Windows Update už má ovladače s podporou DirectX 12 pro Nvidii, Intel i AMD

0

Až na trh letos přijdou Windows 10, přinesou sebou jednu milou pozornost pro hráče: DirectX 12. Nová verze tohoto API přinese rozsáhlé architektonické změny, umožňující vývojářům jít mnohem blíže hardwaru a vymáčknout více výkonu zejména tam, kde mělo staré DirectX (ale i OpenGL) limitující „úzká hrdla“. Na webu se tento měsíc objevily první testy nového API, což znamená, že už existují ovladače, podporující DirectX 12 na současných grafikách. A tyto ovladače už si nyní dokonce můžete sami stáhnout – objevily se totiž na Windows Update.

Podle webu PC Perspective se mezi aktualizacemi pro Windows 10 na serverech Microsoftu objevil nový ovladač pro karty Nvidia s číslem verze 349.65. Ten se zatím nedá získat z oficiálního webu Nvidie, co je ale hlavní: podporuje novou softwarovou architekturu WDDM 2.0 (Windows Display Driver Model 2.0), kterou Microsoft použije ve Windows 10. Pro běh samotného systému takový ovladač není třeba, ale generace WDDM 2.0 je požadavkem pro použití API DirectX 12.

Podle PC Perspective má kromě tohoto ovladače pro interní potřeby ještě o něco novější ovladač 349.72, který má přímo v poznámkách k vydání uvedenou podporu jak pro WDDM 2.0, tak pro samotné API DirectX 12. Tento ale ještě veřejně k mání není. Ze začátku nebylo jasné, zda verze 349.65 z Windows Update použití nového API umožňuje také, nebo zda naopak nese jen přípravu v podobě WDDM 2.0. Webu PC Perspective se ale poté podařilo získat z nejmenovaných zdrojů informaci, že by už i tento ovladač skutečně měl podporovat i samotné DirectX 12. Novinku si tedy možná budeme moci vyzkoušet dřív, než jsme čekali. Ovšem údajně jen s grafikou generace Kepler nebo Maxwell, podpora pro Fermi prý ještě není začleněna.

Pro karty Nvidia už můžete ve Windows Update stahovat ovladač s podporou WDDM 2.0 a DirectX 12 (Zdroj: PC Perspective)Pro karty Nvidia už je ve Windows Update ovladač s podporou WDDM 2.0 a DirectX 12 (Zdroj: PC Perspective)

Zajímavé je, že podle stejných informátorů se už ve Windows Update skrývají i analogické ovladače pro karty Radeon a dokonce i pro integrovaná GPU od Intelu. Podle PC Perspective lze stáhnout aktualizaci s ovladačem pro procesory Haswell, který už také podporuje model WDDM 2.0. Stejně jako u ovladače Nvidia ale nebylo jak zkontrolovat, zda na něm lze nějaký program běžící nad DirectX 12 úspěšně spustit.

 

V aktualizačním systému by už také prý měl být i ovladač pro karty Radeon. To ale web neověřil, neboť nebyl po ruce vhodný hardware s nainstalovanými Windows 10 (což bohužel platí i u mě). Podle starších informací budou eventuálně podporována GPU s architekturou GCN. AMD mělo mít z počátku podporu jen pro GPU na bázi GCN 1.1 nebo 1.2 (Hawaii, Bonaire, Tonga), čipy Tahiti, Pitcairn a Cape Verde měly dostat ovladač s určitým zpožděním. Zda už tyto starší modely v aktuálním ovladači podporu mají, netušíme.

DirectX 12 ve Windows 10

Zdroj: PC Perspective

Ohodnoťte tento článek!