WWDC 14: Apple ukázal nový OS X Yosemite, iOS 8 a tajemný Swift

0

Cook hned na začátku WWDC 14 připomněl, že je to akce hlavně pro vývojáře. Těch zaregistrovaných je už 9 milionů. Nejmladšímu je 13 let. Macy stále popírají trend trhu počítačů. Ten meziročně poklesl o 5 %, ale prodeje Maců šly o 12 % nahoru. Aktivních Maců je okolo 80 milionů a více než 40 milionů už běží na poslední verzi OS X Mavericks. Tim Cook nezapomněl píchnout do konkurence a ukázal, že Windows 8 jsou o rok starší, ale jejich tržní podíl je teprve 14 %.

OS X Yosemite: desátá desítka

Craig Federighi dlouho napínal, jak se nová verze desktopového systému vlastně jmenuje. Ale název jsme už znali dopředu – Yosemite. Také jsme věděli, že nás čekají větší designové změny inspirované iOS 7. OS X 10.10 bude plošší, barevnější a stejně jako mobilní systém přechází od skeuomorfismu k jednoduchosti.

Okna v systému jsou nově částečně průsvitná, to samé platí i pro pozadí Docku. Ten navíc obsahuje nové ikonky ve stylu OS X. Přibyl tmavý vzhled vrchní lišty. Apple přepracoval notifikační centrum, stejně jako mobilní verze ukazuje denní novinky, ale také kalendář, připomínky, počasí nebo widgety třetích stran.

Nová verze Spotlight je univerzálním vyhledávačem pro všechno. Hledá kontakty, aplikace a dokumenty v počítači, ale také hesla na Wikipedii, dokáže vyhledávat informace o filmech a rovnou se k nim dostat přes iTunes. Prohledává také slovník, mapy, kalendář nebo zprávy a e-maily. Nový iCloud Drive synchronizuje soubory a dokumenty napříč zařízeními, a to včetně Windows. Stává se z něj konkurence Dropboxu.

Aktualizovaný Mail má rovněž nové rozhraní a především lepší práci s přílohami. Ty velké uloží do 5GB cloudu a do zprávy vloží odkaz. To už umí například Gmail. Přepracován byl i prohlížeč Safari 8. Apple vyhodil všechny zbytečné prvky a všechny ty důležité nechal v jedné liště. Federighi ukazoval nový privátní režim prohlížení a také technologie, které se Safari od posledně naučilo.

 

 

Konečně umí pokročilou 3D grafiku přes WebGL, implementoval protokol SPDY pro rychlejší načítání stránek, HTML5 s DRM a také další novinky. Apple také slibuje, že jde o nejrychlejší prohlížeč vůbec. Dle testů zaměřených na JS, DOM nebo vícepanelové prohlížení je 2–10× rychlejší než Chrome. A překvapivě umí hledat přes Google Search, úplné vyšplouchnutí Googlu jako v případě map a YouTubu se tak nekoná.  V dialogu pro sdílení nově přibyly poslední kontakty z Mailu a Zpráv.

V Mailu mimochodem Apple ukázal nový obrázkový editor. Jako příklad uvedl obrázek, na kterém nakreslil cosi jako komiksovou bublinu, editor to poznal a dokreslil ji za uživatele.

AirDrop už konečně umí posílat soubory mezi OS X a iOS. Oba systémy spojuje také nová aplikace Handoff. Nejde o pouhý přenos souborů, mezi oběma systémy je možné přesunout aktuální práci v dokumentu, rozdělaný e-mail, SMS nebo dokonce hovor. Někdo vám zavolá na iPhone, ale hovor můžete vzít na počítači. A z počítače můžete rovnou také volat, když například na webu narazíte na telefonní číslo. Navzájem spolupracují i prohlížeče, na jednom rozečtete stránku, na druhém ji dokončíte.

OS X Yosemite bude ode dneška v betaverzi dostupný pro vývojáře. Během léta Apple uvolní betaverzi i pro běžné uživatele. A update bude opět zdarma.

 

iOS 8 má další funkce z Androidu

Tim Cook připomněl velký úspěch jablečného mobilního systému. Apple už prodal 100 milionů iPodů Touch, 200 milionů iPadů a 500 milionů iPhonů. Jen loni do iOS naskočilo 130 milionů prvouživatelů. Polovina uživatelů z Číny prý na iPhone přešla z Androidu.

Cook opět nezapomněl šťouchnout do konkurence. iOS 7 používá 89 % aktivních zařízení, poslední Android KitKat jen 9 %. Stejné srovnání je už v prezentacích Applu evergreenem.

iOS 8 přibyly interaktivní notifikace známé z Androidu. Na příchozí zprávy nebo události je možné reagovat, aniž byste přecházeli do jiné aplikace. Safari má nový správce panelů. Mail se naučí swype gesta, kterými je možné zprávy mazat nebo označit štítkem. A editor nové zprávy už nezakryje celé okno, ale je možné jej posunutím dolů minimalizovat, přečíst zprávu v inboxu, pak editoru znovu vytáhnout a pokračovat. Ale jen na iPadu. Mail umí ve zprávách hledat data a přidávat je do kalendáře.

