WinZip vs. 7-Zip: je placená komprese lepší?

0

Když se podíváte na testy různých komprimačních programů, uvidíte vždy srovnání metod komprese, jejich výhody a nevýhody, ale už jen velmi málo pozornosti se věnuje uživatelskému rozhraní testovaných programů a porovnání stejných metod komprese v různých programech. Pokud jste na vážkách, zda pro nejrozšířenější typ komprimovaných souborů používat placený originální program WinZip, nebo zda se spokojit s nějakou zdarma dostupnou alternativou, možná vám pomůže srovnání v tomto článku.

Za zdarma dostupného konkurenta WinZipu jsem vybral známý program 7-Zip, který si poradí s celou řadou komprimovaných formátů a nabízí také vlastní metodu komprimace.

Instalace a první dojem

Program WinZip je tu s námi již pěknou řádku let, za tu dobu také vystřídal své majitele. Stále jde o placený program, který si můžete v duchu shareware před zakoupením vyzkoušet v časově (nikoli funkčně) omezené verzi. Bohužel mi připadá, že s každou novou verzí se v testovací instalaci objevuje více a více reklam. WinZip 12 vám hned při instalaci nabízí Uniblue Registry Booster, než se dostanete k prvnímu spuštění, nezapomene vás několikrát upozornit na nákup licence.

Českého uživatele zamrzí, že WinZip 12 nenabízí češtinu, nenašel jsem ani možnost přepnutí uživatelského rozhraní do jiných jazyků.

Testovaný 7-Zip 4.62 je zdarma dostupný archivátor, existující v podobě pro 32bitová i 64bitová Windows. Jeho instalace je v porovnání s instalací WinZipu bleskurychlá, navíc je k dispozici i český překlad, který se po instalaci automaticky nastaví jako výchozí.

Oba programy vytváří zástupce v nabídce Start, na Ploše, v panelu Snadného spuštění a v kontextové nabídce souborů. Uživatelské rozhraní WinZipu využívá pěkné plnobarevné ikonky, na výběr máte spouštění klasického okna nebo průvodce. 7-Zip naproti tomu krásou zrovna neoplývá, jeho rozhraní by možná zapadalo do prostředí stařičkých Windows 95.

Práce se soubory

Za nejpohodlnější způsob práce s komprimovanými soubory považuji kontextovou nabídku zobrazenou ve správci souborů. Pokud při instalaci patřičnou volbu nevypnete, pak WinZip nabídne u komprimovaných souborů možnost jejich rozbalení do zvolené nebo aktuální složky, rozbalení do aktuálního umístění, ve kterém vytvoří novou složku podle názvu balíčku, odeslání e-mailem, zašifrování, vytvoření samorozbalovacího balíčku a nastavení sama sebe. Nezapomíná přitom na ikonky.

7-Zip nabízí prakticky podobnou funkcionalitu, jen bez přikrášlení v podobě ikonek: otevření archivu ve svém správci souborů, rozbalení do zvolené nebo aktuální složky, test archivu nebo přidání souborů do archivu.

Když si otevřete hlavní okna těchto komprimovacích programů – resp. jejich správce souborů, pak vás zřejmě WinZip osloví plnější nástrojovou lištou, která však ještě neznamená, že by WinZip nabízel oproti svému zdarma dostupnému konkurentovi něco navíc. Na druhou stranu pohled pod lištu prozradí, že v něčem se oba programy přeci jen liší.

WinZip dovede zobrazit náhledy obrázků, zatímco u 7-Zipu se jen přepínáte mezi velikostmi ikonek a zobrazením podrobností. To odvede WinZip také. Co však neumí, je zobrazení dvoupanelového správce, jaký nabízí 7-Zip. Práce s komprimovanými soubory pak může být o něco jednodušší.

Úprava komprimovaných balíčků

Co se týče práce s multimédii, pak je na tom WinZip o něco lépe. Krom již zmíněných náhledů nabízí zachycení obrazu z připojené kamery a možnost přímého vypalování komprimovaných souborů na CD či DVD. Nechybí zde možnost doplňovat psané komentáře, testovat neporušenost archivu, rozdělovat a spojovat soubory na více balíčků, chránit obsah heslem a celý balíček šifrovat.

7-Zip rovněž nabízí testování neporušenosti archivu a vkládání poznámek. Další úpravy, jako je vytvoření samorozbalovacího balíčku, zašifrování a zaheslování jsou k dispozici jen po nově vytvářený balíček.

