Windows RT pojedou na levných čínských čipech, Allwinner ukázal tablet s A31

0

Leckdo dnes považuje Windows RT, tedy port Windows na architekturu ARM, za prakticky mrtvou platformu. Pravda je, že v současnosti se prodává jen pár zařízení na tomto systému fungujících. Svůj díl na malé nabídce možná může mít i to, že současné i minulé tablety s Windows RT jsou v podstatě v režii jediného výrobce procesorů – a to Nvidie s jejími čipy Tegra (asi jedinou výjimkou je Lumia 2520 se Snapdragonem 800). Zdá se ale, že Microsoft hodlá kruh dodavatelů rozšířit a na platformu pustit levné čínské procesory.

Novým hardwarovým partnerem Microsoftu se má podle webu Liliputing stát čínská firma Allwinner. Ve Windows RT by měly získat podporu pro její čipy A31 (což je levné čtyřjádro na bázi Cortexu-A7) a UltraOcta A80. Pozoruhodný je zejména druhý jmenovaný – jde totiž o asymetrické osmijádro s technologií big.LITTLE. Bylo by zajímavé vidět, jak se Microsoft s touto koncepcí popere, neboť například úsporné páté jádro (tzv. „companion core“) v Tegrách na Windows RT nefunguje. Oba čipy mají GPU PowerVR (SGX544MP2, respektive G6230 v typu A80), takže bude také nutné zajistit hladký chod těchto grafických architektur.

Windows RT na tabletu s procesorem Allwinner
Windows RT na tabletu s procesorem Allwinner

Allwinner zatím na věci s Microsoftem stále pracuje, nicméně prototypy zařízení již byly předvedeny na veletrhu HKTDC v Hong Kongu. Firma zde předváděla tablety založené na obou zmíněných procesorech, běžící s Windows RT. Z popisu webu Liliputing ale není jasné, zda se jednalo přímo o vzorky tabletů, které půjdou do masové produkce, či jen prototypy či referenční návrhy. Poté, co čipy dostanou náležitou podporu, totiž ještě musí samotní výrobci tabletů projevit o ARMová Windows zájem, což není samozřejmost.

Dle zástupců Allwinneru by se mohly hotové tablety objevit na trhu ještě do konce roku. Ačkoliv případná popularita Windows RT je otázkou, je pravda, že Allwinner má v oblasti tabletů velmi významnou pozici. Podle některých zdrojů představuje v tomto segmentu vůbec největšího dodavatele procesorů, pokud si odmyslíme Apple (tato firma ale zásobuje jen sebe samu). Čipy jako A31 se prodávají ve velkém množství čínských výrobků, a někteří z jejich producentů by teď na Allwinnerem mohli založit i tablety s Windows RT.

Zda se tak stane, je otázka. Levná čínská produkce by ale mohla zvednout nízkou popularitu této platformy minimálně na čínském a asijském trhu, pokud ne i globálně. Zajímavé asi bude už to, pokud se nějaké čínské tablety s Windows RT vůbec objeví, protože zatím žádný konkrétní model potvrzen není. Z hlediska Allwinneru samotného ale v každém případě nejde o nějaký velký risk: jeho procesory podporují pochopitelně i Android a počítá se i se systémy Chrome a FirefoxOS.

 

Zdroj: Liliputing

Ohodnoťte tento článek!