Nový Spotlight dokáže prohledávat obsah v iTunes, našeptávat filmy v kinech, hesla ve Wikipedii, místa na Mapách nebo dokonce dotazy přes Google. Přepracovaná klávesnice QuickType umí predikci slov, při psaní tedy napovídá výraz, které byste chtěli napsat, ještě než to napíšete. 🙂 Funkce ale nebude dostupná v češtině. Swype gesta se však Apple ještě pořád nenaučil, ale místo toho bude možné nainstalovat jinou klávesnici. Bravo.

Jednotlivá vlákna ve skupinových zprávách v Messages můžete pojmenovat a postupně přidávat/odstraňovat zapojené lidi. S přáteli lze snadno sdílet vaši polohu. A když vás nebaví psát, lze jim poslat hlasový nebo video vzkaz. Nebo fotku. WhatsApp, Viber apod. čekají krušné chvilky.

iOS už se ve firmách ujal, přestože nenabízí klíčové podnikové aplikace ani nastavení. To se změní v iOS 8. Přibydou zvláštní zabezpečené kalendáře, kontakty, e-maily, poznámky a aplikace třetích stran, které budou dostupné jen pod firemním heslem.

Součástí systému bude funkce HealthKit, jakási osobní zdravotní karta, která ale bude spoléhat na lékaře a pojišťovny v USA. Ale propojí i fitness aplikace, jako tu od Nike. Užitečnější ale bude nové rodinné sdílení pro až 6 lidí. Rodina může navzájem sdílet fotky, kalendáře, upomínky nebo aktuální lokaci. Rodina ale může sdílet i platební kartu kvůli nákupům ve Storu. Děti už nebudou moci utrácet peníze za in-app platby bez vědomí rodičů, ti budou muset transakci na svém telefonu nebo tabletu explicitně schválit. Rodina si může navzájem sdílet nakoupené obsah v iTunes a App Storu.

 

 

Změnou prošly také fotky, ty budou ještě více spoléhat na úložiště iCloud, aby byly dostupné odkudkoli, a to včetně aktuálně upravených verzí. V editoru přibylo nové jednoduché nastavení expozice a barev podobné tomu v Googlu+. Do iCloudu se budou ukládat také videa. Základní 5GB prostor je zdarma, 20 GB stojí 0,99 USD na měsíc, 200 GB je za 3,99 USD. Apple chystá i 1TB paušál.

Novinek se dočká rovněž Siri. Asistentku bude možné oslovit i bez stisknutí tlačítka. Stačí říct „Hey, Siri“.  No, tady Apple očividně okopíroval „Ok, Google“. Siri se navíc naučí rozpoznávat písničky přes Shazam, nakupovat obsah v iTunes a diktovat bude možné ve 22 nových jazycích. Které, to Apple neřekl. Ale zavání to češtinou.

Update iOS 8 beta bude dostupný pro vývojáře už dnes, finální verze přijde až na podzim. Podporován bude iPhone 4S a novější, iPod Touch 5G, iPad 2 a novější a iPad Mini a novější.

Novinky pro vývojáře, především jazyk Swift

Pro iOS už existuje 1,2 milionu aplikací. App Store každý týden navštíví 300 milionů uživatelů. Celkově si už stáhli 75 miliardy aplikací. V obchodě přibydou vyhledávací trendy a balíčky více aplikací. U aplikací budou vývojáři moci místo screenshotů umístit i videa (to už Android také umí). A tvůrci softwaru mohou využít novou funkce TestFlight, tím pozvou uživatele do neveřejného betatestu. To už z Androidu také známe.

Craig Federighi také zmínil, že uvedli přes 4000 nových API. Aplikace budou moci navzájem jednodušeji komunikovat a sdílet informace. V notifikačních centru se nově objeví widgety! Vývojáři mohou tvořit vlastní klávesnice! Tvůrcům se také otevře TouchID, budou moci využívat senzoru otisků prstu ve svých aplikacích.

Jak už jsme věděli dopředu, Apple představil i platformu HomeKit pro automatizaci domácnosti. Jednotlivé spotřebiče budou moci navzájem komunikovat a posílat zprávy do iOS. Apple konkrétně zmiňoval světla, zámky, kamery, dveře, termostaty, které bude možné dálkově monitorovat a řídit. A také ovládat na blízku pomocí Siri.

 

 

Apple chystá i konkurenci googlovskému App Enginu pod názvem CloudKit. Větší rozruch ale vyvolalo nové grafické rozhraní Metal nahrazující a zrychlující původní OpenGL. Apple slibuje menší režii, účinnější multithreading a celkově i násobně vyšší výkon. V akci ukázal iPad Air s nově optimalizovanými demy od Unity, Crytek, EA a Epic Games. A vypadalo to opravdu hezky, konzolově. Apple slibuje vykreslení až 1,3 milionu trojúhelníků.

Asi největším změnou bude nový programovací jazyk Swift. Apple po 20 letech opustí Objective-C. Swift má jednodušší syntaxi, více odpovídá současných zařízením nebo potřebám a algoritmy napsané ve Swiftu mohou být až o 50 % rychlejší než ve Objective-C. Uf. Dvě hodiny povídání o softwaru a žádné hardwarové novinky. Zřejmě se máme na co těšit na podzim.

Ohodnoťte tento článek!