Windows XP celosvětově používá ještě 28 % lidí. V Česku je podíl 23 %

0

Téměř 13 let starý systém dnes obdrží svou poslední bezpečnostní aktualizaci. Windows XP zůstanou nadále funkční, ale Microsoft se jim už nebude věnovat. Pokud někdo v systému objeví kritickou díru, útočníci ji bez milosti zneužijí. V závislosti na metodice mají Windows XP ve světě ještě 16,5% až 28% podíl. Počet surfařů už převýšil 2,4 miliardy, teoretických cílů je tak něco mezi 400 a 670 miliony.

 

Oněch 16,5 % odhaduje StatCounter. Podíl Windows XP na desktopech navyšuje především Asie a Afrika. Konkrétně Čína, která je jedním z mála trhů, kde jsou ikspéčka stále systémem číslo jedna. Podíl 47 % je ostudný a vzhledem k více než půl miliardě uživatelů i hodně nebezpečný. Z kontinentů je na tom nejlépe Austrálie a Oceánie, Windows XP jsou tam až pátém místě. Větší podíl mají Windows 7, OS X, Windows 8 i 8.1.

Region Podíl Windows XP Odhad počtu uživatelů s XP
Svět 16,5 % 397 milionů
Evropa 13,52 % 70 milionů
Severní Amerika 11,84 % 32 milionů
Jižní Amerika 15,65 % 40 milionů
Asie 23,11 % 270 milionů
Afrika 25,91 % 43 milionů
Oceánie 6,81 % 2 miliony

StatCounter sice považujeme za nepřesný ukazatel aktuálních dat, ale při zachování stejného vzorce měření můžeme hezky vidět, jak se podíly jednotlivých systémů měnily v čase. Graf znázorňuje Windows XP na vrcholu v roce 2008, od té doby téměř lineárně klesá. Ani Windows 7 nebyly takový „držák“, vystoupaly někam k 50 % a už kvůli osmičkám padají.

Trend Windows XP ve světě

Větší váhu přikládáme číslům z monitoru NetMarketShare. Tamní statistiky jsou pesimističtější, podíl XP ve světě údajně dosahuje až 28 %.

Windows XP ve světě

V Česku jsme na tom prakticky stejně. Za spolehlivé statistiky můžeme považovat ty od Ranking.cz, vycházejí ze stejného vzorku dat jako NetMonitor, který měří návštěvnost největších tuzemských webů. Dle stejného zdroje je v Česku 6,5 milionu aktivních surfařů, z toho 23 % stále používá Windows XP. Z toho můžeme usuzovat, že bude ode dneška ohroženo 1,5 milionu českých uživatelů.

Windows XP v Česku   

Ranking.cz mimochodem zachytil i vrchol Windows XP, který nastal ve třetím čtvrtletí 2007. Od té doby XP lineárně padají. Tímto tempem by z českých počítačů zmizely až v posledním čtvrtletí 2016.

Trend Windows XP v Česku

Zajímalo nás také, jak jste na tom vy, naši čtenáři. Návštěvníci webu o počítačích jsou jinou skupinou než maminky navštěvující Mimibazar, čtenáři deníku Novinky.cz nebo bulváru Super.cz. O bezpečnosti toho vědí více, do používání nových systémů je svým způsobem nutíme. I proto používá Windows XP jen každý desátý z vás. Rychle roste podíl Windows 8/8.1 a především Androidu.

Windows XP na Cnews.cz  

Ohodnoťte tento článek!