Vytváříme nový soubor ZIP

Jak u rozbalování, tak při vytváření nových balíčků je nejrychlejší použití kontextové nabídky. V případě, že chcete do balíčku umístit soubory z různých složek, je ale lepší použít hlavní okno programů. Při vytváření nového balíčku si WinZip vyžádá jeho název a zobrazí souborový dialog pro přidání souborů. Ten můžete stornovat a soubory jednoduše přetáhnout ze správce na okno WinZipu.

Poté uvidíte okno pro nastavení vlastností komprimovaného souboru. Klasicky nastavujete přidávání/přepis existujících souborů, rozdělení balíčku podle velikosti, zašifrování, práci s atributy souboru atd. Výchozí nastavení komprese zachovává maximální kompatibilitu. Jak se změní výsledná velikost balíčku, se podíváme později. Po dokončení komprese zobrazí WinZip okno s grafem znázorňujícím dosažený kompresní poměr.

U 7-Zipu nastavujete opět úroveň komprese, krom toho komprimační metodu, velikosti slovníku a slova, počet vláken CPU, která se při kompresi použijí, vidíte také spotřebu paměti, která je nutná pro zabalení a rozbalení archivu. I 7-Zip je schopen chránit archiv heslem.

Je třeba poznamenat, že 7-Zip podporuje většinu funkcí jak u vlastního formátu, tak u ZIPu, ovšem vytvoření samorozbalovacího balíčku zvládne jen s použitím formátu 7z. Nabízí také trochu více možností, jak kompresi ovlivnit, což může vyhovovat zkušeným uživatelům.

Srovnání síly komprese

Pro testování jsem zvolil sadu souborů s logy našeho vydavatelství. Tento výběr zahrnoval nekomprimované soubory TIFF, dvojici GIFů a soubory PDF. Celková velikost v nerozbaleném stavu byla 6,7 MB. Soubory si můžete stáhnout odsud. S touto sadou souborů jsem provedl několik komprimací ve výchozím nastavení obou programů i v nastavení pro maximální kompresi. Výsledky jsou v tabulce:

Jak vidíte, je docela rozdíl v tom, jestli použijete výchozí nastavení komprese, nebo zda sáhnete po nejdokonalejší kompresi za cenu, že staré verze komprimačních programů balíček neotevřou. Jde však o opravdu staré verze, běžně by neměl být problém. U silnější komprese je také již poznat určité zpomalení, které by se výrazněji projevilo u komprimace velkých souborů.

Co se velikosti vytvořených balíčků týče, zde s přehledem kraluje 7-Zip. Použijete-li k vytvoření balíčku ZIP metodu LZMA, pak dosáhnete značné úspory oproti výchozímu nastavení. V případě 7-Zipu je balíček vytvořený s LZMA o něco menší, ale rozdíl není tak zásadní. Mnohem více ve prospěch 7-Zipu mluví použití jeho vlastního formátu 7z. Zde se dostanete na ještě nižší čísla. Při použití LZMA pak už u 7z není tak velký rozdíl, zda nastavíte kompresi jako normální nebo Ultra.

Nevýhodou balíčku 7z je nepoměrně delší čas na jeho rozbalování, když chcete získat jen jediný soubor, nebo když balíček aktualizujete.

Oba programy si kromě vlastních formátů poradí i s dalšími. WinZip dovede vytvářet pouze ZIP a otevírá a rozbaluje formáty 7Z, IMG, ISO, RAR, BZ2, CAB, LHA a další. 7-Zip vytváří 7z, ZIP, GZIP, BZIP2, TAR; formáty, které dovede pouze rozbalit, jsou RAR, CAB, ISO, ARJ, LZH, CHM, MSI, WIM, Z, CPIO, RPM, DEB a NSIS.

WinZip nebo 7-Zip?

Pro běžnou komprimaci do nejrozšířenějšího formátu ZIP je prakticky úplně jedno, jestli použijete placený WinZip nebo zdarma dostupný 7-Zip. Síla jejich komprese je podobná, ve prospěch 7-Zipu mluví čeština a nulová cena. WinZip je sice v angličtině, ale nabízí na pohled příjemnější uživatelské prostředí doplněné o možnost zobrazení náhledů obrázků. I jej můžete mít zadarmo, ovšem jen jako bonus při nákupu některých dalších programů, viz jeho domovské stránky.

Pokud nevytváříte samorozbalovací soubory a moc často balíčky nešifrujete (stačí vám ochrana heslem), pak vám je úplně jedno, jak programy vypadají – použijete rychlou komprimaci přes kontextovou nabídku.

Ohodnoťte tento článek!