Staré Lumie ožily. Nadšenci na nich rozjíždí Windows RT

Kdo chce na malém displeji vidět operační systém, který pro takové obrazovky navržen nebyl?

0
Lumia 830 (Ilustrační foto)
Lumia 830 (Ilustrační foto)

Mysleli jste, že jsou zařízení s Windows Phone dávno zapomenutá? Stala se vděčným cílem pro ty jedince, kteří na daném hardwaru zkouší spustit jiný než dodávaný operační systém. V této komunitě se legendou stalo HTC HD2 z roku 2009, na němž se už vystřídaly snad všechny systémy světa. Občas dojde k nepravděpodobnějším hackům – pamatujete na Windows 7 na chytrých hodinkách?

Během ledna se začaly objevovat úspěšné pokusy o rozjetí plnohodnotných edic Windows na mobilech Lumia. Například @gus33000 rozjel Windows RT na Lumii 830. Naproti tomu @Blaze_CW si zase dal práci, aby stejný systém rozběhl na Lumii 950. První jmenovaný tvrdí, že na těchto dvou telefonech z důvodu nekompatibility zavaděče není možné Windows 10 (snadno) rozjet.

Spuštění Windows RT na Lumii 640 XL pak ve videu předvádí @imbushuo. Tenhle nadšenec ukázal také pár snímků z prostředí systému včetně obrazovky Start nebo detaily o systému. Slibuje, že sepíše návod, jak systém na telefonu rozběhnout. Podařilo se mi na zařízení rozběhnout síť, ale nebudeme si nic nalhávat, na běžné používání tohle nebude.

Autor neuvádí, co všechno nefunguje. Lze předpokládat, že si s tímto smartphonem minimálně nezavoláte. Desítky by na takovém zařízení mohly být zajímavější než stará a odepsaná platforma. Možná se dočkáme, @gus33000 totiž nakonec naznačil, že by systém na starých Lumiích fungovat aspoň do nějaké míry mohl.

https://twitter.com/Blaze_CW/status/951890880553725952

Ohodnoťte tento článek!