a prodávat/kupovat v 16. Do obou skupin nyní poskočí i Česká republika. Vyvíjet budou lidé z 38 a prodávat/kupovat v Marketplace lidé z 35 zemí světa.

Windows Phone 7 Mango Windows Phone 7 Mango

Mango: Funkce, funkce, funkce

Teď už víme, že WP7 odstartovaly podobně jako iOS (iPhony). Z počátku šlo o hloupé chytré systémy, které se postupnými aktualizovacemi stanou chytrými chytrými systémy. Apple má však tříletý náskok.

První výraznou novinkou je internetový prohlížeč s jádrem IE9. S příchodem značek HTML5 je tento krok nutný, navíc mohou být některé funkce urychleny grafickým čipem. Belfiore ukázal funkční HTML5 audio – webová stránka už se takovém případě téměř neliší od instalované aplikace. Druhou prezentací bylo porovnání rychlosti vykreslování s iPhonem 4 a Nexusem S. Prototyp s WP7 je samozřejmě strčil do kapsy, ale jednalo se o demo z pera Microsoftu, takže mohli optimalizovat nejlépe. Ale Android si také nevedl špatně. iOS propadl.

Windows Phone 7 Mango Windows Phone 7 Mango

Vývojáři dostanou přístup k senzorům. Na první pohled nezajímavá informace je jednou z nejdůležitějších novinek. Tím, že budou moci aplikace třetích stran přímo volat funkce fotoaparátu nebo využívat kompas a gyroskop, se jistě pořádně naplní Marketplace.

Konečně mohou vzniknout aplikace pro rozšířenou „augmented“ realitu, hry se budou ovládat lépe atd. Microsoft odhalil novou aplikaci Amazonu, která dokáže vidět čočkou foťáku. Součástí aplikace je totiž barscanner (snímač čárových kódů), takže třeba vyfotíte knížku a Amazon ji najde ve svém katalogu. Stejně tak mohou vzniknout nové aplikace pro focení s lepšími filtry apod.

Na Amazonu byla prezentována i možnost připnout funkci z aplikace na hlavní plochu. V tomto případě se pak vedle sebe objeví jednak spoušteč portálu Amazon a také onen snímač kódů.

Windows Phone 7 Mango

Asi nejočekávanější funkcí je plnohodnotný multitasking. Ne že by WP7 byly natolik hloupé, ale doteď mohly ve více vláknech pracovat pouze služby samotného systému. S příchodem Manga mohou multitasking využít i aplikace třetích stran. Belfiore ukázal třeba externí přehrávač hudby, které běžel na pozadí. Do seznamu spuštěných programů přešel podržením tlačítka zpět.

Na pozadí může také běžet stahování, push synchronizace…

Windows Phone 7 Mango

Další novinky

 • Seznam aplikací dostane záložky s písmeny abecedy pro jednodušší hledání.
 • V Marketplace se u aplikací objeví záložky „related apps“ s podobnými aplikacemi.
 • Uživatelská volba zvonění.
 • V Hubech a vyhledávání se objeví záložky Extras – třeba v přehrávači bude přístup k externím službám jako YouTube nebo Last.fm, vyhledávač zase v Extras najde např. odkaz na IMDB v případě, že hledáte film.
 • Lepší podpora dokumentů a online úložiště SkyDrive.
 • V People Hubu přibude Twitter.
 • Life Agents: spojení multitaskingu a dlaždic (tile). Aplikace mohou mít více dlaždic najednou, každý z nich navíc nese více informací, které se cyklicky mění, dokonce mohou upozorňovat na případné problémy.

Funkci Life Agents prověřil Belfiore v aplikace Qantas, která spravuje letenky a plánování cesty. Pokud máte rezervovanou letenku, na hlavní obrazovku si můžete připnout novou dlaždici. V ní kolují informace o odletu, počasí apod. Co je rozhodně zajímavé, dlaždice má přístup k GPS lokaci. Takže pokud se nacházíte daleko od letiště, upozorní vás, kdy už je nejvyšší čas vyrazit (a kliknutím spustí navigaci na místo), případně nabídce změnu rezervace. A když máte letenek více, může být více také dlaždic.

Velmi dobře vypadal Skype, který využíval horizontálního i vertikálního scrollování. S multitaskingem a podporou videa se může jednat o mocný nástroj pro rychlou komunikaci.

A v premiéře se objevili i Angry Birds. Titul finského studia Rovio je v poslední době snad nejskloňovanější hrou vůbec. Trhá rekordy v AppStore, Android Marketu, Ovi Store a také obchodech Palmu či Intel AppU. Konečně přistane také na telefonech s okýnkem v logu.

Takhle vypadá Mango ve zkratce.

Windows Phone 7 Mango

Video z MIX11

V článku jsem popsal pouze pro uživatele atraktivnější novinky. Pokud se zabýváte vývojem, můžete se podívat na celé video. Developerský koutek startuje zhruba o 50. minuty, kdy svou řeč ukončí Joe Belfiore.

Nové vývojářské nástroje se mají objevit v květnu. Samotná aktualizace Mango ale pevné datum nemá. Mluví se pouze o podzimu. Je možné, že vydání bude upraveno tak, aby systém byl připraven pro nové smartphony Nokie. Případně vyjde přesně rok po premiéře WP7.

Objevily se nějaké spekulace, že českou verzi zřejmě nebude možné nahrát do současných telefonů, ale potvrzeno to není. Vlastně k tomu není ani důvod. Microsoft by to pouze poškodilo. Takže nic nevíte, o ničem jste neslyšeli. Ok?

Zdroj: Microsoft (1, 2), obrázky použity z videa

Ohodnoťte tento článek!