Wolfram Alpha – centrální mozek lidstva

0

Wolfram Alpha, centrální mozek lidstva

Studnice vědomostí

WolframAlpha.com je doslova studnicí vědomostí. K odpovědi na zadané otázky užívá složitý systém výpočtů – ty vedou ke zjištění, co vlastně tazatel může chtít, a následné formulaci odpovědi, jež je však značně omezena databází, která celý systém podpírá. Na rozdíl od klasických vyhledávačů totiž není jeho cílem projít internet a poskytnout seznam stránek, kde se objevuje zadaný výraz. Wolfram Alpha hledá přímo odpovědi.

Za tímto šikovným odpovídačem stojí tentýž člověk, který vytvořil ryze vědeckou aplikaci Mathematica, z jejíž algoritmů Wolfram Alpha rovněž čerpá. Britský obchodník, matematik a fyzik Stephen Wolfram. Projekt je online od 18. května 2009 a se zhruba 640 000 návštěvníky denně je 3066. nejnavštěvovanější stránkou internetu.

Otázky, otázky, otázky

Podstatnější, než kdo je autorem nebo co to vlastně je, pro nás ovšem bude spíše otázka, na co a jak se ptát. Problematickým může být jazyk otázky (i následné odpovědi), jelikož ten se omezuje na angličtinu. Pokud překonáte tuto překážku, máte dveře do světa poznání otevřeny dokořán.

Předně samozřejmě můžete klást otázky jednoduše zvídavé. Kdo byl kdy prezidentem, kdo získal Oscara v roce 1966 či kolik významů má slovo „make“… Ptejte se na cokoliv a je jedno, zda celou větou či jen hesly – Wolfram Alpha si poradí, zná-li odpověď. U otázek typu „jaký je smysl života“ odpověď pochopitelně nezná, avšak svým způsobem vám odpoví rovněž. Stejně na spoustu dalších otázek, na které byste odpověď vůbec nečekali. Třeba, jestli je Wolfram Alpha Skynetem z Terminátora.

Wolfram|AlphaNa první pohled vypadá jako obyčejný vyhledávač

Wolfram Alpha jde však ještě mnohem dál. Dokáže analyzovat ceny na burze, vypsat vlastnosti nasycené páry zahřáté na 300 °C i předpověď počasí na následující týden. Operuje s grafy i s rovnicemi. Vkládání dotazů je přitom naprosto jednoduché. Pro vyřešení rovnice například napište „solve“ (vyřešit) a znění rovnice. Chcete vědět, kolik budete měsíčně splácet při půjčce 150 000 Kč na 30 let s 6,5% úrokem?

Stačí zadat „mortgage CZK 150,000 6.5% 30 years“. V případě, že má Wolfram Alpha něco porovnat, napište dvě různá hesla, případně mezi ně ještě přidejte „vs“, a i tuhle operaci zvládne. Je to až takhle jednoduché! Pokud jsou ale vámi hledané informace spíše z humanitních oborů a nepotřebujete nic počítat, ani znázornit grafem, asi nakonec zůstanete u starého dobrého Googlu. Wolfram Alpha přesto stojí alespoň za vyzkoušení. A smysl života? Přece 42.

10 záludných otázek

10 záludných otázek

1. datum

Zeptat se můžete na kterýkoliv den. WA napoví, za který to je den v roce, za jak dlouho přijde, kdo/co má výročí apod.

Wolfram|Alpha

2. porovnání

Něco versus něco. WA pozorované objekty seřadí do tabulky a srovná jejich vlastnosti, ať už je to jakákoliv oblast.

Wolfram|Alpha

3. film

Filmy mají své databáze, ale přesto neřeknou všechno na jednom místě. WA ano. Kdo hrál hlavní roli, kdy byla premiéra, kolik film stál a kolik nakonec vydělal?

Wolfram|Alpha

4. hudba

Můžete vyhledávat stejné detaily jako u filmu. Ale co takhle si zanotovat.

Wolfram|Alpha

5. flirt

WA můžete položit otázky přímo na tělo. Jak se máš? Kdo jsi? Nejsi náhodou Skynet?

Wolfram|Alpha

6. cesta

Jak dlouho trvá cesta vocamcaď pocamcaď? WA to ví, dokonce přepočítá trasu podle rychlosti světla.

Wolfram|Alpha

7. počasí

Počasí, klasika. Ale rekordy, trendové grafy už tak běžné nejsou.

Wolfram|Alpha

8. kdo je

Kdo je premiér České republiky? Vy to víte, ví to i WA. U prezidentů dokonce napíše i dočasné zástupce mezi odchodem starého a příchodem nového do úřadu. Také mě ten Špidla zmátl :).

Wolfram|Alpha

9. vše o webu

Orientační i přesné údaje o každém webu. WA zjistí návštěvnost, u koho jsou stránky hostovány, jak velká je titulní strana apod.

Wolfram|Alpha

10. co je nej

Kdo to má největší a nejdelší? Však vy už budete vědět.

Wolfram|Alpha

Pro další užitečné tipy, co vyhledávat, navštivte tuto stránku: wolframalpha.com/examples

Ohodnoťte tento článek!