WSJ: Google chce za miliardu dolarů postavit 180 satelitů šířících internet

0

Google chce „dalších 5 miliard“ připojit k internetu stůj co stůj. V Africe buduje optické páteřní sítě, internet chce šířit pomocí stratosférických balónů i bezpilotních letounů. List Wall Street Journal teď s odvoláním na své zdroje tvrdí, že Google má v plánu vybudovat i vlastní letku 180 komunikačních satelitů. Do projektu investuje minimálně miliardu dolarů.

Google už dříve investoval do společnosti O3b Networks, která staví levné satelitní sítě. A z ní také k sobě přetáhl jejího zakladatele Grega Wylera. Teď prý v Moutain View vede tým čítající 10 až 20 lidí.

O3b operuje na střední orbitě ve výšce 8062 km. Každý paprsek vyslaný na Zemi pokrývá kruhovou oblast o průměru 700 km. Rychlost je až 1,2 Gb/s (2 × 600 Mb/s) s odezvou pod 150 ms. Loni vypustila první čtyři satelity, tento měsíc pak chystá vypuštění dalších čtyř. Celkově budou vysílat 70 paprsků.

 

Google chce podle WSJ satelity umístit na nízkou oběžnou dráhu (160 až 2000 km na povrchem), což může zvýšit rychlost a především zkrátit odezvu. Ale také to znamená, že k pokrytí bude potřebovat více satelitů, i proto se mluví o 180 družicích. Ty budou i menší, modely O3b váží 680 kg, Google se údajně chce dostat na 115 kg.

Tyto minisatelity vyrábí Skybox Imaging, o níž má Google podle deníku The Information také velký zájem. SkyBox se sice zabývá snímkovacími satelity, ale má neocenitelné zkušenosti s výrobou a vypouštěním malých a levných družic. Její SkySaty létají ve výšce 450 km a váží 120 kg. Google ani jiná ze společností nechtěly informace komentovat.

Zdroj: WSJ

Ohodnoťte tento článek!