Windows Vista až 8.1 obsahují hloupou chybu. Po kliknutí na odkaz systém zamrzne

6
Ilustrační foto (zdroj: Microsoft, úprava: Lukáš Václavík)

Na webu habrahabr.ru autor upozorňuje na nepříjemnou chybu ve Windows Vista a novějších (mimo Windows 10), respektive jejich ovladačích souborového systému NTFS. V NTFS je v kořenovém adresáři skrytý soubor s názvem $MFT, který ukládá informace o všech souborech, složkách a jejich metadatech. Windows se stará o to, aby k němu nikdo neměl přístup.

Pokud se ale pokusíte otevřít neexistující soubor ve smyšleném adresáři $MFT (například C:\$MFT\ahoj), soubor $MFT se zamkne, což zablokuje všechny souborové operace. Aplikace a operační systém nakonec zamrznou. Pomůže jen restart.

Windows spadl při pokusu o čtení souboru c:\$MFT\ahoj
Windows spadl při pokusu o čtení souboru c:\$MFT\ahoj

Smyšlený soubor nemusíte otevírat ručně. Někdo na něj může odkázat v formou HTML kódu, typicky na webu. Chybu jsem vyzkoušel ve Windows 8.1. IE se neubránil. Stačilo otevřít lokální HTML soubor, ve kterém byla značka s obrázkem <img src=“file:///C:/$MFT/ahoj“>. Místo obrázku je možné použít i odkaz, na který je třeba kliknout <a href=“file:///C:/$MFT/ahoj“>neklikej</a>.

Chrome a Firefox odolaly zavolání souboru přes značku obrázku, ale po kliknutí na odkaz již také zamrzly a následně i Windows. Takto to ovšem fungovalo jen s lokálně uloženým HTML souborem. Pokud jsem otevřel vzdálený přes WWW, tak už Chrome i Firefox byly imunní. Internet Explorer ale opět zešílel.

Systému při útoku nehrozí nebezpečí a cílová skupina je také poměrně úzká, takže se většina lidí nemusí ničeho obávat.

Podobnou chybou mimochodem trpěly i Windows 95 a 98. U nich systém skončil na modré obrazovce smrti, pokud se snažil přistoupit na c:/con/con nebo c:/aux/aux. Chybu bylo možné zneužít i v chatovacích službách či e-mailu s podporou HTML zpráv. Stačilo zavolat obrázek, který se měl nacházet na uvedených adresách.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

  1. Další článek, co odrazuje od starších systémů a cpe lidi do Windows 10? Víte, že děláte medvědí službu Mrkvosoftu? Kdo asi na takovou chybu přijde… Jedině ten, kdo si zapne zobrazení systémových složek a rýpe se v nich. Naprosté minimum.

  2. „Podobnou chybou mimochodem trpěly i Windows 95 a 98“ … a Microsoft to za dvacet roků nebyl schopen vyřešit … a úplnou náhodou se o tom začalo žvanit právě teď …
    Ono je to celkem jednoduché. Tohle přiznat můžou, protože jde o naprosto nepodstatnou ptákovinu. Horší už je to se zásadníma věcma o kterých ale Microsoft programově vůbec neinformuje a ani čirou náhodou na to žádný „autor“ na ruském webu nepřijde …

    • W95 ani 98 neuměly NTFS, takže touto chybou prostě trpět nemohly. U nich to bylo něco úplně jiného. „Podobná“ chyba není stejná chyba.
      Obávám se, že není v silách nikoho zabezpečit cokoli proti všem možným nesmyslům, které na tom může vyzkoušet někdo ze sedmi miliard pozemšťanů.

  3. některé chyby jsou úchylné – například ve W8.1 se periodicky objevuje chyba průzkumníka – na čas zmizela ale po dalších pár měsících se objevuje, to několikrát. Nyní je zas aktivní. Jde o to pustit si průzkumníka a kliknout pravým na některý z disků na seznamu vlevo, následuje zatuhnutí a po pár vteřinách restart celého průzkumníka…