Vyšel WinRAR 5.90. Je rychlejší a podporuje 16jádrové procesory

18
WinRAR
WinRAR

Nejznámější komprimační nástroj právě vyšel v nové verzi. WinRAR 5.90 přináší dvanáct nových funkcí či změn v nastavení a opravuje několik chyb. Hlavním tahákem jsou výkonnostní optimalizace.

Nově se při archivaci poradí s 16procesorovými procesory a vyššími, počet podporovaných vláken stoupl z 32 na 64. Nejrychlejší metoda balení do formátu RAR5 by měla nově dosahovat lepších kompresních poměrů. Oprava archivů RAR5 také bude rychlejší. U složek nově program zobrazuje velikost při zabalení i rozbalení. Při procházení archivů pak WinRAR ukáže grafický průběh operace (progress bar) a tlačítko Zrušit v případě, že náhled trvá dlouho.

WinRAR vychází jako tzv. trialware. Bez placení jej lze legálně využívat čtyřicet dní, poté by měl uživatel zaplatit za jednorázovou licenci. V Česku jsou tři oficiální prodejci s cenami od 800 do 1000 Kč za jeden počítač. Přímo na webu RARlabu (tvůrců programu) stojí licence standardně 30 eur (830 Kč), přičemž v samotné aplikaci jsou často slevy ve výši několika eur.

TIP: Komprimační nástroj Bandizip 7.0 dokončen. Bezplatná edice obsahuje reklamu

winrar 590
WinRAR 5.90

Kompletní seznam novinek WinRARu 5.90

(bez redakčních úprav)

 • RAR compression speed is improved for CPUs with 16 and more cores.
 • „Fastest“ method (-m1 command line equivalent) typically achieves a higher compression ratio for highly compressible data types when creating RAR5 archives.
 • Maximum number of utilized threads is increased from 32 to 64. Command line -mt<threads> switch accepts values from 1 to 64.
 • „Multithreading“ parameter on „General“ page of WinRAR settings is replaced with „Threads“ input field, where you can specify the desired number of CPU threads. It can take values from 1 to maximum number of available logical CPU units.
 • WinRAR displays packed and unpacked folder sizes when browsing archive contents.
 • „Total folders“ field is added to list of archive parameters displayed by WinRAR „Info“ command. Same field is added to „Archive“ page in archive properties in Windows Explorer.
 • Window including a progress bar and „Cancel“ button is displayed if reading archive contents takes noticeable time. It can be useful for archive formats with slower access to contents, such as large TAR based archives like .tar.gz and tar.bz2.
 • Archiving and extraction progress windows, also as progress windows for some other commands, can be resized.
 • „Repair“ performance for RAR5 archives with recovery record and without data shifts is improved. It deteriorated in WinRAR 5.80 and is now restored to original level.
 • Password prompt is not issued when performing recovery record based repair for RAR5 archives with encrypted file names. This command can be performed without providing a password.
 • If folder for converted archives in „Convert archives“ command does not exist, WinRAR attempts to create it. Previous versions failed to create converted archives in non-existent destination folder.
 • Added extraction support for GZIP archives with optional header checksum field.

Který archivační program pro PC využíváte?

Zdroj: WinRAR

Vyšel WinRAR 5.90. Je rychlejší a podporuje 16jádrové procesory
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů

18 KOMENTÁŘE

 1. Kupoval jsem ho v roce 1999 a dodnes nelituji. Nepoužívám ho na běžné posílání mezi lidmi, to by asi moc nadšeni nebyli :-), ale na archivaci, speciání činnosti atd. Má fantastické možnosti.
  Je to jeden z mála SW, který jsem koupil jednou a licence platí stále těch 20 let i na všechny nové verze. Žádné předplatné, žádné placené upgrady. Neuvěřitelné a nechápu, jak tak můžou fungovat.

   • problém je v interoperabilitě. Jsi tak vázán na podporu formátu, který dodává výrobce, na OS, které určí. Jinými slovy, klasický vendor lock v jiném balení.

    Chápu, že běžný uživatel winraru je ten, kdo nakupuje na uložto (stačí kouknout do steam survey, kde WinRAR je nejpirátěnější SW spolu s Photoshopem), to ovšem neznamená, že archivátor používají všichni jen k rozbalování nasosaných souborů.

    Jak to např. vypadá na Linuxu: https://en.wikipedia.org/wiki/Unrar
    Opět chápu, že i v tomto ohledu budu minorita. Ale já prostě v důležitých aspektech IT života nevěřím lidem a firmám, kteří podezřele často mění formáty svých dat.

  • Jestli razantně je celkem šumák, stačí trochu nekompatibilně. Ale rar umí formáty zpětně, takže v pohodě. Naopak díky těmto (ne moc častým) změnám umožňuje přínášet nové vlastnosti. Takže např. díky za solid archiv, který se třeba ZIP bez změny nenaučí.
   Nový (win)rar umí vytvářet starý formát. Současně vždy vydají knihovny pro implementaci do SW třetích stran (a že to některým SW trvá mnoho let je jiný problém).

   • rozbalí to JEN WinRAR, chtěl jsi říct. 🙂

    A ne, není to „jiný problém“ – je to stále problém interoperability WinRaru – viz výše. Autor si tak jednoduše dělá obchodní příležitosti, protože v okamžiku, kdy obdržená data nerozbalíš jinou aplikací (ať už proprietární, nebo jiným archivátorem), tak chca-nechca ten WinRAR použít musíš. A jistě víš, že část takových lidí to řešit nebude a část jej prostě koupí. Jinými slovy je to strategie á-la Microsoft, který přes haldy pirátských uživatelů nutí ty poctivé uživatele platit – v tomto případě alespoň jde o nové uživatele, nikoli o opakované „výpalné“ za Office jako u MS.

  • A proc jako ne? Bylo by dobry vysvetlit, v cem mas problem, ze je format komprese jiny?

   A hlavne netvrd, ze to nejde dekomprimovat, protoze dekomprese RARu je zdarma, takze ani nemusis mit WinRAR.


   Jinak ale ja do RARu nekomprimuju, podle me open-source 7-zip nabizi to same a uplne zadarmo. Mel jsem takovou etapu, kdy jsem pouzival Bandizip, ale zpoplatnili ho, takze jsem se vratil k 7-zipu.

    • Tynyt má v zásadě pravdu. Akorát míchá balení s rozbalováním. Zabalit skutečně lze jen RARem nebo jiným SW se svolením autora. Rozbalovací algoritmus je ale otevřený, nikomu tedy nebrání si napsat vlastní algoritmus pro rozbalení RARu. Ale, protože se formát RAR neustále vyvíjí, software třetích stran ztratí s pozměněným formátem kompatibilitu. Takže většina to vzdala a používá originální unRAR. To ale pořád neznamená, že musíš platit za WinRAR kvůli rozbalování. Tedy dokud tvůrce RARu bude vydávat zdrojové kódy UnRARu, který rozbalí aktuální verzi formátu. Zatím nepřestal.

   • Tak předně komprimace již (ztrátově) komprimovaného audia a videa nemá význam. Leda jako kopie do archivu (tj. bez komprese). Současné algoritmy toho moc nevymyslí, je to plýtvání výpočetních prostředků. Význam to má u dokumentů, ale i některých obrázků (zejména bezztrátových formátů jako TIFF, kdy může standardní kompresní metodu nahradit za pokročilejší používanou v RARu). U vhodně zvolených vstupních dat pak jsou výhody komprese značné a výsledek dosahuje třeba i jen čtvrtinové velikosti originálu.