WinHTTrack: stáhněte si celý web k sobě na disk

0

Chtěli byste si nějaký web uložit na pevný disk a prohlížet si ho i bez přopojení k Internetu? Pravděpodobně se vám při této otázce hned vybavily situace, kdy byste podobnou možnost využili: například při cestě vlakem, letadlem nebo na dovolené, kde nebudete mít možnost přístupu k celosvětové počítačové síti. Dnes si představíme aplikaci WinHTTrack, která umí (nejen) tohle.

WinHTTrack je offline prohlížeč, který vám umožní stáhnout webové stránky z Internetu na lokální disk. Stahuje všechny složky a sekce, kopíruje kompletní strukturu webu, získává tudíž i obrázky a další soubory. Následně v takto stažených souborech upraví veškeré odkazy tak, aby fungovaly stejně, jako na původním webu, ačkoli budete stránky procházet lokálně. WinHTTrack dále umí aktualizovat stávající zrcadlo stránek a pokračovat v přerušeném stahování.

Ačkoli ještě několik let nazpět byly podobné aplikace placené (a ne zrovna levné), WinHTTrack je nabízen pro Windows a Linux pod licencí GNU GPL. Ta, zjednodušeně řečeno, znamená, že program můžete nejen používat zdarma, ale při dodržení podmínek licence také bezúplatně šířit a upravovat zdrojový kód. Asi nemusíme zdůrazňovat, že aplikace neobsahuje žádný adware nebo spyware.

Instalujeme offline prohlížeč

WinHTTrack Website Copier, aktuálně ve verzi 3.44-4, je dostupný ve 32bitové a 64bitové verzi pro Windows 2000, XP, Vista a 7 pod názvem WinHTTrack, případně jako přenosná varianta bez instalátoru.

My jsme testovali 32bitovou verzi pod Windows XP. Po spuštění staženého souboru na vás čeká klasický průvodce, jenž v prvním kroku doporučí ukončení běžících aplikací. Pokračovat budete tlačítkem Next.

Následuje neméně tradiční souhlas s licenčním ujednáním, ten vyjádříte volbou I accept the agreement a stiskem Next.

Ve třetím kroku můžete změnit adresář, kam bude aplikace nainstalována. Instalační průvodce kromě toho také upozorní na skutečnost, že je na cílovém disku vyžadováno nejméně 10,9 MB volného místa.

Následuje volba sekce v nabídce Start, kde budou vytvořeny ikony pro spuštění programu. Jestliže z nějakého důvodu nechcete vytvářet zástupce, máte možnost tomu zamezit volbou Don’t create a Start Menu folder. Asi již tušíte, že k pokračování poslouží tlačítko Next.

V pátém kroku lze doladit nastavení aplikace. Volbou Register WinHTTrack file types and program setup rozhodujete, zda mají být s programem asociovány příslušné typy souborů (tj. zda po kliknutí na soubor s příponou whtt má být automaticky spuštěn WinHTTrack). Další tři položky rozhodují o tom, zda:

 • má být vytvořena ikona na ploše – Create a desktop icon,
 • má být přidána funkce do lišty webového prohlížeče Internet Explorer – Add a quick launch shortcut in Internet Explorer bar.
 • se má vytvořit ikona v panelu Snadné spuštění – Create a quick launch icon.

Poté, co vše nastavíte podle svých představ, se přesunete dál stiskem tlačítka Next.

Na poslední obrazovce můžete zkontrolovat zvolená nastavení. Jestliže je vše v pořádku, spusťte instalaci klepnutím na Install.

Tím se s vámi průvodce instalací loučí. Ještě nabídne zobrazení souboru s historii vydaných verzí (View history.txt file) a spuštění nainstalovaného programu (Launch WinHTTrack Website Copier). Poslední tečku uděláte tlačítkem Finish.

Stahujeme webové stránky

Při prvním spuštění budete dotázáni na jazyk, ve kterém s vámi bude WinHTTrack komunikovat. Jistě vás potěšíme informací, že ve výběru mezi bezmála třiceti jazyky nechybí ani česká a slovenská mutace.

Po změně jazyka byste měli aplikaci restartovat. S námi ale komunikovala česky i bez restartu.

Pokud pro připojení k Internetu používáte proxy server, můžete nastavit jeho IP adresu, port, případně zadat přihlašovací údaje a určit, zda má být proxy používána také pro přenosy z FTP serverů. Jestliže proxy nepoužíváte, stačí stisknout OK.

Tím se, konečně, dostáváme do samotného prostředí aplikace WinHTTrack. Zde můžete zvolit, zda chcete založit nový projekt, nebo navázat přerušené stahování, či aktualizovat dříve stažené stránky. Celý proces zahájíte stiskem tlačítka Další.

Nyní si projekt nějak pojmenujte. Název by měl být dostatečně výstižný, abyste i po čase věděli, o jaké stránky se jedná. Dále můžete projekt zařadit do kategorie. Volbě cesty (Základní cesta), kam bude stažený obsah uložen, věnujte zvýšenou pozornost. Doporučujeme pro lepší přehlednost uchovávat všechny stažené stránky v jedné složce.

