WWDC 2013: Apple kompletně převlékl iOS 7 a zdvojnásobil výdrž MBA

0

OS X Mavericks, Macbooky Air, Mac Pro

Začátek patřil tradičním číslům. Vstupenky na WWDC byly vyprodány za 71 sekund a celé konference se zúčastní přes 1000 inženýrů Applu. Společnost letos dosáhla počtu 407 Apple Storů ve 14 zemích. Mimo jiné se dostalo i na nový Apple Store v Berlíně, který patří k architektonickým skvostům.

TIP: Záznam keynote je možné přehrát na Apple.com

Tim také připomněl páté výročí od spuštění App Storu. Během té doby lidé stáhli už přes 50 miliard aplikací. Celkově jich v oficiálním obchodě najdete 900 000, z toho 375 000 optimalizovaných pro iPad. Apple už vývojářům vyplatil 10 miliard amerických dolarů, a jen za poslední rok to bylo pět miliard. Podle vlastních výzkumů jsou prý tržby z App Storu trojnásobné oproti konkurenci (iOS 74 %, Android 20 % a zbytek 6 %).

Apple už celkově prodal 72 milionů Maců a v USA jsou MacBooky stále nejprodávanější notebooky na trhu. Oproti PC také počítače Applu meziročně rychleji rostou (poslední rok +15 vs. +3 %). Třetina lidí si už nainstalovala poslední verzi systému Moutain Lion, Apple prodal 28 milionů licencí. Letos se OS X dočká nové verze.

OS X Mavericks

Po několika kočkovitých šelmách zde máme další verzi systému s názvem Mavericks. V tomto duchu by se měly nést názvy OS X po dalších deset let. Systém bude opět dostupný ke stažení prostřednictvím Mac App Store na podzim tohoto roku.

První novou funkcí jsou vysněné záložky ve Finderu. Ty budou fungovat stejně jako taby ve webových prohlížečích. Nově bude možné soubory v OS X tagovat – přidělovat jim štítky podle tématu. Tím by mělo být zajištěno mnohem snadnější vyhledávání pomocí Spotlight.

OS X Mavericks
OS X Mavericks

Největší aplaus sklidila podpora více monitorů. Pro běžné uživatele to není podstatnou funkcí, pro profesionály jde o nepostradatelnou věc. Další monitory budou moci fungovat v celoobrazovkového režimu (doteď byl druhý monitor ve fullscreen modu neaktivní). Vylepšena byla funkce Mission Control pro správu otevřených aplikací. Jako druhý monitor je navíc možné využít televizi nebo displej připojený pomocí Apple TV. Doteď fungovalo zrcadlení plochy.

Mezi pokročilé funkce přibyla správa paměti, která by měla zajišťovat rychlejší starty systému po uspání počítače. Mavericks prý bude procesor zatěžovat o 72 % méně, čímž přispěje k delší výdrži přenosných Macbooků.

Apple také optimalizoval Safari. Zrychlil vykreslovací engine Nitro a tvrdí, že se spotřebuje méně procesorového výkonu než Chrome nebo Firefox. Vylepšeno bylo načítání stránek na pozadí, každý nový tab běží jako samostatný proces v prohlížeči se objevila nová boční lišta. Do ní se schovají záložky, reading lists nebo Facebook a Twitter. Apple také slibuje plynulejší rolování stránek.

OS X Mavericks
OS X Mavericks

Kalendář již nevypadá jako kožený zápisník, ale nahradil jej jednoduchý vzhled připomínající kalendář Googlu. Vylepšena byla správa událostí. Notifikace systému je nyní možné využít k interakci se samotnými aplikacemi. Pokud vám přijde e-mail nebo zpráva v iMessages, bude možné přímo v novém řádku v notifikaci odpovídat.

OS X Mavericks
OS X Mavericks

Součástí systému bude nová funkce iCloud Keychain. Safari si zapamatuje nastavení formulářů nebo hesel a tato data bude synchronizovat skrz iCloud s ostatními připojenými zařízení s OS X nebo iOS. Tedy jako to umí Google v prohlížečích Chrome.

Několik funkcí z iOS se objeví i v OS X. Na monitoru Macu si můžete nyní prohlížet Apple Mapy a stejně jako v iOS plánovat svoje cesty. Trasu je poté možné zaslat na iPhone nebo iPad. Díky otevřenému SDK budou moci využívat Apple Mapy v systému i aplikace třetích stran.

OS X Mavericks
OS X Mavericks

Apple také do systému přidal iBooks. Celá knihovna, kterou jste si vybavili na iOS zařízeních, se synchronizuje na počítače s OS X. A samozřejmě je možné knihy a magazíny na desktopu také nakupovat.

Macbook Air

Jak jsme už dopředu tušili, Apple přijde s hardwarovým refreshem svých počítačů. Nejpopulárnější Macbook Air dostane nový procesor Intel Haswell. Je rychlejší – grafický výkon stoupl o 40 %. Mnohem důležitější ale bude úspornější chod. Apple slibuje perfektní 9hodinovou výdrž u 11″ a 12hodinovou u 13″ Airu. Doteď to bylo jen 5, resp. 7 hodin.

