Windows XP dnes slaví desetileté výročí

0

V té době samozřejmě nikdo nevěděl, jaká bude budoucnost. XP mohla být klidně propadákem. Nakonec se Microsoftu nedařilo uvést na trh Vistu a během dlouhého čekání si na XP všichni zvykli. Systém byl odladěný a výrobci hardwaru i softwaru jej podporovali. Ani neměli na výběr. Podpora ze strany Microsoftu zatím běží, i když do jejího úplného konce zbývá necelých tisíc dnů.

Přiznejte se vy, kdo si na úplný závěr oficiální podpory počkáte a budete se do té doby bránit jiným operačním systémům. V té době už budeme vědět, zda „Windows 8“ propadla, nebo se z nich naopak stal prodejní zázrak.

25. října 2001 XP oficiálně vstoupila na trh a na toto datum budeme vzpomínat, ať už s láskou, či spíše nenávistí. Tzv. RTM verze, tedy release to manufacturing, tedy konečná verze systému, se v lisovnách objevila 24. srpna téhož roku. A po dvou měsících jste nová Windows s kódovým označením Whistler mohli zakoupit.

Podíl XP stále není zanedbatelný, Microsoft sám urguje zákazníky, aby přešli na sedmičky. Jen pro srovnání, sedmičkám se podařilo prodat více než 450 milionů licencí za necelé dva roky, ikspéčka potřebovala k prodání 400 milionů licencí něco přes čtyři roky. Budou to pravděpodobně sedmičky, které všichni uživatelé vnímají nejpozitivněji, jako nejlepší operační systém, který kdy redmodský gigant vyrobil.

Podobný tržní podíl si ale skoro určitě nevytvoří, protože je zkrátka poměrně brzy nahradí další Windows. Těžko říct, jak by dopadla XP, kdyby Vista přišla po třech nebo čtyřech letech po vydání. I když se XP nějakou dobu neprodávají, budeme se s nimi ještě dlouho setkávat, byť v čím dál menším měřítku.

Zdroj: Softpedia

 

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Nuž,………uvádzať nový OS len 2 roky po uvedení predchádzajúceho považujem za blbinu :-).

    Ledažeby šok z uvedenia Win.8, chceli riešiť uvedením Win.9 (niečo v štýle Vista a Win.7). Ale vzhľadom na špekulatívnosť informácie v článku to môže byť úplne inak.