Windows prý zlevní. Blíží se doba, kdy bude Windows zdarma pro všechny? [komentář]

Levnější počítače se zřejmě dočkají levnějších licencí Windows. Mát to být odpověď Microsoftu na narůstající popularitu chromebooků. Jak dlouho se ještě prodej licencí Windows udrží?

7
Windows 10
Windows 10
-
Zdroj: Microsoft

Levná zařízení sice znamenají pro výrobce i prodejce nízkou marži, často však tvoří jádro tržního podílu. Co se spotřební elektroniky týče, platí to pro mobily i počítače. V oblasti prodeje počítačů se v poslední době daří posilovat především drahým profesionálním strojům, Microsoft však potřebuje podchytit trh s levnými počítači. Chromebooky patřily k nezajímavým zařízením, jenže loni Google všem vytřel zrak se svým plánem přinést do Chrome OS aplikace z Androidu.

Laciné přístroje získávají na oblibě (zejména ve vzdělávacích institucích) a není v zájmu Microsoftu, aby mu vyrostla konkurence. Dnes přitom už nevznikají pouze levné, nýbrž i drahé počítače s Chrome OS, takže by časem googlovský ekosystém mohl kanibalizovat na ekosystému Microsoftu. Proto bude Microsoft v reakci nabízet licence Windows výrobcům počítačů za nižší ceny než dosud. Tvrdí to podle Digitimes.

Nabídka Chromebooků dnes není omezená jen na nejlevnější notebooky
Nabídka Chromebooků dnes není omezená jen na nejlevnější notebooky

Pokud se nemýlí, budou licence Windows levnější od 1. března. Týkalo by se to však právě jen lacinějších zařízení. Mělo by jít o přístroje s obrazovkou do 14,1″. Přirozeně to však nebude jediná kvalifikační podmínka, záležet bude na výkonnosti použitého hardwaru, typu konstrukce a pak na cílovém trhu. Konkrétnější informace nemáme. Zdroj tvrdí, že chromebooky již dokázaly ukousnout výraznou část trhu s levnými počítači.

Zpátky do minulosti. Začalo to v roce 2007

Pro Microsoft je pak lepší vyhrát i za cenu nižších příjmů. Problematika levných licencí pro nejlevnější počítače není vůbec nová, stejně tak není nová ani uvedená strategie. Vrátit bychom se mohli do roku 2007, kdy se na trhu začaly objevovat první netbooky. Šlo o velmi levné počítače, jejichž duchovním pokračovatelem jsou vlastně dnešní chromebooky. Aspoň ty levné.

Svého času se vůbec děly věci. Microsoft měl na trhu čerstvě Vistu, jenže ta byla velmi náročná na soudobý hardware. Na netboocích osazených extrémně pomalými Atomy pak běžela Vista tak, že spíš stála na místě. Záložním plánem Microsoftu bylo nasazování Windows XP, kterého se jinak už firma potřebovala spíše zbavit. Jenže Ikspéčka byla na slabém hardwaru dostatečně svižná, a tak byla nadále prodávána, a to za směšně nízkou cenu oproti běžnému stavu.

Některé laptopy jsou dostupné jak s Chrome OS, tak s Windows. V tomto případě jste si za Windows připlatili 10 dolarů
Některé laptopy jsou dostupné jak s Chrome OS, tak s Windows. V tomto případě jste si za Windows připlatili 10 dolarů

Podle některých zpráv o varianty s Linuxem stejně nebyl zájem a lidé počítače vraceli. Později měl Microsoft odpověď v podobě optimalizovanějšího Windows 7, přičemž na trh uvedl omezenou, ale levnější edici Starter. V roce 2010 výrobcům přestal prodávat laciná Ikspéčka pro netbooky, aby se rychleji přeorientovali na Sedmičky. Samotné chromebooky začaly na trh přicházet od roku 2011. Kvůli omezení ale ještě několik let nebyly zajímavé.

Boj o levné počítače

V dubnu 2014 Microsoft definitivně ukončil podporu Windows XP, čehož využil Google k propagaci a prosazení nové generace zařízení – ne každý den máte šanci trh přeorientovat. Je dobré také podoktnout, že Microsoft od roku 2012 uváděl na trh zařízení Surface, které platily za vzor pro výrobce, aby se jimi mohli inspirovat. Jejich reakcí mimo přijetí inspirace bylo to, že začali produkovat právě chromebooky.