Macbook Air
Macbook Air

Počítače se také spojí s dosud nejrychlejší bezdrátovou sítí Wi-Fi 802.11ac (až 1,3 Gb/s). Proto Apple uvedl i nové routery AirPort, které si s „ácečkem“ poradí. Stejnou rychlost zvládne i aktualizovaný Time Capsule s kapacitou 2/3 TB.

Ceny MBA se mění. Vyšší verze 11” modelu je o 100 dolarů dražší, zato oba 13” jsou o 100 dolarů levnější. U jedenáctek budou větší SSD, ze 64 GB kapacita vyrostla na 128 GB a za 128 GB pak na 256 GB.

  • 11” 128 GB SSD za 999 USD
  • 11” 256 GB SSD za 1199 USD
  • 13” 128 GB SSD za 1099 USD
  • 13” 256 GB SSD za 1299 USD

Macbook Air
Macbook Air

  Macbook Air 11 Macbook Air 13
rozměry 300 × 192 × 3–17 mm 325 × 227 × 3–17 mm
hmotnost 1,08 kg 1,35 kg
displej 11,6″, 1366 × 768 px 13,3″, 1440 × 900 px
CPU Intel Core i5; 2× 1,3 GHz (až 2,6 GHz Boost) Intel Core i5; 2× 1,3 GHz (až 2,6 GHz Boost)
GPU Intel HD Graphics 5000 Intel HD Graphics 5000
RAM 4 GB DDR3 4 GB DDR3
disk 128 GB SSD
256 GB SSD 
128 GB SSD
256 GB SSD
sítě Wi-Fi 802.11 ac/b/g/n, Bluetooth 4.0 
kontektory a rozhraní Thunderbolt 2, 2× USB 3.0, FaceTime HD 720p Thunderbolt, 2× USB 3.0, FaceTime HD 720p, SDXC
výdrž, aku 9 h (web), 35 Wh 12 h (web), 50Wh
cena 25 990 Kč
31 490 Kč
28 490 Kč
34 490 Kč

Mac Pro

Desktopy pro profesionály již pěknou řádku let neinovoval. V některých zemích je jejich prodej navíc v současné době zakázán. I proto Phil Shiller ukázal jak bude nová generace vypadat. Místo klasické krabice se bude jednat o jakýsi lesklý válec, v nichž budou namačkány nejvýkonnější komponenty. Macy Pro budou vybaveny novou generací procesorů Intel Xeon a grafikami AMD FirePro. Přítomný bude nový Thunderbolt 2, díky němuž bude možné připojit i několik monitorů s rozlišením 4K HD. Těchto konektorů bude na počítači celkem 6. Mimo to budou dostupné 4 konektory USB 3.0. Mac Pro bude kompletně vyráběn v USA a dostupný bude ještě letos.

Mac Pro
Mac Pro

 Mac Pro Mac Pro

iCloud, iOS 7, iTunes Radio, Siri

iWork přímo v iCloudu

Cloudový systém Applu už používá 300 milionů lidí. Zatím trochu vysmívaná a často nedostupná služba dostane pořádný upgrade, Apple totiž do cloudu umístí celou kancelář iWork. Nejen soubory, ale i všechny editory (Pages, Numbers a Keynote) poběží online přímo v prohlížeči. Apple ukazuje prstem na Office Web Apps a Google Docs. Webová kancelář Applu vypadala během keynote téměř stejně jako ta z desktopu. iWork v iCloudu bude fungovat v Safari, IE a Chrome. (Žádný Firefox?) Funkce bude pro vývojáře dostupná už dnes, zbytek uživatelů se dočká uvedení až v průběhu roku.

iOS 7

Apple už prodal 600 milionů zařízení se svým mobilním operačním systémem. A protože se už co do absolutních čísel musel sklonit před Androidem, Tim Cook alespoň vytáhl z kapsy argument, že lidé jsou s iPhony spokojenější. Prý používají svůj telefon o 50 % více než ti s Androidem. A iPad zase před ostatními tablety jasně dominuje webovému surfování, 82 % provozu mají na svědomí právě placky od Applu.

Tim nezapomněl píchnout do vosího hnízda a upozornil na rozdrobenost Androidu. iOS 6 používá 93 % zařízení, iOS 5 jen 6 % zařízení a zbylé procento patří starším systémům, u Androidu je fragmentace výrazná. Nebudeme znovu vytahovat provařená čísla, mrkněte na naší starší bleskovku, kde jsme podíly Androidu rozebírali.

