Lepší předpovědi za peníze. Česká meteomapa Windy.com zavádí předplatné

1

Meteoweb Windy.com založený Ivem Lukačovičem loni od fanoušků vybral na provoz skoro půl milionu dolarů od 55 000 přispěvatelů. Náklady ale byly dvakrát vyšší a provoz musel dotovat investor. A každý rok budou náklady stoupat na další dvojnásobek. Aby na sebe služba dokázala vydělat, spouští předplatné Windy Premium. Každý, kdo přispěl 50+ dolarů, se může přihlásit o roční účet zdarma. Ostatní mohou platit 95 Kč (3 €) měsíčně či 550 Kč (19 €) ročně. Jedno předplatné se vztahuje na webovou verzi i aplikace pro Android a iOS.

Klíčovou informací je, že bezplatná verze se nijak nemění. Co bylo zdarma loni, bude zdarma i letos. Předplatitelé však získají několik výhod navíc. Pro většinu meteorologických modelů (včetně ECMWF) jsou novinkou předpovědi v hodinových intervalech (místo tříhodinových) a v budoucnu se data budou aktualizovat čtyřikrát denně (místo dvakrát).

Tvůrci také myslí na černý scénář, že pokud by museli službu nějak omezit, předplatitelů se to nijak nedotkne. O co by šlo? Lukačovič zmiňuje zavedení reklamy nebo zpomalení webu. Aktuálně je totiž Windy zcela bez inzerce a infrastruktura sestává z 44 serverů po celém světě.

TIP: Windy zobrazuje satelitní snímky oblačnosti. Jsou skvělé

Konkurenční služba Ventusky (která rovněž vzniká v Česku) již předplatné zavedla. Stojí jen 69 Kč, zato má hodně omezenu bezplatnou verzi. Na webu je plná verze, na mobilech ale zobrazí jen teplotu, radarové snímky a kvalitu ovzduší, zatímco informace o oblačnosti, větru, tlaku, vlhkosti apod. vyžadují poplatky.

Zdroj: Windy

Lepší předpovědi za peníze. Česká meteomapa Windy.com zavádí předplatné
Ohodnoťte tento článek!
2.5 (50%) 6 hlasů

1 komentář