Tato zařízení tedy začala být reálně dostupná. Zvlášť to platí dnes. Druhým krokem je přesvědčit spotřebitele a spotřebitelky, že jim počítač s Chrome OS bude stačit. Microsoft se tedy v segmentu levných počítačů musel opět začít aktivně bránit, pokud o něj ovšem nechtěl přijít. Což nechtěl a nechce. To dokládá také čerstvá zpráva, viz výše. A tak Firma dále vymýšlela, jak Windows zlevnit. Nejmenší zařízení proto od roku 2014 mohu Windows (do 9″) získat dokonce zdarma, což bylo spojené i se smartphony.

Chromebooky vlastně pokračují v trendu netbooků. Pamatujete na tento poměrně slavný Aspire One?
Chromebooky vlastně pokračují v trendu netbooků. Pamatujete na tento poměrně slavný Aspire One?

Kromě toho snaha stlačit cenu koncových zařízení dala vzniknout edici Windows 8.1 s Bingem. Tu mohli výrobci získat velmi levně, někdy dokonce bezplatně. Snahy o prosazovaní levného Windows na levných zařízeních pokračují do dnešních dnů, což bohužel nese pravděpodobný negativní důsledek v tom, že jsou parametry zařízení drženy uměle u země. Co dál?

Desítky lze získat zdarma. Nová nabídka pokryje více zařízení

Nevím o tom, že by existovala edice Windows 10 s Bingem. Jak bylo ale uvedeno, Desítky lze rovněž získat levněji. Nová zpráva, pokud má Digitimes pravdu, znamená, že Microsoft bude pokračovat v této snaze a nabídne levnější Windows více zařízením, která v rámci dosavadních podmínek na levnější licenci nedosáhla. Tlak konkurence je tedy cítit.

Ačkoli je informace zatím neověřená, existuje dostatek důvodů myslet si, že to tak opravdu bude. Osobně se nebojím zahrát si na věštce a prohlásit, že se blíží doba, kdy bude Windows úplně zdarma. Dnes je prodej licencí stále byznys, ale Windows není stejná „dojná kráva“ jako před lety. Už i na mobilech Microsoft musel ustoupit. Bylo to ovšem příliš málo a pozdě.

Počítače ale Redmondští (zatím) ovládají, takže kdyby všechno selhalo, mohou učinit poslední krok a srazit cenu Windows na nulu. Domnívám se, že se jedná o záložní plán, který by ale měl zafungovat. Pokud všechno ostatní selže.

Laptopy HP Stream byly v době Windows 8 odpovědí na levné chromebooky
Laptopy HP Stream byly v době Windows 8 odpovědí na levné chromebooky

Prodej licencí není budoucnost

Licencování tak jako tak nemusí vydržet věčně a s cenami konkurenčních operačních systémů nemusí mít Microsoft ani na výběr. Už v roce 2013 byl Windows až jeho třetí největší byznys. Býval přitom jedničkou. Microsoft bohužel již přímo neříká, jak moc důležitý pro něj Windows je, ale poslední zprávy naznačují, že propad postupuje rychlým tempem. Prodej licencí je pro Microsoft stále méně významný.

Nemyslím si, že by ale firma nutně musela zavádět předplatné, které by stejně nikdo nekupoval. Konečným cílem je nastartovat Windows Store a moderní aplikace. Kdyby jich bylo dost a Microsoft byl rozšířený na dostatku zařízení, mohl by místo prodávání licencí žít z marže digitálního obsahu prodaného přes Windows Store. To je dle mého názoru cílem Microsoftu už roky, jen strategie zatím nevycházela.

Co kdyby základní edice Windows byla zdarma a edice Pro byla součástí Office 365?

Konzole jsou také běžně prodávány dokonce se ztrátou, přičemž ztráty pak nahrazuje prodaný digitální obsah. Stejně to dělá i Amazon s některým svým hardwarem; zahojí se pak na prodeji zboží a služeb. Osobně si tedy myslím, že pokud bude tlak ze strany zařízení s Chrome OS růst, skončíme u Windows zdarma pro všechny. Dle mého názoru to není nepravděpodobný scénář, protože tlak zatím úspěšně roste.

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

  1. Nějak jsem si nevšiml, že by na NetMarketShare byl vidět ChromeOS jinak, než jako součást skupiny Other. 0%. A podle mě mu k nějakému znatelnému rozšíření nepomohou aplikace ani z deseti androidů.