Na trhu je už přes 3000 bezdrátových nabíječek. Vlastní chystá i Alza

2
Qi nabíječka Anker PowerPort Wireless 10W
Qi nabíječka Anker PowerPort Wireless 10W

Všichni významní výrobci smartphonů své nejvyšší modely vybavují technologií bezdrátového nabíjení. Wireless Power Consortium, které vyvíjí nejpoužívanější standard Qi, již k včerejšímu dni certifikovala přes 3700 produktů. Z toho ve 3200 případech jde o nabíječky, v 500 o mobily a jiné produkty, které lze bezdrátově nabíjet.

Přesně 3000 nabíječek pracuje v základní režimu s výkonem 5 wattů, přes 200 jich podporuje tzv. Extented Power Profile, kterým lze pomocí elektromagnetické indukce přenášet až 15 wattů. V případě mobilů jich přibližně 400 podporuje základní a 100 pak rychlejší variantu nabíjení.

Čísla je nutné brát s rezervou, řada mobilů i nabíječek je na seznamu podporovaných zařízení uvedená vícekrát v závislosti na tom, pro které trhy je konkrétní model určen. Posledním certifikovaným mobilem je Huawei P30 Pro, v seznamu se nachází rovnou sedmkrát. Z 500 mobilů vybavených technologií Qi jich tak reálně může být méně než sto.

Alza chystá nabíječku

Posledním přírůstkem je nabíječka AlzaPower Wireless Charger, který si nechal vyrobit největší český e-shop. Alza novinku ještě neprodává (na rozdíl od drátových nabíječek), ale včerejší registrace na webu WPC potvrzuje, že se chystá. Jde o základní model splňující specifikace Qi 1.2.4 a podporující pouze Basic Power Profile s výkonem 5 W. V galerii najdete i fotografii.

TEST: Které smartphony nejrychleji (bez)drátově nabijete?

Wireless Power Consortium vede také seznam produktů, které jsou schopny pomocí Qi nabíjet sebe, ale které slouží i jako nabíječka pro ostatní zařízení. Žel, seznam zatím žádnou položku neobsahuje. Funkci reverzního nabíjení ale nabízejí telefony Huawei P30 Pro, Mate 20 Pro a Samsung Galaxy S10e, S10 a S10+.


Na trhu je už přes 3000 bezdrátových nabíječek. Vlastní chystá i Alza
Ohodnoťte tento článek!
2.5 (50%) 6 hlas/ů

2 KOMENTÁŘE

  1. Upřímně problém v “pomalé” Qi nabíječce nevidím. Pokud ji mám např. v práci a potřebuju nabíjet, tak se tam může válet klidně 5 hodin v kuse. Pokud potřebuji volat, telefon zvednu, vyřídím, položím zpátky, pokračuji v nabíjení (pokud je ještě potřeba). Pokud tomu má alza rozumnou cenovku, možná si jich pár objednám.

    Nicméně tím taky netvrdím, že jsou rychlé bezdrátové nabíječky k ničemu, akorát že pak už možná dává ještě větší smysl používat drátový fast charging, který je pro tento use case řekněme dotaženější.

  2. Mám Xiaomi Mi 9 a od jeho zakoupení jsem 2x nabíjel kabelem. Jinak přijdu domů, dám na 20W rychlou QI nabíječku. Jídlo, koupelna, synek. Sundám mám 60-70% s tím dorazím večer (heavy use) a večer na 10W nabíječku co mám nad postelí. Naprosto super za mě. Ještě jsem si do práce pořídil Baseus powerbanku s QI a už ten kabel nosím jen na data.