Dlouho se šušká o tom, že Apple zgruntu předělá celý mobilní systém. Když jej loni dostal na starost Jon Ive, čekalo se, že vše bude hlavně jednodušší a čistší. Ubude barevných přechodů a „3D“ tlačítek a že design bude vybroušenější. Na keynote se to potvrdilo. Ive ukázal plochý iOS 7.

 iOS7
iOS7 

 iOS7 iOS7

Přepracovány byly všechny základní aplikace, které v iOS najdete. Většina z nich dostala i nové funkce. Počasí zobrazuje více informací, složky aplikací mají více stránek a ve zprávách je možné přecházet mezi vzkazy bočním gestem. Všechny ikonky v systému vypadají trochu jinak a ze všech koutů ční známý font Helvetica.

iOS 7 (zdroj: TheVerge.com)
iOS 7 (zdroj: TheVerge.com)

Přibyla funkce Control Center, která je dostupná po vysunutí od spodního okraje. Stejně jako je to možné na Androidu, i zde vypnete bezdrátové sítě, rychle zapnete svítilnu nebo bude možné regulovat jas displeje.

iOS 7
iOS 7

V iOS 7 bude dostupný multitasking pro všechny aplikace. Díky pokročilým funkcím prý nebude snižovat životnost zařízení na jedno nabití. Zároveň byla přepracována lišta pro přepínání mezi běžícími aplikacemi. Nyní se jedná o přehled běžících aplikací s živými náhledy přes celou obrazovku jako ve Windows Phonu.

Apple stejně jako na desktopu aktualizoval Safari. Prohlížeč má kompletně nový vzhled, unifikovanou vyhledávací lištu a adresní řádek jako Chrome a nově zpracované taby ve 3D. Potěší fullscreen režim a už jednou zmíněná synchronizace hesel.

 iOS 7
iOS 7 

Novou funkcí je AirDrop. Stejně jako na Macích umožňuje jednoduše přenášet soubory mezi iOS zařízeními. Stačí vybrat dostupné zařízení v okolí a konkrétní fotografii. Ta se objeví na displeji příjemce. AirDrop bude dostupný na iPhonu 5, iPadu 4, posledním iPodu a iPadu mini.

iOS 7 (zdroj: TheVerge.com)
iOS 7 (zdroj: TheVerge.com)

V galerii jsou nyní fotky řazeny do jednotlivých alb podle míst a času jejich pořízení. Do fotoaplikace přibyly filtry, které známe z Instagramu nebo Twitteru. Sdílení nyní úzce spolupracuje s Photostreamem. Fotit lze nově se čtvercovým výřezem, jako je populární například v Instagramu. A přes iCloud je už možné sdílet i video.

iOS 7 (zdroj: TheVerge.com)
iOS 7 (zdroj: TheVerge.com)

App Store už umí automaticky aktualizovat aplikace. Zajímavostí je rovněž podpora 12 velkých automobilek, obrazovka z iOS se přesune přímo do auta. Neznáme sice detaily, ale ovládání funkcí přes Siri by mohlo vypadat skvěle. Dočkáme se ale nejdříve příští rok.

Další novinky ve zkratce: audiohovory přes FaceTime, každá aplikace může využívat vlastní VPN tunel, iOS bude umět synchronizovat notifikace mezi více zařízeními, v telefonu, zprávách a FaceTimu bude možné blokovat zprávy atd. Důležitou bezpečnostní funkcí bude zámek aktivace. Pokud vám někdo ukradne zařízení, budete moci vzdáleně telefon zamknout tak, aby jej nebylo možné znovu aktivovat.

 

Update na iOS 7 bude dnes dostupný pro vývojáře, ostatní si musí počkat na podzim. To systém dorazí ve finální verzi spolu s novým iPhonem. Už teď ale víme, že iOS 7 poběží na iPhonu 4 a iPadu 2 a novějších.

iOS 7 (zdroj: TheVerge.com) iOS 7 (zdroj: TheVerge.com) iOS 7 (zdroj: TheVerge.com) iOS 7 (zdroj: TheVerge.com)  iOS 7 (zdroj: TheVerge.com) Apple WWDC 2013 Apple WWDC 2013 Apple WWDC 2013 

Siri

Siri se nově naučila nastavovat některé funkce jako jsou bezdrátové sítě. Vypne za vás Bluetooth, Wi-Fi ale i sníží jas displeje. Navíc umí číst tweety, nejen je odesílat. Přečte také hesla z Wikipedie nebo výsledky z Bingu. Siri bude mít nový hlas a bude možné zvolit i mužský hlas.

iTunes Radio

Jak už bylo několikrát zmíněno, Apple dokázal uzavřít smlouvy s největšími hudebními vydavateli a spustit streamovanou hudbu přímo v iTunes. Stejně jako u Pandory nebo Spotify půjde o náhodné skladby vybírané podle žánru nebo úvodní skladby. Funkce bude kromě zařízeních s iOS dostupná také v desktopovém iTunes – na Macích i PC a na Apple TV. Pro předplatitele s aktivovaným iTunes Match bude zcela zdarma bez reklam, pro ostatní se budou mezi skladby vkládat reklamy. iTunes Radio bude bohužel minimálně z počátku dostupné pouze ve Spojených státech, na ostatní země se dostane později.

iTunes Radio
iTunes Radio  

Ohodnoťte tento článek!