Word 2016 má dvě nové skvělé funkce. Ani jedna ale není v Česku dostupná

0

I kancelářský balík je služba, aspoň pokud si předplácíte Office 365. Pak získáváte vylepšení po celý rok. Tentokrát Microsoft myslel na výzkumníky a výzkumnice, vysokoškolačky a vysokoškoláky a vůbec na všechny, kdo píší odborné texty. Word totiž dostal do vínku funkci, která vám pomůže s dohledáváním odborných zdrojů a vkládáním bibliografických citací.

V Česku je používání anglicky psaných zdrojů běžné, nelze ale odhadnout, zda by byl Bing Knowledge Graph platný při hledání materiálů v češtině. Dále platí, že v Česku se řídíme citační normou ČSN ISO 690. Nejsme automaticky kompatibilní s USA, jak si zřejmě Microsoft sám uvědomil. Podle prvního ohledání proto novinku do českého Wordu nepustil. Jinak by měla být dostupná dnes ve Wordu 2016 pro Windows, brzy pak na mobilech.

Doufejme, že Redmondští pracují na tom, aby byl pomocník pro hledání zdrojů kompatibilní s českým prostředím a že se ho někdy dočkáme. Spoustu vysokoškolských studentů a studentek by náramně potěšil. Zatím se bohužel musíme držet dosavadních a méně pohodlných metod. Prozatímní zklamání jen tak nesetřeseme.

Ve Wordu se objevil nástroj Editor. Ten bude plnit podobnou úlohu jako editor či editorka z masa a kostí. Bude vám tedy radit s úpravami textu. Upozorní vás např. na nadměrné používání výrazu. Pro začátek má hlavně upozorňovat na nejasné výrazy či komplexní slova. Word už kontroluje pravopis a gramatiku. Editor tak jen potvrzuje jeho vedoucí pozici.

Je to funkce cloudová, z části v tom hraje úlohu strojové učení, byť Editoru pomáhají se učit i živí lidé. Proto se bude zlepšovat, aniž by bylo nutné zasahovat kvůli tomu do samotného textového procesoru. Měl by vám časem říkat, proč se některé výrazy v daném kontextu nehodí nebo proč nejsou přesné. Toto vylepšení by mělo být dostupné na podzim. S tím také bude změněna vizuální stránka upozorňování na nedostatky textu.

Editor vám pomůže zlepšit styl psaní
Editor vám pomůže zlepšit styl psaní | Foto: Microsoft

Na pravopisné chyby vás upozorní červená vlnovka, na gramatiku dvojité podržení, přičemž čáry budou modré, a na stylistické problémy vás bude upozorňovat zlatá tečkovaná linka. Bohužel nedokáži se stoprocentní jistotou odhadnout, jestli máme aspoň tuto funkci, když už nemáme přístup ke hledání odborných zdrojů. Z letmého pokusu se ale obávám, že nikoli. Bohužel se jedná o případy funkcí, kde již nestačí přeložit pár textů.

Takové funkce musí být lokalizovány, tedy přizpůsobeny pro dané prostředí. Je s tím mnohem víc práce než s obyčejným překladem. Je to stejná písnička jako v případě hlasových asistentů nebo vyhledávačů jako Bing.

Kontrolu české gramatiky ale Microsoft pro Word vyrobil, a tak doufejme, že nás neochudí ani o uvedené čerstvé novinky. Do té doby je nicméně aspoň dobré o nových funkcích vědět. Dost možná se totiž jedná o nejzásadnější vylepšení Wordu za poslední roky. A Word díky nim dostává body navíc, díky kterým vyčnívá nad konkurenční textové procesory.

Časem bude Editor vysvětlovat, proč se použití výrazu v daném kontextu nehodí
Časem bude Editor vysvětlovat, proč se použití výrazu v daném kontextu nehodí | Foto: Microsoft

Zdroj: Office Blogs

Word 2016 má dvě nové skvělé funkce. Ani jedna ale není v Česku dostupná

Ohodnoťte tento článek!