Poté, co nastavíte veškeré základní údaje, pokračujte tlačítkem Další.

Dostáváme se k jedné z nejzásadnějších částí nastavení. V roletkové nabídce Akce musíte vybrat, jaký obsah se bude stahovat. Možnosti jsou následující:

 • Stažení web stránek – stáhne požadované stránky s výchozími možnostmi.
 • Stažení web stránek + otázky – stáhne požadované stránky s výchozími možnostmi, ale bude se dotazovat na stažení stránek pod jednotlivými odkazy.
 • Stažení souborů – stáhne pouze soubory zadaného typu (například jen ZIP), ale nebude vytvářet strukturu stránek.
 • Stažení všech stránek (vícenásobné stažení) – tato volba umožňuje zrcadlit všechny vaše oblíbené stránky.
 • Kontrola odkazů na stránkách (test záložek) – pouze otestuje všechny odkazy na zadané adrese.
 • Navázání přerušeného stahování – tuto možnost využijete, pokud bylo předchozí stahování stránek z nějakého důvodu přerušeno.
 • Aktualizace stažených stránek – aktualizace již existujícího projektu, při které bude program kontrolovat kompletní strukturu webu a zjišťovat případné aktualizace. V případě změny pak stáhne aktuální verze stránky.

Následně tlačítkem Přidat URL zadáte adresy stránek, které chcete stáhnout.

Jestliže je k přístupu na daný web požadováno heslo, můžete ho zadat.

Případné další možnosti nastavení procesu stahování, jako jsou například filtry na zadané typy souborů, najdete pod tlačítkem Nastavení.

Poté, co nastavíte veškeré parametry, se dostanete tlačítkem Další do následujícího okna, kde máte na výběr dvě možnosti:

 • Jestliže chcete ihned zahájit stahování, zvolte první možnost.
 • Pokud chcete web stáhnout později, je tu druhá volba Pouze uložit nastavení, nezahájit stahování.

Zvolíte-li zahájení stahování, možná se vám bude hodit automatické vypnutí počítače po dokončení, tj. volba Shutdown PC when finished.

Po stisku Dokončit se zahájí proces stahování stránek, o jehož průběhu budete podrobně informováni.

WinHTTrack ukazuje, jaké soubory jsou aktuálně stahovány, kolik dat již bylo staženo a uloženo, jak dlouho zatím celý proces trval a přenosovou rychlost. Kromě toho můžete sledovat také to, kolik současných spojení je otevřeno, kolik odkazů bylo staženo/nalezeno a kolik jich ještě zbývá projít, počet uložených souborů a počet chyb. Program mezitím na pozadí prochází zadaný web, stahuje obsah stránek a vyhledává další odkazy, které navštíví později.

Stahování trvá podle toho, jak rozsáhlé stránky chcete uložit. Svou roli také hraje nastavení – jestliže například určíte, že nemají být stahovány soubory ISO, nebo omezíte hloubku, do které se má program „zanořit,“ můžete tím ušetřit poměrně hodně času, ale také přenesená data.

Na konci stahování si můžete prohlédnout soubor se záznamy, nebo otevřít stažený web v libovolném nainstalovaném prohlížeči. Stránky jsou uloženy ve složce, kterou jste zvolili ve druhém kroku nastavení (volba Základní cesta), a zde pak v podřízené složce, odpovídající názvu projektu.

Ke každému projektu také vznikne soubor název_projektu.whtt, který můžete později použít k aktualizaci offline zrcadla, nebo k navázání přerušeného stahování.

Jestliže v průběhu stahování dojde k chybě či problému, doporučujeme prostudovat soubory HTS-Log.txt a HTS-err.txt, ze kterých by mělo být možné zjistit, co se stalo.

Další možnosti

Ukázali jsme si, jak vypadá a funguje ovládání a nastavení WinHTTrack v grafickém rozhraní. Někdo možná využije možnost ovládat aplikaci také přes příkazovou řádku – veškeré podrobnosti a parametry najdete na webu v příručce.

Tipy a doporučení

Autoři aplikace přinesli několik doporučení, jak WinHTTrack používat, a co naopak nedělat. Obzvláště si zapamatujte, že byste stahováním neměli přetěžovat webové stránky!

 • Nestahujte příliš velké weby – používejte filtry.
 • Nepoužívejte příliš mnoho současných připojení.
 • Omezte šířku pásma.
 • Nastavte omezení velikosti stahovaných souborů.
 • Stahujte mimo špičku (tj. hlavně v pozdních nočních a brzkých ranních hodinách).
 • U velkých webů byste nejprve měli požádat správce stránek.
 • V případě stránek chráněných autorskými právy je můžete kopírovat pouze pro soukromé účely!
 • Nevytvářejte online zrcadla ze stažených webů!
 • Nepřetěžujte síť a nezpomalujte provoz.

Nevykrádejte soukromé informace, zejména pak nevytahujte e-maily.

WinHTTrack: stáhněte si celý web k sobě na disk

Ohodnoťte tento článek!
2.5 (50%) 2 hlas/ů